| Mell0dy a întrebat:

Îmi recomandă și mie cineva niște anime-uri?
Mai puțin popular dacă se poate și vechi.
Nu de alta, dar e șansă mai mare să nu le fi văzut deja, genul nu contează.

Răspuns Câştigător
| TOOL a răspuns:

Bokura no
Now and Then, Here and There
Koi Kaze
Phantom: Requiem for the Phantom
Lain

astea mi-au venit acum în minte, s-ar putea să știi 2-3 din ele, dacă le știi pe toate eu am încercat, n-am să-ți recomand Naruto și Dragon Ball când tu ai cerut ceva mai puțin popular xDD

5 răspunsuri:
| RazvanLegendaVie a răspuns:

Https://youtu.be/dGn8VRLL6Rw
Îți alegi tu care vrei.

| LauDi a răspuns:

Berserk (versiunea din 97, citeste mangaul dupa, e genial).
Naruto (of course)
Dragon ball original (e o comedie cu arte martiale) si dragon ball z kai (kai e versiunea mai buna)
Hellsing ultimate (vampiri, nazisti si multa actiune)
Ninja Scrool (e un film de actiune cu ninja, l-am vazut cu tata, mi-a placut)
Devilman Crybaby (o versiunea mai moderna a mangaului Devilman, l-am vazut, mi-a placut, poti citi si manga sau sa vezi ova-urile, care sunt mai apropiate de manga dar au un final diferit)
Neon Genesis Evangelion (sigur ai auzit de el)
Perfect Blue (un film anime sureal si psihologic care merita vazut)
Your name si A silent Voice (doua filme foarte emotionante)
Highschool DxD (daca iti plac animeuril cu harem si o leaca de nuditate)
Hotarubi no Mori e (un film anime de vreo 50 de minute care te va lasa cu lacrimi in ochi)
No game No life (un anime echi cu batalii psihologice, sigur ai avuzit de el)
One punch man
Fullmetal Alchemist Brotherhood
Legend of the Galactic Heroes (versiunea cu 110 episoade din anii 80-90, daca iti plac animeurile sci-fi)
Soul Eater, Bleach, One piece (doar mangaul). Cam atatea îți recomand din cap. Ps: unele animeuri conține episoade de tip filler, foloseste site-ul acesta https://www.animefillerlist.com/ ca sa sari peste ele,

| LauDi a răspuns (pentru LauDi):

Ah am uitat sa mentionez: Great Teacher Onizuka (o comedie geniala)
, Ghost in the sheel, Akira (film foarte fain), Cowboy Bebop, Fist of the North Star (ambele sezoane), Slam Dunk, Yu Yu Hakusho: Ghost Files (de la creatorul Hunter X Hunter), Trigun, Initial D (e animeul ala de unde vine cantecul "Running in the 90s", de asemenea are 6 sezoane, care acoperă toată manga, ultimul sezon apărând în 2014). Aici mai e o listă de pe imdb cu animeuri vechi si bune:
https://www.imdb.com/list/ls073931718/

| LilWatamaloon a răspuns:

Iti recomand un site super ok, gogoanime, acolo poti sa vezi extrem de multe anime-uri, subtitrarile sunt in limba engleza.Pentru a alege un anime vechi, foloseste filtrul si vei gasi niste anime-uri super grozave.

| HandaSei a răspuns:

Ginga Eiyuu Densetsu (1988) | Trigun (1998) | Romeo no Aoi Sora (1995) | Kareshi Kanojo no Jijou (1998) | Initial D (1998) | Great Teacher Onizuka (1999) | Hajime no Ippo (2000) | Samurai Champloo (2004) | Monster (2005) | Kimagure Orange Road (1987) | Mushishi (2005) | Maison Ikkoku (1986) | Akage no Anne (1979)

Toate sunt niște serii chiar foarte bune în opinia mea și care pot fi fără îndoială considerate clasice ale vremurilor lor, merită aruncat un ochi peste ele dacă nu le-ai văzut deja! happy /Iar dacă vrei ceva descriere sau părere mai detaliată despre vreo unul din ele, doar spune care te interesează! happy