| Uki a întrebat:

Ce anime-uri merita vazute? Daca puteti face si o descriere, ar fi okay.
FUNDA!

6 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Hey!
- Bakuman (3 sez)
- Sakamichi no Apollon
- Zegapain
- Bartender
- Rose of Versailles
- Tokyo Magnitude 8.0
- Major (6 sez)
- Cross Game

Aici ai lista mea de anime-uri vizionate
http://myanimelist.net/animelist/ryuu_ro
Poate gasesti si altceva.
Pe acelasi site gasesti sinopsisurile pentru anime-urile de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradise kiss-dragoste
Blue gender-SF,dragoste,lupte
Cawboy Bepop-SF,dragoste,lupte
Death Note-Psihologic(preferatul meu)
Diabolik lovers-vampiri,drama,dragoste
Vampire knight-vampiri,drama,dragoste
Spiral-psihologic,drama,dragoste
Gravitation-yaoi
Trigun-SF,lupte,drama,dragoste
Blood +-lupte,drama.
Skitte i na eu-dragoste,scoala
Sola-dragoste,scoala,drama
Mew Mew Powers-lupte,supereri,dragoste, scoala, comedie
F-Zero-SF, curse masini
Full Methal Panic(fumoffu)-lupte, comedie, dragoste.
Sper ca te-am ajutat!

| Istrate_Seby_1996 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa te uiti la naruto si la continuare, naruto shippuden. In acest anime este vorba despre un baiat ce este marginalizat din copilarie. Dar la academia ninja se imprieteneste cu Sasuke si Sakura, cei ce vor fi in aceeasi echipa cu el. Impreuna cu maestrul lor, Kakashi vor avea multe misiuni. Intr-un final dorinta de razbunare a lui Sasuke il face sa mearga si sa se antreneze cu Orochimaru, unul din cei trei Sanini.

Eu am facut un rezumat al inceputului seriei Naruto.
P.S. Daca nu te uiti la Naruto nu o sa intelegi Naruto shippuden

| Uki explică (pentru Istrate_Seby_1996):

L-am vazut. Sunt la zi cu episoadele laughing.

| Istrate_Seby_1996 a răspuns (pentru Uki):

Si eu sunt la zi.

| FySpo a răspuns:

1.Clannad 2 sezoane : Pierzându-şi mama când era mic, având o relaţie rece cu tatăl său, nevoit să renunţe la visul său de a juca baschet din cauza umărului său dizlocat, tânărul Okazaki Tomoya, elev în anul 3 de liceu, alege un drum greşit, începând o viaţă de delicvent. Îl întâlneşte pe Sunohara Youhei, care devine cel mai bun prieten al său, de asemenea şi el un delicvent. Indiferenţi în privinţa şcolii, cei doi îşi petrec majoritatea timpului în camera din internat a lui Sunohara, fără a face nimic, lipsind de la ore. Dar viaţa lui Tomoya începe să se schimbe încetul cu încetul din momentul în care întâlneşte o fată aparent ciudată, Nagisa Furukawa, în drum spre şcoală, pe care o încurajează în acel moment. Ea repetă ultimul an din cauza absenţelor făcute în anul trecut, datorate unei boli. Visul ei e de a restabili Clubul de Teatru, care era desfiinţat. Fără să-şi dea seama, Tomoya se apropie de ea, ajutând-o să-şi îndeplinească visul. Pe parcurs, el întâlneşte mai multe fete, cu care se împrieteneşte în scurt timp şi pe care le ajută cu diferite probleme. Dar, în cele din urmă, pe cine va alege Tomoya?

2. Sword Art Online (SAO)
Prinşi într-o realitate virtuală MMORPG, Aincrad Online, 10000 de jucători luptă pentru vieţile lor.
Povestea are în atenţie ghinioanele şi aventurile celui mai îndemânatic spadasin al lumii virtuale, Kirito. Împreună cu prietenii săi spadasinul singuratic încearcă să termine jocul, care în schimb le va elibera minţile prinse în Aincrad.

3.Aku no Hana
Kasuga Takao e un băiat care iubeşte literatura şi adoră să citească, în special volumul lui Baudelaire, "Les Fleurs du Mal". Pentru el, Saeki Nanako, o colegă de clasă, este muza sa, steaua sa, şi o admiră mereu de la distanţă. Dragostea lui Kasuga se împleteşte cu felul în care acesta vede viaţa, fiind incapabil de a exprima un sentiment, închizându-se în sine şi aşteptând ca iubirea sa să se descompună ( conotaţie către un poem aparţinând tot lui Charles Baudelaire - "Une charogne" ).
În această vâltoare deja stinsă de sentimente, o scânteie îşi face loc în ziua în care tocmai volumul său mult îndrăgit îl aduce în faţa pierzaniei. Fără a sta prea mult pe gânduri, Kasuga face un pas destul de pripit către muza sa... şi nu direct, ci în cel mai indirect mod. Problema lui Kasuga apare abia în momentul în care descoperă că o colegă, Nakamura Sawa, îi cunoaşte secretul. Nakamura plănuieşte să facă din Kasuga ceva nemaivăzut. Dar care sunt planurile acesteia şi ce joc psihologic este dispusă să pună la bătaie pentru a vedea pentru prima dată în viaţa ei... obsesia? Oamenii, prin natura lor, rămân întotdeauna flori ale răului.

