| StefyL0ry27THEFOX a întrebat:

De ce in anime-ul Death Note L este cautat ca omoara lume? Omoara doar criminali deci face un bine pentru omenire...
Spuneti-mi parerea voastra!

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Kira nu L,, L il cauta pe criminal motivul pentru care Kira este cautat este fiindca Devine un justitiar si ucide si pentru motive mici si insuficiente plus societatea se bazeaza pe fortele de ordine nu un zeu care are putere absoluta se bat cap in cap.

| Ch0co a răspuns:

Daca tu ca om omori un om, indiferent ce a facut acel om, devii si tu la randul tau criminal. E interzis prin lege sa omori oameni. Nu faci nimanui un bine daca tu la randul tau devii un criminal.

| vladtheo a răspuns:

Deorece este împotriva codului nostru moral ca oameni, nu putem lua justiția în mâinile noastre. Și btw te referi la Kira.