| Adrian1228 a întrebat:

Cineva care stie japoneza. As vrea sa stiu ce reprezinta sufixele/prefixele(nu stiu sigur cum sunt considerate):
-sama
-san
-chan
-dono
-kun
si poate altele pe care le stiti..Multumesc anticipat! funda!

Răspuns Câştigător
| Mihai007005 a răspuns:

San ---- persoană din afara familiei, prieteni, cunoștințe
kun ---- folosit de obicei pentru genul masculin, o persoană mai tânără, inferioară
chan ---- folosit de obicei pentru genul feminin, copii, animale de companie, prieteni buni, iubiți, persoană apropiată
senpai---- persoană superioară din punct de vedere profesional
sensei ---- arată respect, profesori, doctori, autorități
sama ---- persoană mult superioară din punct de vedere profesional, vânzător către client, artiști; când este folosit referitor la sine - ore-sama - eu, arată egoism
dono ---- lord, maestru

1 răspuns:
| Ryss a răspuns:

Sama - Se folosește pentru persoanele cu grad mai mare (regi, stăpâni, etc)

San - Pentru persoanele de aceeaşi vârstă

Chan - Pentru fete/copii mici/animale

Dono - Pentru lord/maestru

Kun - Pentru băieți