| 060523667 a întrebat:

Ce anime romantice stiti? Aproape m-am uitat la toate

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Mama, deci m-ai dat gata.
Eh, sa speram ca nu iti dau ceva ce ai vazut deja. (Eu in afara de romana si engleza nu stiu altceva ^^")

1. Hatukoi Monster
Episoade: 12
Etichete: comedie; romance; school; shoujo
Kaho Nikaidou provine dintr-o familie bogata, astfel ca nimeni nu i-a spus ceva care sa o supere de teama ca va pati ceva rau. Dorindu-si sa fie langa oameni care nu o vor trata special din cauza familiei ei, ea se muta intr-un apartament pentru noul ei an scolar. Ajunsa la noua ei locuinta, Kaho se rataceste in trafic si este salvata de un strain inalt si chipes. Cand ea il intreaba cum il cheama el o face ciudata si pleaca. Kaho se indragosteste imediat de singura persoana care i-a spus un cuvant nu prea politicos.
Dupa ce se reintalneste cu salvatorul ei si descopera ca numele lui este Kanade Takahashi, ea isi confeseaza iubirea. Kanade spune ca el ar vrea ca ei sa fie un cuplu, insa s-ar putea ca Kaho sa nu mai vrea sa se intalneasca cu el dupa ce ea ii afla secretul. Spre uimirea ei, Kaho descopera adevarul socant: Kanade este in clasa a cincea!
Hotarand ca nu are cum sa se intalneasca cu un elev de clasa a cincea, Kaho vrea sa se desparta de el. Petrecand insa mai mult timp cu el, ei incepe sa ii pese de Kanade si mai mult si continua sa se intalneasca cu el.
Hatsukoi Monster prezinta relatia lui Kaho cu Kanade, iubitul ei imatur, dragut si de clasa a cincea.

2. Honobono Log
Episoade: 10
Etichete: slice of life; romance
Honobono Log este un anime scurt (un episod are vreo 1-2 minute) care ne arata mici aspecte ale vietii de cuplu si de familie.

3. 12-**sa-i**.: Chicchana Mune no Tokimeki
Episoade: 12
Etichete: romance; school; shoujo
Ajungand la varsta la care nu sunt nici copii nici adulti, doua fete de 12 ani, Hanabi Ayase si Aoi Yui se intalnesc cu niste probleme care le vor schimba viata. Din cauza felului de a fi a colegilor sa-i, Ayase nu este prea impresionata de sexul opus. Cu toate acestea, perspectiva ei incepe sa se schimbe dupa ce este pusa intr-o pereche cu Takao Yuuto pentru o sarcina de catre profesorul lor si se saruta pe acoperisul scolii.
Cum prietena ei incepe sa-si descopere dragostea, Aoi incepe sa si-o descopere pe a ei. Ea se indragosteste de Kazuma Hiyama dupa ce el a aparat-o de un baiat care incepuse sa o vorbeasca pe la spate.
12-**sa-i**.: Chicchana Mune no Tokimeki spune povestea a patru copii ce devin adolescenti. Cum ei cresc impreuna, aceasta frumoasa poveste de iubire arata inocenta si entuziasmul primei iubiri.
**S-ar putea sa se corecteze "sa-i", insa corect este fara cratima.

4. Romeo x Juliet
Episoade: 24
Etichete: fantezie; romance; istoric; drama
In continetul plutitor Neo Verona, familia Montague a preluat controlul si a ucis membrii familiei Capulet cu exceptia ficei lui Capulet, Juliet Fiammata Asto Capulet. 14 ani mai tarziu, Juliet si servitorii ramasi traiesc ascunzandu-se de familia Montague. Juliet a uitat acum mult timp de uciderea familiei ei si propria identitate, deghizandu-se in Odin si in eroul justitiei "Vartejul Roscat". Intr-o zi se intalneste cu Romeo Candorebanto Montague, amabilul fiu al tiranului Montague. Destinul a fost decis in timp ce aceste suflete pereche sunt batjocorite de soarta in mijlocul razboiului.
Bazat pe piesa lui William Shakespeare.

5. Kodomo no Jikan
Episoade: 12
Etichete: school; comedie; ecchi
Profesorul Aoki Daisuke nu se astepta ca prima lui clasa la care avea sa predea va fi atat de dificila. Dupa ce prima intalnire cu elevii lui de clasa a treia nu a iesit prea bine, profesorul ajuta o pisica. Acest moment milos o determina pe Rin Kokonoe sa faca tot ce-i sta in putinta ca Aoki-sensei sa o iubeasca si s-o faca iubita lui. Insa care sunt intentiile lui Rin mai exact pentru a-l seduce pe Aoki-sensei, si va putea oare Aoki-sensei sa o ajute sa-si rezolve problemele?

