| chaseyoung a întrebat:

Pentru funda 100%! sal TPU. vreau si eu un site cu probleme de logica care dau si raspuns gen : daca pe o sarma stau 9 vrabii iar un vanator impusca una cate mai raman? raspunsul ar fi 0 pentru ca celelate zboara de frica. sper ca ati inteles da?

Răspuns Câştigător
| ClaraLove a răspuns:

Funda?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, suntem prosti ca noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu santem geni dar nu ne-am nascut ieri sigur ca am inteles

| ClaraLove a răspuns:

Cate oua face o gaina pe luna?
raspuns:gaina nu face oua pe luna.

Era un om care traia la etajul 10. el cobora cu liftul pana la parter.si urca pana la etajul 5? De ce urca numai pana la etajul cinci?
Raspuns:Era pitic si nu ajungea la panou la cifra 10.maxim la 5.

De ce se trag clopotele?
Raspuns e funie

Tu conduci un tren.In el se afla 10 persoane, 5 coboara la prima statie si se urca 2.
Cati ani are soferul trenului?
Raspuns:Tu fiind soferul.varsta ta.

Sunt trei camere, alege una in care sa supravietuiesti.
1)o camera plina cu criminali care sunt gata sa te omoare.
2)o camera cu lei nemancati de 5 ani.
3)o camera cu gaz toxic care te-ar omora.
Ce camera alegi?
Raspuns:Camera 2 deoarece leii nemancati de 5 ani sunt morti

Pe vremea lui Stefan cel Mare un om a fost calcat de un tren.Cine este vinovatul.
Raspuns e vremea lui Stefan cel Mare nu erau trenuri.

Era un cocos in spatiu.Si era intre Romania si Bulgaria. Exact la mijloc.In ce tara sa ouat cocosul?
Raspuns:Cocosul nu se oua.

Un avion s-a pabusit la granita dintre America si Canada.In ce tara au murit supravietuitorii?
Raspuns:Supravietuitorii nu au murit.

Ce este in Pamant si Luna?
Raspuns:si

Era un caine pe strada.Langa el era o farfurie cu mancare.Cainele era sanatos si infometat.Dar nu mancase mancarea.De ce?
Raspuns:Avea botnita.

Cati pitici avea Cenusareasa?
Raspuns:Cenusareasa nu avea pitici.

Era un tata care avea 2 copii.El era pe moarte si nu stie cui sa-i lase averea.El organiza o cursa in jurul imparatiei si spuse."Tie, fiul nr 1 iti dau calul A.Tie, fiul nr2 iti dau calul B.Calul care va ajunge ultimul, stapanul acelui cal ii voi da imparatia."Pornesc ei incet, si pe la jumatatea drumului intalnesc un intelept.Inteleptul le spuse ceva, si dupa ce cai doi frati trec de el, pleaca in goana spre imparatie.
Ce le-a zis inteleptul?
Raspuns:Baieti, daca vreti sa nu ajungeti la anul in imparatie, schimbati caii.

Pe ce parte au coborat Adam si Eva din trenul care venea din rai?
Raspuns e atunci nu existau trenuri.
Sunt 3 camere in care esti obligat sa intri si sa alegi in care ai vrea sa supravietuiesti: camera 1 o camera plina cu criminali inarmati pana in gat care te-ar face franjuri imediat
-camera 2 o camera plina cu lei nemancati de 5 ani
-camera 3 o camera cu gaz toxic

(Raspuns:in camera 2 pentru ca un leu nemancat de 5 ani e mort)

Ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani?

(Raspuns: Litera M pentru ca se refera la cuvintele in sine, cum sunt scrise, si nu la ce reprezinta ele.)

O broasca fara carapace este fara locuinta sau dezbracata?
Explicatie:
In primul rand e moarta. Pe urma... depinde de orientarea sexuala...

