Ai aflat de Campania "Bun venit pe lume!"?

Salvaţi Copiii România a dotat 15 maternităţi şi continuă campania de reducere a mortalităţii infantile.

Deşi mai are doi copii şi o situaţie, Anca nu s-a îndurat să renunţe la ultima sarcină şi a adus pe lume o fetiţă. Condiţiile de viaţă şi absenţa unei monitorizări medicale constante au determinat naşterea prematură, la doar 27 de săptămâni, a fetiţei şi o greutate a acesteia de doar 900 de grame.

Pentru micuţa Maria era mult prea devreme să se nască, astfel că viaţa ei depindea de un incubator performant care să îi ofere condiţiile vitale pentru o dezvoltare normală, compatibilă cu viaţa. Mama, îndrăgostită de ghemotocul de viaţă, a ales să vegheze zilnic, cu speranţa în suflet, lupta micuţei pentru viaţă şi fiecare zi scursă este pentru ele o victorie.

Anca ştie că este o perioadă dificilă, dar este convinsă că personalul medical şi incubatorul donat de Organizaţia Salvaţi Copiii îi ajută fetiţa să se apropie gram cu gram de momentul când vor putea merge acasă, unde sunt aşteptate cu nerăbdare de familia lor. „Am crezut că am să o pierd pe Maria, dar acum văd cum zi de zi câştigă în greutate şi este o luptătoare.”

Aceasta este una dintre poveştile minunate ale micuţilor luptători veniţi pe lume înainte de termen. Maria este unul din beneficiarii campaniei lansate de Salvaţi Copiii anul trecut “Bun venit pe lume”. Anul trecut, Salvaţi Copiii a dotat 15 maternităţi cu incubatoare performante, atât de necesare pentru a salva vieţi.

Şi anul acesta Salvaţi Copiii lansează campania de strângere de fonduri “Bun venit pe lume” pentru dotarea cu incubatoare a 25 de maternităţi din România pentru a ajuta astfel la prevenirea mortalităţii infantile şi pentru a sprijini gravidele şi mamele din 15 comunităţi să aducă pe lume copii sănătoşi şi să le ajute la creşterea copiilor lor. Campania se derulează în perioada 19 octombrie – 15 ianuarie, iar donaţiile pot fi făcute prin SMS la 8833 (2 euro) sau pe salvaticopiii.ro/bunvenitpelume.

Fondurile obţinute prin această campanie vor fi folosite de către Salvaţi Copiii pentru dotarea cu incubatoare a 25 de maternităţi din oraşele: Piteţti, Bacău, Braşov, 3 maternităţi în Bucureşti, Buzău, Reşiţa, Caransebeş, Constanţa, Craiova, Segarcea, Petroşani, 2 maternităţi în Iaşi, Târgu-Mureş, Roman, Ploieşti, Sibiu, Suceava, Vatra Dornei, 2 maternităţi în Timişoara, Vaslui şi Focşani.

Deşi rata mortalităţii infantile din România a scăzut semnificativ în perioada 1990-2012, atât ca procent, cât şi ca cifre absolute, 8471 decese în 1990, 2250 în 2009 şi, respectiv, 1812 în 2012, România se menţine pe primul loc în Uniunea Europeană, cu o rată a mortalităţii infantile de 9 la 1000 de copii născuţi vii în 2012 (conform Institutului Naţional de Statistică). La nivel mondial, un copil moare la fiecare patru secunde. La noi în ţară un copil mai mic de un an moare la fiecare 5 ore, iar cauza principală a mortalităţii infantile o reprezintă naşterile premature. Mortalitatea, precum şi speranţa de viaţa reflectă nivelul de trai şi de educaţie al unei populaţii, accesul la servicii medicale, progresul medicinei şi al sănătăţii publice.

O treime dintre aceste decese pot fi prevenite prin dezvoltarea de programe suport pentru mame şi copii şi prin dotarea cu echipamente medicale performante a maternităţilor şi secţiilor de nou-născuţi.

