| Andrei007007 a întrebat:

As dori si eu sa stiu cum se realizeaza dublajele la desene animate. Am mai pus aceasta intrebare insa nu am primit un raspuns concret si ca urmare vreau sa ma lamuriti in totalitate. Eu ca persoana fizica as dori sa comand un dublaj la un desen animat care sa zicem a mai fost dublat in trecut si vreau sa stiu cam cat m-ar costa sa dublez un desen/episod sau care este politica sa dublezi astfel de desene. I-am contactat si pe cei de la Audio Design Art, insa nu am primit un raspuns de la ei pe ceea ce voiam eu: http://www.audiodesign.ro/. Trebuie sa fiu persoana juridica sa pot comanda astfel de desene sau persoana fizica, iar cei care au mai facut acest lucru, sa imi spuna cam cat m-ar costa.

6 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Se face intr-un studio! se axeaza pe un desen anume! chestia asta e simpla! daca stii cum sa mimezi vocile! desigur!

| Andrei007007 explică (pentru aumih16):

Stiu cum se face, intrebarea mea era cum as putea achizitiona dublajul in romana a unor desene animate vechi, spre exemplu: "Printesa Sissi" seria din 1997-1998 de pe canalul Jetix.

| aumih16 a răspuns (pentru Andrei007007):

Pai ii poti intreba pe aia care au dublat atunci desenul! ca e munca lor! daca pot sa ti-l dea ei! sau sa il poti achizitiona eventual!

| AlinKun a răspuns:

Trebuie sa ai licenta pe ce vrei dublat, niciun studio nu dubleaza ceva ce nu are licenta de distributie in limba respectiva. Dublajul nu e chiar ieftin, iti trebuie studio, inginer sunet, actorii care sa dubleze si un tehnician. Incearca la ZoneStudio Oradea sau la BTI.

| Andrei007007 explică (pentru AlinKun):

Eu vreau sa cumpar un desen gata dublat. Vreau sa cumpar Super Robot Monkey Team Hyper Force Go! de la Fast Production Film. I-am sunat de nu stiu cate ori si am primit acelasi raspuns, ei nu vand persoanelor fizice dublarile. Repet, nu ma intereseaza cat costa dublajul, ma intereseaza cum pot face sa cumpar acele dublari.

| AlinKun a răspuns (pentru Andrei007007):

Daca nu vand persoanelor fizici nu ai ce sa faci. Ar trebui sa-ti faci o firma ca sa poti achizitiona ceva de la ei, ceea ce nu e de aici, de colo.