| Adyy5 a întrebat:

Cum ajunge o manga sa devină un anime? Daca o persoana obisnuita face manga de calitate din placere si aceasta ajunge intr-un final sa aibă parte de o oarecare popularitate cum poate deveni un anime? Alte persoane care creeaza anime-uri o preiau?

4 răspunsuri:
| Adyy5 explică:

Ce raspuns e asta? -_-

| veryhonest a răspuns:

Se face cu bani. Si in functie de cati bani are mangaka-ul, atat de bine iese animatia si grafica animeului.

| IzBored a răspuns:

In functie de popularitatea pe care a avut-o acea manga, un studio il va contacta pe creator si ii va cere permisiunea ca lucrarea sa sa fie adaptata intr-un anime. Este in interesul studiourilor asta, pentru ca popularitatea anime-ului (atentie, a anime-ului, nu a lucrarii originale) le va aduce lor profit, iar o parte (mica, de altfel) din suma incasata ajunge la mangaka... Totusi, majoritatea mangaka ar accepta bucuros ca lucrarea lor sa fie adaptata intr-un anime, caci reprezinta un mare pas inainte pentru cei care sunt noi in industrie si un mijloc bun de a castiga mai multi fani (asta daca persoanele respective decid sa citeasca manga de unde a provenit anime-ul, ceea ce in vest multi din pacate nu fac). Problema in intrebarea ta este insa "daca o persoana obisnuita face manga de calitate din placere". Acest lucru nu este posibil, decat in cazul doujinshi-urilor (iar doujinshi nu sunt adaptate in anime-uri). O persoana care face o manga trebuie intai sa gaseasca o editura care sa ii publice lucrarea intr-o revista lunara de manga, iar dupa ce lanseaza cateva capitole cu succes in acea publicatie va putea sa publice manga si in volume independente. Este un proces destul de complicat, iar daca ai vrea sa intelegi mai bine arta de a creea o manga iti sugerez sa vezi Bakuman, iar pentru a intelege mai bine cum creeaza studio-urile anime-uri uita-te la Shirobako.

P.S. Nu uita, de asemenea, ca nu toate anime-urile pornesc de la o manga! Unele pornesc de la un joc, altele de la un light novel, sau unele sunt pur si simplu anime-uri originale, create in intregime de studio, fara sa fi avut alt mediu ca punct de plecare (de exemplu, Yuri on Ice).

| IdkJesus a răspuns:

Nu,de regula anime-urile adaptate dupa manga sunt facute de acelasi studio care a facut si manga, asa ca o manga facuta de o persoana obisnuita nu ar fi adaptata in anime