| BlackAngel112 a întrebat:

As vrea sa-mi fac propriul anime...ce trebuie sa fac? Stiu ca trebuie sa fac manga....deja am facut-o.Cum as putea sa-mi fac propriul anime?

9 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

De ce am impresia ca toti vad ca a face un anime este usor. iti spun de pe acum E GREU! Nu stiu ce manga ai facut tu, nu stiu cat de bine arata ceea ce ai facut.

Dar imagineazati ca sa traduci un movie dintr-un anime ti ar tr cam 1 zi (cu tot cu tacamul)
A face un episod anime ti ar tr o saptamana. (si asta daca esti profesionist si ai echipa.)

| MadRaven a răspuns:

Pai in primul rand ai avea nevoie de un scanner, si de talent la desen :-)
Nu e nevoie de manga, trebuie sa ai cam 100 de desene pentru 5 minute dintr-un anime.
Mai ai nevoie de foarte multe programe si de multi desenatori.
daca mai vreii detalii da-mi un mesaj :-)
Bafta :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare stupida o.o.
Nu poti face un anime cu o manga care nu are cel putin 700 de ep facute.
Nu poti face un anime singur....si daca ai sti macar putin despre ce e vorba, ai face singur un ep intr.un an.
Te gandesti ca in 3 minute mai ales sa fie o actiune in desfasurare iti trebuie 300 de desene?

| irbis a răspuns:

Iti sugerez sa te uiti la anime-ul Bakuman. E despre doi tineri care fac manga si care vor si un anime.
Un anime se poate face individual (gen Makoto Shinkai), dar de regula, acesta se fac de profesionisti, de studiouri de anime din Japonia. Daca manga e buna si atrage atentia acestor studiouri, acestea se pot oferi sa faca un anime.
Nu uita insa ca asta e o industrie si nu se face ca hobby. Studiourile se asteapta sa faca profit de pe urma anime-ului asa ca trebuie sa fie ceva care sa merite efortul de a face un anime. De asememea anime-urile sunt desene animate japoneze si sunt facute de japonezi. La fel si manga. Nu cred ca cineva din afara poate sa intre in industria asta.

P.S. Un anime este de regula adaptat dupa manga, dar nu numai.

| JiTerra a răspuns:

Pai s-o faci singur.e sificil..iti sugerez s-o postezi pe un site. [prospriu, de ce nu? (poti incerca cu weebly.com e free)] daca ai mai multe vizualizari, si atrage e posibil sa te contacteze cineva. Dar 15-50 de romani nu ar fi de ajuns. Ar fi bine sa fie in engleza. Am citit recent ca o fata din america si-a publicat o carte pe internet. punea in fiecare saptamana cate un capitol, si era ceva ce ii atragea pe adolescenti pentru ca era vorba despre problemele lor de zi cu zi...cam atat...
PS: si eu as vrea sa vad cum ai facut-o puppy dog eyes

| Minato1 a răspuns:

Ca sa faci un anime ai nevoie de un Studio, Dar poti sa faci AMV si sa il postezi undeva

| andreealitllesmileAndreea a răspuns:

Nu îi asculta pe ei... ca să faci un anime ai nevoie de aplicația ibisPaint pentru android, destinată anime-urilor. Dai la "Online Gallery" la aplicație şi te uiți la tehnicile folosite de alti utilizatori pentru a le face. Eu asa am invatat happy
Sper sa te ajute raspunsul meu happy

| Skinnar a răspuns:

Te roooooog arata-mi si mie manga facuta de tine, te roooooog big grin
Ca sa o faci anime e drum lung. Uita-te la animeul Bakuman.E vorba despre doi baieti care deseneaza manga si vor sa-si faca un anime.E foarte interesant si util.Iti explica niste chestii de baza.Te rog inca o data sa postezi manga ta. Poate pot sa te ajut cu niste sfaturiwinking

| ninoh11 a răspuns:

Si eu vreau sa creez un anime la fel ca tine singurul lucru pe care l-am gasit este acesta https://www.youtube.com/watch?v=MdzjqOuO_Ig Succes