| AcidCuSange a întrebat:

Care e definitia cuvantului,, cuvant"?
Care e definitia cuvantului,, definitie"?
( P. S. ::: Trivia/Amuzante )

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cuvânt : adică e cu vânt şi cuvântul e cu Vântul.
Definiţie vine probabil de la de finit ie, adică de finalizat o ie ( cămaşă ) ţărănească.
Ps vine de la pis, pis; trivia de la tri vi adică de la trei vii ( oameni sau plantaţii ) iar amuzante de la amuz ante, adică să te amuzi ante ( înainte ) de a citi răspunsul meu.

3 răspunsuri:
| MBG a răspuns:

Definitie=O porcarie care-ti arata ce este un lucru
Cuvant=Alta porcarie care este chiar lucrul
Deci mai pe scurt amandoua sunt niste porcariilaughing

| NimeniCelebru a răspuns:

Cunvant=cunvantlaughing
Definitie=mai multe cuvintelaughing
Mi-a placut intrebarea ta, Sinceer!

| Michelle_5585 a răspuns:

Definitie=Operație de determinare a însușirilor proprii unui lucru, unei noțiuni etc.; enunțul prin care se exprimă această operație. ◊ Expr. Prin definiție = prin însăși natura lucrului, decurgând în mod necesar din totalitatea notelor sale caracteristice.

Cuvant=Unitate de bază a vocabularului, care reprezintă asocierea unui sens (sau a unui complex de sensuri) și a unui complex sonor; vorbă.