| TPU.ro a întrebat:

Printr-un SMS la 858 poti sa donezi 2 euro pentru o noua sectie de terapie intensiva nou-nascuti la Marie Curie. Nu ramane indiferent! http://www.inimacopiilor.ro

45 răspunsuri:
| deutza02 a răspuns:

Eu sincer prefer sa donez direct la spital pentru ca este mult mai sigur. daca as avea siguranta in legatura cu destinatia banilor as trimite dar asa nu.

| UnulPentruToți a răspuns:

Merçi!

| L33TmicrovoltsGame a răspuns:

Eu am trimis de 5 ori sms sper sa ii ajute pe copii. Findca si eu am avut probleme cand eram micut.

| help112 a răspuns:

As dona da nu mai am credit nici pentru mine cu alta ocazie

| euupaula12 a răspuns:

Oamenii saraci dau de obicei dar oamenii bogati nu dau! X-( acum e timpul sa dea cei bogati big grin

| oanazodila22 a răspuns:

Sper ca pot sa va fiu de ajutor.

| 666662222 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca banii ajung acolo si nu in buzunarul unui gras chel si antipatic. Daca vrei cu adevarat sa ajuți acei copii, te duci la spital si le dai banii in mana, sa fii sigur ca ajung la ei. Dar eu cred ca statul ar trebui sa dea bani pentru copii cu handicap, pentru construirea spitalelor si altele, nu noi! Ca pana la urma, e tara lor si tb sa aiba grija de ea si de cetatenii ei. Dar ce, se indura ei sa dea vreun ban?! Ca sa ce?! Ca sa nu-si mai poata construi case de miliarde de euro?! Na...

| Copiilor_Inima_Copiilor_1990 a răspuns:

Salut!

Sunt Alex Popa de la Inima Copiilor.

Despre cardiochirurgie la marie Curie:
Va inteleg nemultumirea legata de faptul ca Departamentul de cardiochirurgie de la Marie Curie inca nu functioneaza. Din pacate, pe langa efortul de a amenaja si utila cel mai modern spatiu medical din Romania, cu costuri cat mai mici, trebuie sa ne luptam si cu inertia celor responsabili pentru a face acest departament sa functioneze.

Totusi, am facut ceea ce toata lumea zicea ca lipseste: un loc unde sa poata fi practicata cardiochirurgia pediatrica. Nu ne oprim aici, o sa facem ca acest departament sa functioneze, desi nu asta ar trebui sa fie treaba noastra.

Lucurile se misca, dar mult mai incet decat am dori noi. Ne luptam cu un sistem in care birocratia face sa dureze luni de zile lucruri care s-ar putea rezolva in caeva zile:

- posturile intarzie sa fie scoase la concurs;

- se intarzie echivalarea studiilor medicilor romani care lucreaza in strainatate si doresc sa vina la sa lucreze la Marie Curie.

Daca se organizeaza totusi concurs, asa cum spunea si Dr. Astarastoaie, presedintele Colegiului medicilor, specialistii nu se prezinta la concurs, lucru pe jumatate adevarat. Nu se pot inscrie la concurs medicii care nu au studiile echivalate. Vorbim, de exemplu de Dr. Serban Stoica, cardiochirurg, medic primar la Bristol si de dr. Catalin Badiu, cardiochirurg, medic specialist la Munchen. Acestia, desi sunt specializati in strainatate, desi profeseaza acolo si sunt apreciati, nu se pot inscrie la concursurile organizate aici pentru ca inca nu li s-au echivalat studiile.

Astfel, desi s-au aprobat in toamna anului trecut, in sedinta de guvern, 76 de posturi pentru cardiochirurgia de la Marie Curie, inca nu exista prea multi oameni angajati. Mai precis, s-au angajat:

- 2 medici cardiologi - cu care practic s-a reinfiintat cardiologia la Marie Curie, care nu mai exista de mai bine de un an;

- 15 asistente - care, din cauza unei erori (deliberate?) facute de Ministerul Sanatatii in ce priveste distribuirea posturilor, au fost impartite intre celelalte sectii ale spitalului, pentru cardiochirurgie ramanand doar 3.

- 1 medic cardiochirurg, Dr. Anca Mandache, medic primar, specializat la Marsilia.

E adevarat ca nu s-au prezentat anestezisti la concursuri, speram ca acest lucru sa se intampla in viitor.

Ni s-a promis ca se vor mai face angajari in viitorul apropiat. Speram ca, dupa tot ce s-a vorbit in presa in ultimul timp, cei implicati sa isi tina promisiunea.

Noi nu ne lasam. In momentul de fata pregatim impreuna cu Dr. Anca Mandache si cu specialisti din Marsilia un plan de scolarizare a personalului, misiuni medicale etc, totul pentru a porni cat mai repede si mai bine activitatea in departament. Si o sa reusim, va promitem!

Si va multumim pentru ajutor!