| MrBlueEnergy a întrebat:

Care este definitia cuvantului "definitie"?

7 răspunsuri:
| TheGrayWolf21 a răspuns:

Ceva ce este ceva!

| Gabica a răspuns:

Definitia este un cuvant care defineste rolling on the floor

| brutus123 a răspuns:

DEFINÍȚIE (‹ fr.) s. f. 1. (LOG.) Propoziție sau ansamblu de propoziții determinând semnificația unui termen sau indicând caracteristicile esențiale ale unui obiect sau ale unei clase de obiecte. Într-o d. se disting: termenul sau combinația de termeni nou introduși (definitul); termenul sau combinația de termeni ale căror sensuri sunt deja cunoscute (definitorul). ♦ (La Aristotel) Determinare a naturii sau a esenței uneo specii prin indicarea genului care o cuprinde (gen proxim) și a diferenței specifice prin care se delimitează de celelalte specii. ◊ Expr. Prin definiție = prin însăși natura lucrului, decurgând în mod necesar din totalitatea notelor sale caracteristice. 2. (TELEC.) Conținutul de detalii al unei imagini de televiziune sau de fototelegrafie, exprimat prin numărul de elemente în care trebuie descompusă imaginea, astfel încât un element să nu conțină mai multe nuanțe de luminozitate.

| pisicuta13 a răspuns:

Definitia e o definitie big grin

| COD ROSU a răspuns:

Definiția este operația logică prin care se stabilește conținutul unei noțiuni. Tot definiție se numește și enunțul prin care se face această operație. Adesea definirea unei noțiuni se face prin indicarea genului proxim și a diferenței specifice: genul proxim este termenul de referință al definiției, cel mai apropiat ca sens de noțiunea definită; diferența specifică este trăsătura caracteristică a noțiunii, care o deosebește de celelalte noținui cuprinse în genul său proxim.
Pentru ca o definiție să fie funcțională, ea trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
Să fie caracteristică;
Să nu fie circulară (un cuvânt nu se definește prin el însuși);
Să fie clară și precisă;
Să fie logic afirmativă;
Să nu conțină contradicții.
Definiția încheie un proces de cunoaștere.

| r3cky a răspuns:

Www.dex.ro