| endorphins a întrebat:

Bunaaa!
Va rog frumos, puteti sa imi spuneti si mie niste serii anime care au ca protagonist un baiat cu o personalitate dubla (una rea, una buna.). De asemenea mai caut si serii anime care au ca protagonist, tot un baiat, care pretinde ca nu este puternic, dar de fapt este foarte puternic (exemplu: Bk201 - Li din Darker Than Black; sau Ichigo - Hollow Ichigo din Bleach). Si inca ceva... Mai vreau niste exemple de anime care se aseamana cu Kamisama Hajimemashita; si mai vreau niste exemple de anime brain twist-thriller, cu protagonist anti-hero, care are o putere speciala, care se remarca fata de toti ceilalti din jurul sau.
IMPORTANT: Animatia sa fie buna, ca nu imi plac seriile anime vechi. Se exclud: Code Geass (ambele sez), Death Note, Guilty Crown.
Ca fapt divers: pur si simplu m-am saturat de prostiile de anime in care protagonistul la inceput este vai de capul lui, apoi se antreneaza, devine mai bun, invinge pe nu stiu cine si blah blah blah... Vreau un anime cu o poveste mai interesanta, si greu de gandit unde se va ajunge, ce se va intampla in continuare (stiti voi cum a fost Death Note/Code Geass/Another).
Va multumesc, astept cu nerabdare! happy

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey!
personalitate dubla:
- Uta no Prince-sama
- D.N. Angel
- Gundam 00
- Special A

protagonistul pretinde ca este lipsit de putere:
- Hajime no Ippo
- Nabari no Ou
- Gundam Seed

anime-uri similare cu "Kamisama Hajimemashita":
- InuYasha
- Hiiro no Kakera

iar pentru ultima cerere:
- Phantom: Requiem for the Phantom
- C: The Money of Soul and Possibility Control

| endorphins explică (pentru ryuu):

Se pare ca tot ryuu ma salveaza. Phantom l-am vazut; de asemenea am vazut si InuYasha. Dar mi-ai dat o multitudine de variante din care sa aleg, asa ca meriti fundita! happy

6 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Pai la inceput voiam sa-ti recomand kamisama hajimemashita, dar daca l-ai vazut.
Anime care se aseamana:
Inu x boku ss
Putin si shugo chara
Dar mai este si o manga care seamana foarte bine; Koyoi kimi to kiss no chighiri.^^

| CorinaClaudia a răspuns:

Ai vazut Deadman wonderland?

| endorphins explică (pentru CorinaClaudia):

L-am vazut! scuze...

| Bejenariu_Cezar_1990 a răspuns:

Naruto e cel mai potrivit. Chear daca e de la inceput cumva e slab se antreneaza si e puternic Sunt povesti foarte interesante din Naruto, Mi-e in General nu imi place Naruto ca personaj, iMI PLACE DE ALTII insa daca vrei sa intelegi toata povestea trebuie sa urmaresti de la Ep.1 Naruto, PANA la NARUTO Shippuden Vei vedea ca e foarte greu de gandit si ca mereu te surprinde

| endorphins explică (pentru Bejenariu_Cezar_1990):

L-am vazut de la inceput pana la sfarsit. Intr-adevar, este frumos anime-ul Naruto. Dar daca ar fi sa aleg intre Naruto/Naruto Shippuden si One Piece, mai bine as alege One Piece. Tie nu iti place One Piece? mie unul mi-a placut(si inca imi place, fiindca e ongoing) One Piece extreeeem de mult! l-ai vazut? esti cu episoadele la zi? daca nu, eu iti recomand sa te uiti; o sa iti placa si o sa te obisnuiesti cu animatia repede.