Locul fiecărui copil este în familie!

În România, sunt mii de copii invizibili. Ei sunt copii care nu pot merge la doctor şi la scoală, sunt copii care sunt abuzaţi sau care nu au acte de identitate, sunt copii care au la rândul lor copii. Sunt copii care pot fi părăsiţi de părinţii lor. Locul copiilor este în familie, dar 1 din 10 copii este în pericolul de a fi părăsit. Este o cifră dureroasă şi care reflectă doar o parte din realităţile din România.

Conform datelor din teren, serviciile de prevenire sunt de cel puţin 10 ori mai ieftine decât cele de protecţie. Cu aceeaşi sumă de bani putem salva 200 de copii sau putem plăti doar îngrijirea unuia singur.

UNICEF a început anul trecut Proiectul Prima prioritate: niciun copil invizibil în parteneriat cu Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Instituţiile Prefectului din judeţele Bacău, Botoşani, Buzău, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui şi Vrancea şi cu sprijinul Direcţiei Protecţiei Copilului din cadrul Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. În cele 64 de comunităţi selectate au fost identificaţi 12.000 de copii invizibili, iar în acest moment lucrăm pentru rezolvarea problemelor lor.

UNICEF cu sprijinul Realitatea TV organizează în perioada 23 iunie – 23 iulie 2012 campania de strângere de fonduri Niciun Copil Invizibil.

Persoanele care doresc să sprijine copiii invizibili pot:

Trimite un SMS la 8848 în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr valabil în reţelele Cosmote, Orange şi Vodafone;

Pot suna la 0900 900 230, apel în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr gratuit pus la dispoziţie de Romtelecom;

Pot dona online pe unicef.ro

Pot face donaţii în contul UNICEF la orice sucursală BRD-Groupe Société Générale (menţionând cod 09).

Pentru mai multe detalii despre Campania Niciun Copil Invizibil vizitaţi unicef.ro şi paginile de Facebook SusţineUNICEF şi UNICEF Romania.

165 răspunsuri:
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Adevarat.Trist

Răspuns utilizator avertizat
| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Trist fiecare copil trebuie sa aiba o familie si sa traiasca alaturi de parintii lui.

| ItachiUchiha a răspuns:

Uni isi doresc mult un copil iar alti il trateaza ca un sac imputit de box.

| Delicacy a răspuns:

Copiii invizibili? Mnda, foarte poetic spus.

| HighByTheBeach a răspuns:

Este foarte trist! Imi vine sa pling. Sarmanii

| CeaCuMasca a răspuns:

Toți vă umeziți pe aici.Amuzant.

| Remus13 a răspuns:

Este foarte trist ce se intampla astazi. Foarte trist crying.

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns:

Eu nu vreau sa supar pe nimeni am si eu 6 copii si de cand cu criza este cam greu sa mai le ofer ce le ofeream inainte dar eu vreau sa spun ca pentru cei de la putere toti copii sunt invizibili cu ce alocatie are 42 de lei sa fim seriosi cum poate trai un copil cu sums aceasta

| loveyourlifeis4ever a răspuns:

De ce UNICEF nu poate colabora cu scolile din Romania ca ele sa organizeze un proiect in care imaginatia copiilor sa fie impartita si "amestecata" de exemplu sa faca haine ei singuri, sau desene (cu MICHAEL JACKSON SAU CU ALTELE) SAU CEVA. CACI copii aceeia au nevoie de NOI fratilor!(si surorilor)

| Ana_4223 a răspuns (pentru Senyorul):

Da i-ar baga pe cei responsabili in puscarie, dar acei copii tot la fel raman si ce s-ar rezolva? nimic!

| hmfkdhdfhufgfgh a răspuns:

Pacat si tristcrying

| αlεxTzure a răspuns:

Da,acoloi este locul dar cu o familie iubitoare care sa il iubeasca si sa il hraneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte trist ce se întâmpla în ziua de azi în românia, Uni ajung sa își vândă copii pentru o suma...acești monștri( eu nu-i pot numi oameni)care abuzează în mod abuziv de inocenta lor.Pentru ca acești copii nu au o casa a lor ar putea ajunge oameni străzii de "mâine" sau chiar mai rău. Sper cu ajutorul multor oameni cu "inima mare" sa-i ajutați pe acești copii sărmani.

| Holocaust a răspuns:

Faina initiativa asta.
Si eu sunt dintr-unul din judetele respective, si stiu destul de bine cum sta treaba cu indiferenta.
Daca esti rrom sau cu dizabilitati, pe toti ii doare-n cot de tine, chiar daca esti copil.Cunosc cazuri.

| DyNo a răspuns:

Complet adevarat, locul fiecarui copil este in familie. Pacat ca nu toti se afla la locul lor.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Trist

| msweety a răspuns:

Trist ce se intampla cu acesti copiii!

| klau123ful a răspuns:

Nu-mi place cand vad copii fara familie. ieri eram in fata scolii si vad un copil. ce cersea. nu i-am dat de mancare dar m-am dus i-am luat 2 langosi si ceva dulce happy mi-a multumit foarte frumos. chiar am fost impresionat de reactia lui. cu toate ca e poate e "copilu strazii" are mai mult bun-simt decat multi prieteni.

| Madallina3 a răspuns:

Foarte adevarat.Este foarte trista situatia copiilor nedoriti. Felicitari pentru ce doriti sa faceti!

| DytzuDubstep a răspuns:

Am trimis

| ZuzuPlik a răspuns:

Frumos...crying

| Haney a răspuns:

Foarte trist dar adevarat...

Răspuns utilizator avertizat
| goodofwar09 a răspuns:

Corect.

| raulXXX a răspuns:

Ai dreptate!

Răspuns utilizator avertizat
| deeadeea111 a răspuns:

Trist,dar totusi adevarat