| anonim_4396 a întrebat:

In ce limba credeti ca ar gandi un surdo-mut din nastere?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Parintii mei sunt surdo-muti si i-am intrebat cum gandesc si mi-au zis ca nu gandesc prin cuvinte ci prin imagini.

1 răspuns:
| Musique a răspuns:

Are o limbă proprie.Nu ştie nimeni cu exactitate cum 'gândeşte' el lucrurile,poate înţelege totu,clarificandu-şi cu propria limba in mintea lui,sau,poate ca este total în afara subiectului (nu neapărat a subiecteler care implică o conversaţie,mai degrabă o acţiune).
Mă gândesc,că,ne ştiind ce-i ăla cuvant,şi bineânţeles,nu poate sa-l pronumţe, mintea lui, nu e nimic altceva decât un joc gol şi mut.