| danyelalbu a întrebat:

Animeul Log Horizon se trage cumva sau e inspirat din Sword Art Online daca da as vrea si niste informati.

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Este posibil sa fie inspirat (bineinteles sa nu fie copie "fidela").
In SAO actiunea se petrece numai in joc, pe cand in Log Horizon actiunea a devenit realitate.
Inca un argument ca este posibil sa se fi inspirat din SAO, este data aparitiei light novelului:
SAO: 10 Aprilie 2009
Log Horizon: 13 Aprilie 2010

Parerea mea este ca Log Horizon a fost adaptat intr-un anime, datorita popularitatii animeului SAO.

3 răspunsuri:
| neca a răspuns:

Manga Log Horizon a aparut inainte de animeul sao desi cred ca adaptarea ei intr-un anime e datorita popularitati animeului sao

| ryuu a răspuns (pentru neca):

Permite-mi sa te corectez. Ambele serii "Log Horizon" si "SAO" au la baza light novelul. Pe urma o adaptare inntr-un manga, bineinteles in final o adaptare intr-un anime.
Sunt cu totul de acord cu tine, ca Log Horizon a fost adaptat intr-un anime datorita popularitatii SAO.

| neca a răspuns (pentru ryuu):

Da, mersi