| DudaYeah a întrebat:

Care e definitia cuvantului "DEFINITIE'?

10 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

DEFINÍȚIE, definiții, s. f. Operație de determinare a valorii și marafeților unui cocalar, unei pițipoance etc.; Maneaua prin care să ecsprimă această hoperație, fă.◊ Expr. Prin definiție= pă șleau fă, șukar, talentat, burtos. – Din fr. définition, lat. definitio, -onis.

| Muflă a răspuns:

Luând în considerare faptul că n-am văzut răspunsul lui Handbal când am postat, se pare că avem aceleași surse.

| Bya132 a răspuns:

Definitia este definitizeaza un cuvant, o actiune, un termen

| Bastet a răspuns:

Definitie-explicatie

@Muflă

LOL...

Răspuns utilizator avertizat
| AliceInMordor a răspuns:

Definitia este ceea ce ma chinui sa scriu acum... o definitie... sper ca ai inteles.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

DEFINÍȚIE, definiții, s. f. Operație de determinare a însușirilor proprii unui lucru, unei noțiuni etc.; enunțul prin care se exprimă această operație. ◊ Expr. Prin definiție = prin însăși natura lucrului, decurgând în mod necesar din totalitatea notelor sale caracteristice. – Din fr. définition, lat. definitio, -onis.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de dante | Greșeală de tipar | Permalink

DEFINÍȚIE ~i f. 1) Operație logică prin care se determină conținutul unui concept sau al unei semnificații, enumerând particularitățile lor de bază. 2) Frază prin care se exprimă rezultatul unei asemenea operații. ◊ Prin ~ prin însăși esența lucrurilor. [Art. definiția; G.-D. definiției; Sil. -ți-e] /

| Ade a răspuns:

Care e definitia cuvatului "Cuvant"?
Dar uite definitia cuvatului "Definitie":
http://dexonline.ro/definitie/defini%C8%9Bie
Si definitia cuvantului "Cuvant":
http://dexonline.ro/definitie/cuvant

| crissmay a răspuns:

Definitie=cuvant ajutator pentru a intelege rostul altor cuvinte.big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitie-un termen definitoriulaughing