| masly a întrebat:

Sant persoane care nu sunt atrase de sex?:O iar atunci cand au un contact sexual k persoana iubiat sa nu simpta nici o placere? acea persoana poate sa aiba o problema? cine poate sami rasp?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Exista persoane asexuale, da. Nu se simt atrase de sex si sexul le lasa indiferente. Inca nu se stie daca e vorba de ceva psihologic indus, mostenit, sau de ceva organic. Este o diferenta intre persoanele carora le repugna sexul (din diverse motive religioase/culturale/traume) si cele care niciodata, din pubertate nu au simtit dorinta sexuala. Nu este o problema, in masura in care isi cunoaste aceasta trasatura si gaseste un partener care sa o sprijina si sa accepte ca nu este ceva ce tine de el sau de persoana in cauza sa schimbe. Ar fi bine sa faca impreuna consiliere pentru a descoperi cum sa se raporteze la aceasta situatie.

regis
| regis a răspuns:

Da, sunt. Am cunoscut o fata care avea ceva probleme medicale cu niste "senzori" din zona organelor sexuale. Nu stiu prea multe detalii, ce e clar e ca nu simtea fizic nicio placere. Partea buna ca nici nu o deranja happy

| amberjuly a răspuns:

De obicei la inceputul vietii sexuale sau dupa o perioada mai mare de abstinenta e mai greu sa te relaxezi si nu simti mare placere, asta difera de la caz la caz. O posibila cauza ar fi ca nu ai incredere deplina in partener. Daca ar fi cauzele astea trece in timp happy, altfel ar putea fi o problema medicala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic ceva. dar nu te supara pe mine.Scrie mai "romaneste".
Raspunsul la intrebare recunosc ca nu-l stiuhappyMa gandesc doar la cei care au trecut prin diferite traume gen violuri, incest.probabil ele nu sunt atrase de sexthinking

| elsa a răspuns:

Nu cred ca exista astfel de persoane isa cred ca exista persoane care nu te atrag fizic... ceea ce te indeamna la lipsa contactului sexual...si nu este nici o problema sau vreo boala ii doar gandirea acelei persoane nu poate s aiti placa si sa te atraga in acelasi timp o multime de persoane happy