| anonim_4396 a întrebat:

Surdo-mutii din nastere cum gadesc,deoarece nu pot vorbi articulat deoarece nu au auzit nici un sunet in viata lor,adica avea in sat un surdo-mut care mormaia dar nu putea vorbi,dar dupa aceia mi-a dat seama de ce nu pot vorbi,deci cum pot gandi daca nu au auzit nici un cuvant niciodata, dar mite citi?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Toate procesele psihice cognitive si care definesc intelectul( gandirea, perceptiile, reprezentarile, senzatiile, imaginatia) sunt nealterate la surdo-muti. Daca urmeaza o scoala speciala, copilul surdo-mut va invata sa scrie si sa citeasca ca orice copil cu toate organele de simt functionale.Mai mult, va invata sa vorbeasca.

Cunosc cazul unei fetite nascute cu acest handicap. Fetita a invatat de mica sa vorbeasca la un centru de logopedie --- parintii au dat-o la o scoala pentru copii normali, a terminat liceul si apoi facultatea de psihopedagogie speciala. Acum este profesor la scoala speciala pentru surzi din Cluj.
Si nu este unicul caz din Romania!

9 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cuvantul este doar o forma de a interactiona cu ceilalti! Chiar si tu, uneori iti imaginezi lucruri, fapte, imagini... fara cuvinte si fara sunete! happy
Ei gandesc vizual, tactil sau in limbajul semnelor!

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

In cartea de psiho a scria ca: Gandirea si limbajul au evolutie comuna, neputand evolua una fara alta, e ca si ou si gaina, de aceia nu i-se poate gasi originea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord, insa trebuie sa intelegi termenul de "limbaj". Limbajul nu inseamna doar cuvinte si rostirea lor!
Exista pana si un limbaj intern, o vorbire sau un discurs intern, pe care surdo-mutii il exteriorizeaza atat prin semne, cat si prin sunete. Stii ca majoritatea au tendinta de a vorbi, articuleaza niste sunete! Din punct de vedere medical 99% din persoanele cu deficiente de auz au corzi vocale sanatoase.
Ei gandesc, au un limbaj propriu si citesc...pe buze!

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Tocmai au corzi vocale sanatoase, dar atata timp cat sunetul resprectiv nu l-au auzit nu-l pot reproduce, in cazul acesta limbajul omenesc

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai stiu sa citesca deci stiu cum s ar pronunta un cuvant, plus ca mjoritatea citesc pe buze, deci nu cred ca le e complicat sa gandesca respectivele cuvinte

| anonimg a răspuns:

Pai surdo-mutii nu sunt si orbi. Ei pot sa citeasca. Pot sa si gandeasca. Intelectul se dezvolta citind. Oare un surdo-mut nu poate sa foloseasca calculatorul? Sigur ca da. Poate sa citeasca ce-ai scris tu aici? Sigur ca da.
De fapt, in fata calculatorului cu totii suntem surdo-muti -afara daca ascultam muzica sau folosim webcam-ul.
Tutusi, in ziua mantuirii, bucuria lor va fi mai mare decat a noastra cand acestia vor putea vorbi si auzi pentru prima data!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună întrebare.

Mă gândesc că și-au dezvoltat puternic celelalte simțuri prin care iau contact cu lumea: văz, miros, gust, simț tactil...

Am o vecină cu problema asta. Dar știe citi și chiar poți avea un dialog cu ea. Mai mult prin semne. Dar e interesant să vezi că pricepe lucrurile, ba chiar știe să pună întrebări bune. Îmi imaginez că petrece mult timp gândind, poate mai mult decât cei care vorbesc mult. big grin

| CostyCola98 a răspuns:

Ei gandesc mai putin decat cei ce pot auzi si vorbi, dar vazand imaginile isi pot da seama ce este spunand prin semne totul.