| Cost1n a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cum niste anime-uri cu avioane?
Dau funda celor mai bune raspunsuri

2 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Nu știu anime`uri cu avioane, dar o sa-ti fac o lista:

1. Zero No Tsukaima ( The Familiar Of Zero )
Personajul principal este Louise Francoise, eleva la academia Tristain, de magiehee hee. Ea era foarte slaba la magie, mereu facea explozii in loc de vraji etc. ( Era poreclita Zero-Louise laughing ).
Mai tarziu cei de la academie trebuie sa ''invoce'' un " Spirit familiar" (cauta pe wikipedia xD ), care trebuia sa fie o creatura magica. Ea pentru ca era atat de slaba la magie, il 'invoca' pe Saito Hiraga, un baiat din japonia laughing
Genuri: Ecchi xD, Romance, School, Fantasy, Comedy etc.

2. Lovely Complex
Este despre Risa Koizumi si Atsushi Ōtani care erau colegi de clasa o.o Risa avea 1.72 inaltime si Otani 1.56 laughing Ea se indragosteste de Otani si cand ii spune el o "refuza", dar pe urma el ii spune ca o place xD. [ Ei erau prieteni ].
Genuri: Romance, School, Comedy etc.

3. Rozen Maiden
Este despre Jun Sakurada care nu mai voia sa se duca la scoala din cauza unei experiente neplacute. El comanda diferite chestii supranaturale de pe internet xD.
Intr`o zi primeste o scrisoare care spune ca a castigat un premiu si daca vrea sa accepte sau nu. El accepta si pune scrisoarea in sertar.
Apoi se impiedica de o cutie [ Mai mult ca un cufar ] in care se afla o papusa stil Gothic Lolita. O porneste si ea se prezinta ca " Shinku, a cincea papusa Rozen Maiden ".
* Fecioarele Rozen ("Rozen Maidens") sunt o colecţie de păpuşi creată de un meşteşugar numit Rozen, pe care păpuşile îl numesc "Tată". Sursa lor principală de putere este o gazda umană (denumită "medium") care poartă un inel ce semnifică legătura sa cu păpuşa, deşi s-a arătat că unele păpuşi pot acţiona fără un medium. Potrivit lui Shinku, ea este la putere maximă doar atunci când mediul ei este prezent. Fiecare Rozen Maiden are o propie personalitate distictă, spirit păzitor, şi abilitate supernaturală. *
Genuri: Fantasy si Comedie cred xD

4.Naruto
Acțiunea este fixata intr-un loc, diferit lumii reale, iar timpul nu este precizat, dar ne putem da seama pe parcurs: este o combinatie intre evul mediu al Japoniei, unde existau domenii feudale cu conducatorii lor, daimyo (stapani feudali), dar, in special, ninja.

Konoha (satul frunzei) reprezinta forta armata ninja a Taramului Focului, prezentand lacasul a zeci sau chiar sute de ninja, printre care si Naruto Uzumaki, un baiat singuratic, in al carui corp a fost inchis un demon malefic. Toti ceilalti il considerau blestemat, iar cei din exteriorul satului, un ninja incapabil, cu o tehnica foarte putin dezvoltata, fara a stii raul ce se ascunde in el. Acest lucru il va determina sa devina cel mai mare conducator in Konoha (Hokage), caci "astfel fiecare il va respecta ca fiind cineva, cineva important". Naruto reprezinta pe orice ninja caci si il aproprie nu doar prin imbracaminte, ci si prin stil. El va fi probabil singurul care-l va invinge pe maleficul Orochimaru pentru a-si salva satul.

| punktum a răspuns:

The Sky Crawlers. Este doar un movie, dar este una din preferatele mele. Protagonistii sunt niste tineri, cu varste cuprinse intre 16 si 17 ani, care sunt nevoiti sa piloteze avioane intr-un razboi. Si nu inbatranesc niciodata.
Sper sa-ti placa. big grin