| Furculingură a întrebat:

In ce limba gandesc cei care s-au nascut surdo-muti?

Răspuns Câştigător
| haifisch a răspuns:

Geniala intrebare. Cred ca isi folosesc creierul intr-un fel neinteles de noi. Presupun ca gandesc vizual si tactil, daca pot sa spun asa. Totusi imi imaginez ca invata si o limba (cu ajutorul ochilor), chiar daca nu vor reusi sa pronunte cuvinte niciodata. Astfel pot citi si isi pot dezvolta calitatile intelectuale.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca in limba pe care o folosesc cei ce il inconjoara.

| wales a răspuns:

Învață să comunice cu ajutorul simțului tactil.

| Bogdanux a răspuns:

In sfarsit o intrebare de calitate superioara...

Pai...stiind ca cei surdo-muti nu pot vorbi si auzi, ma gandesc ca ei gandesc cu ajutorul semnelor( sau limbajului prin semne)? Adica isi imagineaza semnele ce corespund unui cuvant.Hm...thinking

| TheJeryk0 a răspuns:

A spus SURDO-MUTI...
Deci nu aud, nici nu vorbesc...
Hmm, grea intrebare laughing

| Bullweif a răspuns:

Superba intrebare, si probabil ca nu o sa stim sigur niciodata. In primul rand o sa perceapa toate lucrurile care ii inconjoara relativ la simturile pe care le pot folosi: tactil, vizual si olfactiv. Lasand la o parte cuvintele, pe care nu le pot folosi sau auzi, o sa isi formeze idei totusi, o sa diferentieze binele si raul la fel ca noi, doar ca senzorial. Facand o paralela, e la fel ca atunci cand "simti ca ceva nu e in regula", fara sa poti spune in cuvinte ce si de ce simti. Asa au sa simta ei tot, asa au sa gandeasca, in afara situatiei cand au sa reuseasca sa perceapa cuvinte, intr-un fel sau altul.

| 0marry0 a răspuns:

Am cunoscut un cuplu de surdo-muti. Gandeau in imagini.

| bogdan_5596 a răspuns:

Greu de spus, de apreciat este ca sunt unii dintre ei mai inteligenti decit cei nascuti normal, ma gindeam daca nu ar fi si putina telepatie

| Andruşcă a răspuns:

O intrebare foarte buna. Avand in vedere ca au auzit niciodata un sunet nu percep lumea asa cum este, vad lucrurile complet diferit fata de noi.Eu cred ca in timp ce gandesc isi imagineaza diferite actiuni ale omului, alta varianta nu vad.

| PedoBarbie a răspuns:

Prin limbajul semnelor, prin imagini vizuale şi altele.

| Furculingură explică (pentru PedoBarbie):

Nu m-aş fi gândit că voi mai primi răspunsuri după 3 ani.

| PrintezikaTha123 a răspuns (pentru Furculingură):

Dar după 7?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru PrintezikaTha123):

Dar dupa 9?laughing