| LeWildJoker a întrebat:

Heya guys ^/_\^.O lume in care oamenii se uita la animeuri/manga ar fi mai buna sau mai rea...ce parere aveti, si de ce?

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Salut.
Acum depinde de fiecare persoana in parte.
Intr-un anime/manga poti invata lucruri bune dar si lucruri gresite.

Iti dau cateva exemple:
(in lumea virtuala: jocuri)
intr-un joc poti sa-ti dezvolti:
- reactia in luarea unei decizii intr-un timp foarte scurt si pus sub presiune.
Care poate sa-ti foloseasca in lumea reala.
- Dar, poti invata si lucruri gresite si sa le aplici in lumea reala.
Iar aici au fost cazuri mediatizate/nemediatizate in care au avut loc crime.

La fel si in lumea reala.
Cu un cutit te poate ajuta la gatit dar poate duce si la alte fapte.
Iar exemplele pot continua.
Si nu trebuie sa luam in vedere obiectul ci persoana care o foloseste.

In concluzie. Datorita si acestor lucruri fiecare om este unic.winking

8 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Eu vizionez anime-uri si de cam 2 ani citesc manga. Pot spune ca e folositoare. mai inveti cate ceva. Unele din aceste chesti contin genuri istorice, sau de viata de zi cu zi. Altele te invata sa gatesti...

| positivity a răspuns:

"^/_\^" cumva e Itachi?
Oricum, eu consider că lumea plină de anime-uri/ manga-uri, şi oamenii care se uită/ citesc fără a le spune cineva "ha ha, încă te mai uiţi la desene?" e perfectă.
Anime-urile te fac să gândești diferit.
Te schimbă!
Dar îţi creează şi vise gen "ce frumos, oare există şi în realitate?".
Eu una mi-am pus întrebarea asta mereu, dar nu am fost atât de idioată încât să cred în ea.
Se pare că sunt pe lângă întrebarea ta.
Aşa că, da, oamenii care se uită la anime-uri/ manga-uri, împreună sau singuri, este o lume mai bună, pentru mine.

| LeWildJoker explică (pentru positivity):

Da big grin, e Itachi ┱/_\۞

| MaliciousDeath a răspuns:

Uita-te doar la japonezi si la cat se superiori ne sunt din multe puncte de vedere...laughing

| AngelHugz a răspuns:

Hmmm...Nu cred ca asta influenteaza caracterul oamenilor. Depinde de fiecare happy

| ConnieMeowღ a răspuns:

Hmm. In primul rand nu ar mai exista prejudecati de tipul "esti cam prostut ca inca te uiti la desene animate" fara macar sa stie ca este de fapt anime. Cu oameni asa de inchisi la minte in zilele noastre nu numai ca mi se pare imposibil dar unii ar putea interpreta gresit mesajele seriilor.Nu stiu daca ar fi un loc mai bun, totusi cred ca da. Multe lectii le invatam pe pielea noastra insa daca le-am invata inainte? Nu stiu, asta este opinia mea.

| BlackAngel112 a răspuns:

Pentru mine aceasta lume are si efecte negative, dar si pozitive.In anime/manga gasesti lucruri bune cum ar fi:
Cat de frumoasa e lumea, dar nu o vedem.Sa vedem un copac inflorit, sa ne bucuram de creatia Domnului.
Sau lucruri negative:
Crime sau lucruri perverse... Oricum in general asta ar schimba lumea in bine.

| FyfyRoly21 a răspuns:

Ar fi super buna, animeurile si manga e adevarat ca te invata multe lucruri, citesc manga de 3 ani si ma uit la animeuri de 6 ani..sunt foarte folositoare.