| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cel care i-a creat pe Batman si Joker se spune ca ar fi un pic nebun sau sociopat avand in vedere cum descrie viata acestor personaje mai ales crimele oribile ale Joker-ului si trauma lui Batman. Pe net scrie ca si pshihologii si oamenii care sufera de boli mintale din SUA si UK au citit benzile desenate si au vazut filmele si desenele animate si au ajuns la aceasta concluzie panala urma. Voi de ce parere sunteti?

Răspuns Câştigător
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Bob Kane s-a inspirat din textul lui Victor Hugo,, Omul care rade". Iti sugerez sa te uiti si la filmul,, The man who laugs" ca sa iti faci o alta ideee despre modul in care a fost conceput acest personaj emblematic. Joker-ul nu este un nebun. Este un anarhist ipocrit si de asta l-a si creat pe Two Face. A vrut ca Two Face sa devina prototipul judecatorului din Gotham.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru VALCUANDREI1994):

Eu ma refeream la creatorul personajelor Batman si Joker, pentru ca se spune ca ar fi incercat sa ajunga in mintea unui sociopat.

1 răspuns: