| euuuBianca99 a întrebat:

Spunet-m si mie niste anime-uri...frumoase nu cu actiune..de dragoste.tongue

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey!
- Golden Time (ongoing)
- Nagi no Asukara (ongoing)
- Amagami SS (2 sez)
- Clannad (2 sez)
- Kimi ni Todoke (2 sez)
- Nogizaka Haruka no Himitsu (2 sez)
- Ai Yori Aoshi (2 sez)
- Emma: A Victorian Romance (2 sez)
- Bakuman (3 sez)
- Nodame Cantabile (3 sez)
- Megane na Kanojo
- Suzuka
- Yoake Mae Yori Ruriiro na: Crescent Love
- Nana
- Paradise Kiss
- Hana Yori Dango
- H2O: Footprints in the Sand
- Ano Natsu de Matteru
- Sola
- Myself; Yourself
- Air
- True Tears
- Kanon
- Tasogare Otome x Amnesia
- Hoshizora e Kakaru Hashi
- Kimikiss Pure Rouge
- Onegai Teacher
- Toradora
- Sakurasou no Pet na Kanojo
- Mashiroiro Symphony
- Akane-iro ni Somaru Saka
- Mayo Chiki
- Canvas 2
- Itazura na Kiss
- Special A
- Romeo x Juliet
- Kaichou wa Maid-sama
- Kareshi Kanojo no Jijou
- Koi to Senkyo to Chocolate
- Sukitte Ii na y o
- Planetes
- Sakamichi no Apollon

Vizionare placuta!

17 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

"Nana"
"Say I love you"
"Kaichou wa Maid-sama"
"Paradise Kiss"
"Itazura na Kiss"
"Fruits Basket"

Dintre care mi-au placut in mod special "Nana","Paradise Kiss" si "Kaichou wa Maid-sama"

Vizionare placuta!

| nurckye a răspuns:

De ce categoria benzi desenate e umpluta cu animeuri?

| Aberdeen a răspuns (pentru nurckye):

Pentru ca benzile desenate reflecta ceea ce noi numim manga, care este in stransa legatura cu anime-urile.

| nurckye a răspuns (pentru Aberdeen):

Gresesti. BEnzile desenate ar trebui sa reflecte ceea ce eu si poporul american numim comic books/comics. Stii tua alea cu superman, justice league, avengers. Animeurile ar trebui sa fie la filme si seriale. INtrebarea mea a fost retorica. Dar na, se mai gaseste o frumusete exotica sa comenteze...

| Aberdeen a răspuns (pentru nurckye):

O frumusete exotica? laughing Bine, multumesc, dar n-am sa stau sa gandesc la figurat pentru tine.
Respectivei intrebari dai de inteles prin retorism, ca sa mai si citez, ca degeaba raspundem cum n-ai vrea.Si tot nu inteleg de unde aerul asta emfatic, pentru ca asta ai subliniat in comentariu.
Prin traducere libera "manga" inseamna benzi desenate, deci nu este cu nimic gresit ce-am zis, si chiar facut.

| nurckye a răspuns (pentru Aberdeen):

Da, manga = benzi desenate cu accent pe japonia. La noi in Romania benzile desenate se manifesta prin comic bookuri (ex harap alb continua). Si sa presupunem ca ai dreptate. Atunci de ce animeurile, care sunt seriale, le piratezi cu extensia mkv, avi, 3gp, se afla in categoria benzilor desnate, pe care le citesti. Dar pentru o geisha de dorobanti e greu de procesat.

| Aberdeen a răspuns (pentru nurckye):

In asemenea momente nu pot de cat sa rad...
Dar refuz sa mai port o conversatie cu o persoana ca tine, atata timp cat deja nu mai este strict legata de benzi desenate.
Daca eu sunt o "geisha de dorobanti" si "o frumusete exotica", cuvintele unui DOMN respectabil, apai scuza-ma, apreciez ca am trecut demult de capitolul ironie.

| nurckye a răspuns (pentru Aberdeen):

Cred ca am pornit cu stangul...

| ryuu a răspuns (pentru nurckye):

Dar tu de ce dai un raspuns (printr-o intrebare) fara o legatura cu intrebarea postata de euuuBianca99?
Nu ma lansez in explicatii, deoarece Anko ti-a explicat destul de clar. Daca tu nu vrei sa intelegi, nu mai este problema noastra.
Un sfat. De fiecare data cand mai gasesti intrebari despre anime/manga la categoria Benzi Desenate, o ignori sau apasa pe butonul Raporteaza.

| nurckye a răspuns (pentru ryuu):

Uita te te rog la numele siteului si o sa vezi www.tpu.ro/comics. Asta demonstreaza ca aceasta categorie a fost gandica pentru comic bookuri si nu pentru anime. Puneti le si voi fratilor la filme si seriale si eliberati catrgoria de japonezarii.

| ryuu a răspuns (pentru Aberdeen):

Foarte bine i-ai explicat. Dar se pare ca tot nu vrea sa inteleaga.
Nu am putut ma abtin sa nu rad la ce ii iesea pe gura, pardon "pe degete" laughing "geisha de dorobanti" si "frumusete exotica" laughing laughing

| Aberdeen a răspuns (pentru ryuu):

Imagineaza-ti cum am ras eu.

| ParadiseCaroline a răspuns:

Iti sugerez niste animeuri superbe si nu o sa iti para rau vizionandu-le:
-NANA
-PARADISE KISS
-LOVELY COMPLEX

| Dalyan a răspuns:

Buna, hmm ai putea incerca:
*Aquarion Evol;
*Gosick (cred ca are si ceva actiune dar e un anime foarte dulce);
* Earl and fairy;
*Hiyokoi(ei bine din pacate are doar un episod in care arata cum a inceput totul si inca 3 episoade speciale care au parca 3 minute unul in care rezuma foarte pe scurt o parte din ce se intampla in manga.dar ca sa afli ce s-a intamplat dupa trebuie sa urmaresti manga);
*Inu x Boku SS;
*Itazura na Kiss;
*Kaichou wa Maid-sama!;
*Kamisama Hajimemashita;
*Kimi ni Todoke (2 sezoane);
*Kotoura-san;
*Lovely★Complex;
*Nana;
*Paradise kiss;
*Sukitte Ii na y o;
*Tasogare Otome x Amnesia;
*Tonari no Kaibutsu-kun;
Cam atat imi vine in minte, daca vrei si reverse harem anunta-ma. Sper ca te-am ajutathappy

| I04n4 a răspuns:

Kaichow wa Maid-sama
Toradora
Sakurasou no pet na Kanojo
Tonari no Kaibutsu-kun
Sukitte ii na eu
Brothers Conflict
Diabolik Lovers
Karin
Golden Time
Nagi no Asukara
Itazura na Kiss
Kami-sama Hajimemashita
Mayo Chiki
Mashiro-iro Symphony
OreShura
Zero no Tsukaima
DN Angel
Clannad
Fruits Basket
The Wold God Only Knows
Myself Yourself
Sola
Amnesia
MM!
Lovely Complex
Kimi ni Todoke
Ore no Imouto
Romeo x Juliet
La Corda D'oro
Suzumiya Haruhi no Yuutsu
Gift: Eternal Rainbow

| lary1399 a răspuns:

Ouran highschool host club si fruits basket. Eu abia le-am vazut si sunt superde. Au si dragoste, dar si comedie pentru a evidentia povestile de iubire.

| DarkBlade29 a răspuns:

Rosario vampire