| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum faceti ciorba de dovlecel cu lapte? Detalii! Multumesc!

1 răspuns:
| LoveStoryLoveYou a răspuns:

1. Ingrediente:
-1 dovlecel potrivit
-1 ceapă
-1 roşie
-50 ml ulei
-2 l lapte acru
sare
-1 legătură mărar
2. Mod de preparare:
1.Cureţi dovlecelul de seminţe şi coajă şi-l tai cubuleţe de 3/3 cm.
2. Intr-o oală căleşti ceapa în ulei, stingi cu 1 l de apă şi potriveşti de sare, iar când clocoteşte adaugi dovlecelul.
3. Fierbi ciorba până acesta se înmoaie, adaugi mărarul tocat, roşia decojită, tăiată foarte mărunt, potriveşti gustul de sare şi mai dai în câteva clocote.
4. Torni laptele acru, pui şi sare dacă mai trebuie­buie şi mai laşi ciorba pe foc până la primul clocot, amestecând bine. în loc de lapte acru, poţi drege ciorba cu 1 iaurt sau 1/2 kg smântână.
POFTA BUNAAA!
Fundita?