6. Super Lovers si Super Lovers 2
Episoade: 10 *fiecare sezon*
Etichete: slice of life; comedie; drama; romance; shounen-ai
Auzind ca mama lui este in pragul mortii, Haru Kaidou - cel mai mare fiu al familiei- zboara din Japonia in Canada. In momentul in care ajunge acolo, afla nu numai ca a fost prostit si ca mama lui e bine, ci si ca trebuie sa aiba grija de fratele lui adoptat, Ren Kaidou, un copil antisocial care se simte mai bine inconjurat de caini si nu de oameni.
Din cauza felului de a fi a noului lui fratior, lui Haru ii este destul de greu sa se inteleaga cu Ren. Pana la urma, Haru reuseste sa ajunga la inima lui Ren si ii promite ca ei dor vor locui impreuna in Japonia dupa ce Haru termina liceul. Totusi, din cauza unui accident, Haru isi pierde toate amintirile din vara petrecuta cu Ren, inclusiv promisiunea pe care i-a facut-o.
Cinci ani mai tarziu, asteptandu-se ca Haru sa-si respecte promisiunea, Ren ajunge in Tokyo; insa pentru Haru, Ren este doar un strain care sustine ca este fratele lui.
**Oke, nu-mi da cu bata in cap pentru ca este shounen-ai; povestea este ADORABILA SI TRISTA SI- hai ca ma bag la urmatorul.**

7. Kuzu no Honkai
Episoade: 12
Etichete: drama; romace; school; seinen
Pentru lumea de afara, Hanabi Yasuraoka si Mugi Awaya sunt cuplul perfect. In realitate, ei doar impart acelasi secret dureros: amandoi sunt indragostiti de persoane cu care nu pot fi niciodata.
Hanabi isi iubeste prietenul din copilarie si vecinul Narumi Kanai de cand se stie, astfel ca nu ii vine sa creada ca el este noul ei diriginte. Cu toate acestea, Narumi este curand observat de Akane Minagawa, profesoara de muzica, si o relatie infloreste intre cei doi, spre groaza lui Hanabi.
Mugi a fost meditat de Akane in gimnaziala, si de atunci este indragostit de ea. Mergand pe coridor, el o intalneste pe Hanabi.
Cu cat isi petrec timpul mai mult aceste doua suflete singuratice, cu atat ei decid sa se foloseasca unul de altul ca inlocuitori pentru persoana pe care o iubesc cu adevarat, impartind o intimitate fizica pentru a-si usura singuratatea.

8. Watashiga Motete Dousunda
Episoade: 12
Etichete: harem; comedie; romance; school; shoujo
Serinuma Kae este in al doilea an de liceu si o fujoshi pasionata careia ii place sa-si cupleze colegii in secret, Igarashi-kun si Nanashima-kun. Moartea personajului ei favorit din anime-uri o streseaza, astfel ca ea slabeste mult si repede. Acum ca Serinuma a devenit o fata atractiva pentru colegii ei, criticul ei kouhai, Shinomiya-kun, si calmul ei senpai, Mutsumi, cum se va putea descurca cu ei... si cu mintea ei de fujoshi plina cu BL?!

9. Yosuga no Sora: In Solitude, Where We Are Least Alone.
Episoade: 12
Etichete: drama; ecchi; romantic; harem
Haruka si Sora Kasugano vin acasa, un loc plin cu amintiri.
Dupa ce si-au pierdut parintii intr-un tragic accident de masina, gemenii decid sa se mute la tara si sa inceapa o noua viata in casa bunicului lor, un memento ce le aduce aminte de trecutul lor. Au fost intampinati cu un cald "Bine ati venit!" de prietenele lor din copilarie Yorihime Nao si Amatsume Akira, dar si de nou venita Migiwa Kazuha.
Cu toate astea, vietile gemenilor incep sa fie influentate de emotii suprimate, nascute din juraminte uitate, iar un secret adanc ingropat inauntrul celor doi incepe sa iasa la iveala.
Yosuga no Sora nu numai ca explora puterea amintirilor pierdute si a iubirii adevarate cand relatiile se incurca intre ele, dar ridica de asemenea si semne de intrebare despre moralitate si acceptare sociala.

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
De asemenea, uite lista cu toate anime-urile romance: https://myanimelist.net/anime/genre/22/Romance
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

4 răspunsuri:
| damnedwolf a răspuns:

Tasagore otome x amnesia
tonari no kaibutsu kun
special a
kimi ni todoke
h2o fashpoint on the sand
daca leai vaz da-mi lista cu cele vaz ca sa stiu ce sa iti recomand

| 060523667 explică (pentru damnedwolf):

Mersi dar m-am uitat la toate

| Rosalynne a răspuns:

Salut~
M-ar ajuta daca ai spune la ce te-ai uitat mai exact ca sa stiu ce sa-ti dau.

| MarikaTachibana a răspuns:

Mai greu, am vazut peste 20 de anime-uri romance si imi e lene sa stau sa le enumar