| ShiroNeko a întrebat:

( 'u')

Sunt interesata sa fiu editor - traducator pentru manga, si tocmai am gasit din intamplare un site pentru manga in romana care recruteaza editori.

Conditiile pentru recrutare sunt urmatoarele :

- Sa ai cel putin 15-16 ani.- Uhm... da, tocmai ce-am implinit 15 ani in iulie.

-Sa cunosti limba engleza si romana bine.- La engleza ma descurc destul de bine.Nu sunt experta, dar ma descurc si inteleg cand citesc manga in engleza ( Desi trebuie sa-mi imbogatesc vocabularul ). Nu vad vreo problema aici. ( 'u')

-Sa stii sa lucrezi in Photoshop sau Gimp.

-Sa ai rabdare.

Sincer am multa rabdare.Dar nu am rabdare sa desenez ceva serios digital. Rare ori se intampla sa fac ceva digital in care sa pun suflet * de exemplu pe desenatori.ro n-am rabdare sa fac un desen serios de care sa ma simt mandra. Desenez chibi sau anime dar la jumatatea desenului ma plictisesc de schita si am impresia ca e prea banala, si mereu ajung sa inchid pagina fara sa salvez ce-am schitat. Dar nu cred ca tradusul unei manga in engleza ar presupune aceelasi tip de rabdare pe care-l presupune un desen digital original. Plus ca ador engleza si sunt o otaku in toata regula, chiar daca m-am indragostit de lumea asta atat de tarziu. Vreau sa spun ca sunt obsedata de anime/manga doar de vreo. OMG, doar de vreo 4 luni xD. Da. din luna mai, cand o colega mi-a pomenit prima data de Kuroshitsuji dupa ce i l-am desenat pe Ciel pe prima pagina al caietului. * oricum,rescriu intrebarea asta pentru ca atunci cand am postat-o,s-a postat doar inceputul intrebarii,deci o sa fiu mai putin exacta de data asta pentru ca nu-mi mai amintesc exact tot ce scrisesem inainte si urasc sa fac aceelasi lucru de doua ori,mai ales daca este nevoie sa refac o incalcitura in exact aceelasi fel. * nu inteleg cum mi-a vent comparatia asta in minte, dar de fapt, ma gandeam ca ar trebui sa-mi repiaptan parul :1...mi-e foame, ce sugestii aveti? >: *

Revenind, pe de alta parte, abia ce-am trecut in clasa a9-a si o sa stau in internat la Timisoara, deci probabil n-o sa beneficiez de laptop decat la sfarsit de saptamana.Ideea este ca sunt nesigura daca ar fi ok sa ma ocup de un asa angajament in timpul scurt pe care-l mai am din vacanta, chiar daca este un lucru de care sunt atat de interesata. Credeti ca ar trebui sa continui doar pentru vreo 3-4 saptamani si doar pentru weekend-uri? Daca o sa am ocazia sa o fac in timpul saptamanii sau daca o sa-mi pot lua laptopul cu mine, o s-o fac.Dar nu sunt sigura.

Asa, deci cu privire la photoshop. Imi amintesc ca descarcasem photoshop acum vreo 2-3 ani,dar nu-mi amintesc sa-ll fi folosit,deci evidet,l-am sters.
~Care credeti ca e mai bun,Photoshop sau Gimp? Imi puteti da un link de unde sa descarc?

As aprecia orice tip de comentariu,sfat, ajutor, si imi cer scuze pentru posibilele lipse de virgula, sau alte lipse.
Acum c-am terminat de rescris tocmai mi-am at seama ca fac lucrurile mult mai simple si mai scurte daca le fac a 2-a oara.
Ma simt asa introvertita. Vreun sfat pentru introvertiti? xD
Optional : Esti introvertit, sau extravertit? Care sunt experientele tale cu privire la acest lucru?( 'u')
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Fa ce poti trebuie sa incerci altfel nu ajungi nicaieri, photoshop e mult mai bun