61 răspunsuri:
| gratian a răspuns:

Da

| Skiller1997 a răspuns:

Da e o campanie care acu o aflu

| fede12 a răspuns:

Da!

| AlexIsAnAI a răspuns:

Ce drăguț!

| efpies a răspuns:

Nu am auzit.

| Agenta000 a răspuns:

Nu am auzit de ea!

| vardolnicusor a răspuns:

Da am auzit de aceasta campanie happy

| PerianuPaula99 a răspuns:

Da si mi se pare o campanie care Dumnezeu trebuie sa o tina in frau si ca sa se reuseasca se se salveze cati mai multi copii loviti de soarta.

| Fiona35 a răspuns:

Acum am aflat de ea.

| MikeyKookie a răspuns:

Acum am auzit happy

| FatalScream a răspuns:

Da,copii aceia merita si ei sa aiba o viata, o lume unde sa fie iubiti.Este o campanie unde oamenii buni salveaza vieti inocente.

| YESname a răspuns:

Eu nu cites atat ma

| Altusername a răspuns:

Da...

| Ivancic09 a răspuns:

Nu stiam de ea.Multumesc de informatie

| StarKiss a răspuns:

Da, acum am aflat. E o campanie super!

| funnyboy a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva

| atlasscolar a răspuns:

Da. MI se pare foarte in regula.

| ana72 a răspuns:

Da am auzit de aceasta campanie.

| NicoPitic a răspuns:

Nu,nu am auzit de aceasta campanie.
:-(

| Xella1234 a răspuns:

Mult respect pentru ceea ce faceti! Sper sa va dea Dumnezeu sa aveti puterea de a salva cati mai multi copii!

| Moraru_Alex_2002 a răspuns:

Mi se pare aberant ca oamenii mor in timp ce guvernul se scarpina pe spinare cu un teanc de bani in timp ce oamenii mor.Majoritatea spitalelor cer mita... Cainii se plimba prin orase fara ca nimeni sa faca nimica decat sa le dea de mancare ca sa nu turbeze si sa muste lumea... Cel putin nu suntem ca in Siria unde are loc razboi sau in tari afectate de Ebola.Noi o ducem bine fata de alte state dar noi putem sa o ducem si mai bine fiind ca putem! Nu ne opreste nimic sa fim limitati la un trai limitat.Nu avem teroristi, nu avem bolii super periculoase si noi donam bani pe care statul trebuia sa-i doneze ca sa faca dracului tara asta o tara mai buna dar in schimb ei construiesc case la veverite si isi pun sisteme video-audio in sali ca sa ce? Asta mi se pare probleme minore fata de ce probleme avem.Si problema numarul unu din tara noastra este guvernul in sine care nu face nimic asa ca trebuie noi ca persoane fizice sa construim statul, nu ei cu echipament, cu betoniere macarale, etc.

Eu nu sunt cea mai informata persoana dar nici cea mai prost informata.Asa ca cer sa nu fiti jignitori si sa apasati butonul de "RASPUNDE" daca am gresit undeva si multumesc pentru rabdare.O zi buna sa aveti in continuare! xD

| PaintedGalaxy a răspuns:

Ce campanie frumoasa happy

| Larisa_Andreea_1997 a răspuns:

Da e foarte frumoasa campania love struck :X :X :X

| florinacristina99 a răspuns:

Acum aud.

| Dyana100 a răspuns:

Da, am auzit despre aceasta campanie si am si donat bani pentru ea.

| Violeta_Negoita_1992 a răspuns:

Nu am auzit pana acum de aceasta campanie..mult succes

| Yukiii a răspuns:

Da, si as face orice ca sa ajut aceasta campanie, este minunata!

| RikuDoku a răspuns:

Nu am auzit de aceasta campanie.

| AnDrEii11 a răspuns:

Da si e super

| Octavian69 a răspuns:

O binevenim cu dragoste si bunatate!