4. Kampfer
Senou Natsuru era un elev de liceu normal până într-o zi când se trezește transformat în fată. O jucărie de pluș, tigrul "Harakiri Tora", prinde viață și îi povestește că face parte dintre luptătorii Kampfer și trebuie să participe în dueluri cu alte fete Kampfer. Comedia este la ea acasă mai ales că la început Natsuru nu poate controla momentul în care se transformă.

5.Gintama
Viaţa nu e prea uşoară în Japonia, mai ales când extratereştrii au aterizat pe Pământ şi au cucerit totul. Sigur, viaţa a devenit mai bună, dar interzicerea dreptului de a fi samurai a lăsat ca o mulţume de samurai să aibă dificultăţi în ceea ce priveşte viitorul lor. Mai ales că în cazul unora precum Gintoki Sakata, cărora nu prea le stă mintea la o slujbă decentă marcată de rutină. Tocmai de asta, Gintoki a optat pentru o slujbă plină de mister şi aventuri, care se extinde de la îngrijitul câinilor şi până la rezolvarea celor mai bizare chestiuni. Alături de Kagura şi Shinpachi, Gintoki formează trioul Yorozuya care este gata să facă orice pentru bani!

6. 11Eyes
Dupa ce si-a pierdut sora în urma cu 5 ani, Satsuki Kakeru a devenit cam lenes si nepasator, fiind readus cu picioarele pe pamânt de prietena sa din copilarie Minase Yuka si de câtiva colegi de scoala.
Brusc într-o zi cerul devine rosu si luna neagra. Toata lumea în afara de Kakeru si Yuka dispare si monstrii încep sa dea navala pe strazi. Tot ce au putut sa faca a fost doar sa fuga si sa se ascunda. Dupa un timp, lumea se întoarce la normal. Dar chiar atunci când au crezut ca totul a fost un vis, de noaptea rosie apare din nou.
Kakeru si Yuka reusesc sa gaseasca patru oameni care sunt implicati în acest fenomen misterios: Kusakabe Misuzu, o roscata experta în arta sabiilor, Tachibana Kukuri, o fata muta si misterioasa care arata exact ca sora moarta a lui Kakeru, Hirohara Yukiko, o fata tanara plina de viata care revine la personalitatea unui criminal rece atunci când îi sunt scosi ochelarii, si Tajima Takahisa, un tânar pirochinetic.
Ei lupta împreuna si încearca sa supravietuiasca, dar sase umbre apar brusc în fata lor… Ne va astepta vreun raspuns la finalul acestui cosmar?

7.Shuffle!
În urma deschiderii unei porţi dintre lumi, Zeii şi Demonii convieţuiesc alături de oameni. Povestea se desfăşoară în preajma unui elev de liceu pe nume Tsuchimi Rin, şi prietena sa din copilărie, Kaede. Fără să se aştepte, Regii celor două lumi sau decis să devină vecini cu Rin. Totodată, fiica regelui Zeu, Sia, precum fiica regelui Demon, Nerine, sunt foarte îndrăgostite de Rin după ce l-au cunoscut în trecut. De aici începe aventura eroului nostru, plină de diverse obstacole.

8. Kaichou wa Maid-sama
Ayuzawa Misaki este preşedintele consiliului elevilor unui fost liceu de băieţi (Seika), ea reprezentând şi protejând fetele ce se ceartă zilnic cu băieţii. Pe de altă parte, ea lucrează pe ascuns la cafeneaua "Maid Latte", dar unul dintre băieţii populari din şcoală, Usui Takumi, descoperă acest secret și se indrăgostește de ea.

9.Blood-C
Altarul Ukishima se află într-un vechi, pitoresc oraş aflat la marginea unui lac. Preoteasa altarului, Kisaragi Saya, locuieşte acolo înpreună cu tatăl său, Tadayoshi. Ziua, ea trăieşte ca un student normal al Academiei Sanbara. Noaptea, îi vânează pe "Cei Bătrâni". Având abilităţi fizice supranaturale, Cei Bătrâni se hrănesc cu oameni, iar Saya este singura ce îi poate învinge.

10.Hataraku Maou-sama
Regele demon Sadao e la un pas de a cuceri lumea, însă e oprit de eroul Emilia şi forţat să fugă către altă lumea: modernul Tokyo. Ce trebuie să facă un demon pentru a deveni stăpânul lumii? Să muncească pentru a câştiga bani!