| Yuka a întrebat:

Stie careva de unde pot cumpara manga ieftina? Nu ma luati cu mangashop.ro fiindca sunt cam scumpe cele care le vreau.Nu ma supar nici daca sunt second-hand numai sa fie ieftine.

3 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Cred ca ti-ai putea cumpara manga de la comic con...la un pret mai bun, nu stiu sigur oricum.

| JaneTheKiller a răspuns:

Hmm...ar trebui sa cauti intr un magazin second-hand sa vezi daca sunt.
Din cate am auzit o sa se deschida un magazin cu reviste manga prin Constanta. big grin

| ZzbangNoMi a răspuns:

Mno, cam tarziu dar daca inca mai cauti, poti incerca Okian.ro. Uneori baga reduceri si gasesti volume pe la 30 ron. Nu vei gasi niciunde in Romania manga noi, din magazin, ieftine. Asta pentru ca magazinele fac comanda din afara tarii si platesc niste taxe extra, iar aici incearca sa le vanda putin mai scump. Mereu sau mare parte din timp vei gasi mai ieftin in strainatate decat la noi. In concluzie, cea mai buna optiune pentru tine e sa le cumperi din strainatate. Mai bine de atat e daca ai pe cineva pe care cunosti in strainatate si care poate comanda pentru tine pentru ca le poate lua ceva mai ieftin in functie de unde se afla pe glob, bineinteles.

Daca ai pe cineva in UK de exemplu, poate avea free delivery in UK ceea ce inseamna ca nu va plati pentru livrare (shipping&handling). Chiar mai bine e sa le iei SH, nu noi, din strainatate pentru ca le vei gasi si mai ieftine daca ai rabdare sa astepti sau sa cauti oferte. Amazon, ori US ori UK, e unul dintre cele mai bune locuri unde poti cauta oferte bune la manga.

Ebay iarasi e un loc bun dar totusi cu Amazon eu unul am avut mai mult succes de mai multe ori. E vorba si de rabdare, nu stii niciodata ce reduceri vor fi sau cand se trezeste cineva sa vanda vreun volum foarte ieftin sau o colectie de volume la un pret foarte bun, SH, se intampla. Mai este un website, bookdepository.com. Gasesti niste serii si volume manga acolo iar livrarea este gratis si Romania este inclusa pe lista unde fac livrari. Nu este tocmai ieftin dar am observat ca e mai ieftin ca in alte parti iar uneori fac si acolo reduceri si poti salva cativa lei. De pe Amazon am cumparat colectia Death Note Black Edition, alcatuita din 6 omnibus-uri, fiecare volum fiind 2-in-1. Tin minte ca volumul 1 am avut noroc sa-l gasesc la 0.01 pounds, folosit bineinteles. 0.01 + 2.80 delivery + taxele incluse pentru Ro de vreo 1.20 pounds = 4 pounds. Asta inseamna vreo 21 de lei. Fara taxele astea pentru Ro as fi platit doar 15 ron pentru volumul 1, pretul pe care l-ar plati cineva in UK, adica 2.81 pounds.

In caz ca te intrebi, volumul era folosit dar nou, asta era si descrierea (used but new). Este intr-o stare foarte buna, nu stiu daca ai face diferenta dintre un volum nou si cel pe care l-am primit. Este bine mereu sa te asiguri de starea produsului inainte de a face comanda. Citeste descrierea si daca nu are, intreaba vanzatorul. Este posibil ca spine-ul cartii sa fie rupt sau damaged, paginile indoite, markings inauntrul cartii, pe pagini, etc. Pe mangashop, Death Note Black Edition vol. 01 costa 68 ron. Pe Okian acelasi volum este 63.99 dar momentan, cand scriu acest raspuns este 30% reducere, adica 44.90 ron. M-am uitat si pe bookdepository de curiozitate la volumul 1 si costa vreo 56 ron dar e la reducere acum si costa 45 ron.

Mno, sper ca te-am ajutat. Ja ne!