| karina_5950 a întrebat:

Vreau sa vopsesc faianta din baie este veche si nu stiu ce vopsea trebuie sa folosesc si cum sa procedez sau daca aveti si o idee cum sa curat gresia din baie cu ce anume merge mai bine.

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Poti incerca cu produse speciale de curatare, cif, etc, care sunt speciale pentru gresie-faianta! din cate stiu eu faianta nu se vopseste, incearca sa o cureti bine, rosturile dintre placi daca sunt ingalbenite-negre, se pot scoate afara cu un obiect ascutit, si un saculet cu praf pentru rosturi e chiar ieftin si pui rosturi noi! vopseaua se va ingalbeni, sau daca nu, vor ramane urme de pensula foarte urate! nu recomand sa vopsesti faianta! alegerea iti apartine! bafta!

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu incerca sa vopsesti faianta! Nu va arata bine deloc! Eu pot sa iti demonstrez prin poze (pe care le am pe calculator) cum am rezolvat eu cu sotia mea problema asta, cu produse de curatat ale firmei Amway (nu le gasesti in comert, ci doar prin recomandare, caci se vind in alt fel de sistem decit cel obisnuit). Daca vrei vom face posibil ca sa vezi pozele, si ca sa ai si acele produse care uneori chiar fac minuni in ce priveste curatatul lucrurilor. Si, dupa ce sotia mea a curatat totul, eu am chituit din nou faianta si a iesit ca noua. Cam asa ma gindesc ca ar trebui sa faci si tu. Rezultatele sunt garantate!

| Adrian7123 a răspuns:

Asa e, in mod normal faianta nu se vopseste, dar acum exista solutii: poti sa o vopsesti usor cu o vopsea speciala care se aplica direct pe faianta. Nu e necesar sa aplici grund sau sa slefuiesti faianta. O poti gasi in variante gata colorate, uite un exemplu de nuanta bleu:
http://traget.ro/......topaz.html