| AndreeaGeanina a întrebat:

sunt noua pe aici si am o întrebare... Sirenele exista?
Eu cred ca da pt ca am văzut un video si era 100% adevărat!
Vreau sa aud si părerea voastră!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pe multe cladiri si chiar masini, exista sirene. Deci, exista cu adevarat.

| GdX a răspuns:

Sirenele exista pe masinile de pompieri, politie, salvare, cele care transporta materiale periculoase, cladiri etc.
Daca te referi la acele creaturi mistice ce traiest in oceane sa stii ca este doar un mit. O fantezie. La tehnica din ziua de astazi din ce vezi in clipuri ai sa crezi ca exista si dinozauri care vorbesc.

| dragodana a răspuns:

Salut! Am vazut un documentar pe National Geographic(cred) si discutau despre existenta sirenelor asa cum le stim din mitologii sau desene animate.De genul ala nu exista, dar este ceva asemanator.Un grup de cercetatori au coborat la mare adancime sa filmeze vietatiile de pe acolo si au reusit sa filemeze ceva asemanator cu o sirena.Nu avea par, dar forma capului era umanoida. Avea coada si membrana intre degete, branhii si un pic de creasta.Nu am vazut pana la final acest documentar pentru ca ma plictisisera deja cu filmulete regizate.
In orice minciuna este un pic de adevar.

| 0ffliner a răspuns:

" SIRÉNĂ, sirene, s. f. I. 1. Aparat (acționat cu aburi, cu aer comprimat etc.) care produce sunete de mare intensitate și cu care se dau semnale în fabrici, în navigație etc. ♦ Sunetul emis de un astfel de aparat. 2. Aparat format dintr-un disc prevăzut cu mai multe găuri, prin care trece un curent de aer și care servește la determinarea înălțimii unui sunet prin comparare cu alte sunete. II. (În mitologia greacă) Ființă fabuloasă, cu aspect de femeie, cu picioare și aripi de pasăre, mai târziu cu coadă de pește, care, prin cântecele ei, ademenea pe corăbieri în locuri primejdioase, unde aceștia își găseau moartea. ♦ Fig. Femeie seducătoare. – Din fr. sirène, it. sirena, lat. siren, -enis. "- dexonline.ro

Eu personal nu am vazut niciodata o sirena. Mitologiile din nimic nu apar, ar fi o logica in spatele legendei dar nu cred ca e cunoscut.

| AndreeaZappy a răspuns:

Normal ca există, nu te-ai uitat la H2O?