| Ilarionus a întrebat:

Ce inseamna dono, sama si altele care se zic la naruto, ca am vazut ca lu gaara i se zice gaara-dono de ce?

Răspuns Câştigător
| AnneRoseRock a răspuns:

'Dono', 'Sama', 'Senpai' arata respectul fata de o persoana pe care o consideri superioara tie sau mai in varsta ('Baasama'). 'Chan', 'San', 'Kun' sunt sufixe adaugate ca sa iti arati aprecierea sau respectul pentru prietenii sau persoanele pe care le consideri apropiate. Mai sunt si altele.

2 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Salut. "-dono", "-sama", sunt sufixe onorifice.
Mai jos ai un link cu mai multe suxife onorifice si caror persoane li se atribuie aceste sufixe.
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_honorifics

| Okami23 a răspuns:

Sunt formule care exprima politetea, japonezii le folosesc