Unde gasesti un caine fara picioare?
Explicatie:
unde l-ai lasat

Unde au femeile parul negru si creţ?
Explicatie:
In Africa

Ce intra de 3 ori in Femeie?
Explicatie:
Litera E (f E m E i E)

O pisica alba se urca in pom. Cum se da jos?
Explicatie:
alba

Care este diferenta intre 1000 ursi albi si un urs alb?
Explicatie:
999 ursi albi

Ce se afla intre Soare si Pamant?
Explicatie:
"Si"

Cum se cheama un barbat inteligent in America?
Explicatie:
turist

Care este cel mai periculos loc din lume?
Explicatie:
patul
aici mor 80% din oameni

Ce fac pestii cand sunt multi?
Explicatie:
bancuri

Cum se numesc dacii care gandesc?
Explicatie:
gandaci

Care este antidotul la Viagra?
Explicatie:
cocolino
o face moale si pufoasa

Cum se numesc rudele Papei?
Explicatie:
paparude

Cum se numesc nasii Papei?
Explicatie:
papanasi

Ce-i alba si are 30 cm?
Explicatie:
nimic
toata lumea stie ca, daca are 30 cm, este neagra!

Cum se cheama un caine fara picioare?
Explicatie:
nu se cheama
oricum nu vine

Care a fost primul barbat care a spus: "E nevoie de o femeie in casa!"?
Explicatie:
Mesterul Manole

sau
http://www.neuronu.ro/ca-sa-intelegi-de-ce/esti-tare-la-logica/
Cum iese un cal care intra in Marea Neagra?
Ud.
Un tip se află în lift. În momentul în care se opreşte liftul, el îşi dă seama că soţia lui a murit! De ce?
Tipul se află la spital în vizită la soţia sa care era internată şi ţinută în viaţă doar de aparatele medicale! În momentul plecării, liftul se blochează între etaje şi pentru că nu-şi revine repede, el îşi dă seama că generatorul de rezervă al spitalului nu funcţionează şi că soţia sa, nemaifiind susţinută de aparate, a murit!
Un tip cu o servietă în mână merge/aleargă foarte grăbit pe un coridor. În momentul în care luminile de pe acel coridor pâlpâie, tipul se opreşte şi se întoarce supărat de unde a venit. Ce se intamplase?
Solutia era asta : Tipul avea in servieta acte care dovedeau faptul ca, clientul lui este nevinovat, salvandu-l de la moartea pe scaunul electric, holul era holul inchisorii si becurile au palpait deoarece clientul lui murise.
Participi la o cursa.Il intreci pe al doilea, pe ce loc esti?
Raspuns:locul al doilea.
1-Cum a scos Stefan cel Mare sabia din fantana?
Uda
2-Conduci o masina, in fata ta este o baba un bebelus si o caprioara, ce calci?
Calc frana.
3-Un avion se prabuseste la granita dintre Ungaria si Romania, unde sunt ingropati supravietuitorii?
Supravietuitori nu se ingroapa, ei au supravietuit la prabusire.Sunt vii.
4-Pe un lac inghetat se afla 5 pasari zburatoare si o gaina, vanatorul impusca o pasare, cate raman pe lac?
Doar gaina.
5-Am avut 10 pesti in acvariu, 5 sa-u innecat cati au mai ramas?
Pesti nu se ineaca.Raman toti 10.
6-Cu ce picior a pasit stefan cel mare prima oara pe scara trenului?
Pe atuci nu existau trenuri.
7-Daca-i spui pe nume nu mai e aici?
Linistea.
8-Ce merge pe apa si nu se uda?
Umbra.
Urmeaza pasii de mai jos:
- Alege-ti un numar.
- Ion iti mai da inca pe atat. (calculeaza cat ai in acest moment)
- Eu iti mai dau 462. (socoteste cat ai acum)
- Iti fura hotii jumatate. (calculeaza cat ti-a ramas)
- Da-i partea inapoi lui Ion (calculeaza cat mai ai)
- Mai ai 231.

Intr-o camera la o masa rotunda cu trei picioare stateau 5 persoane fiecare pe un scaun cu trei picioare si jucau poker.La un moment dat se stinge lumina, se aude o impuscatura si cand se aprinde lumina unul dintre cei 5 este mort.Vine politia si ii intreaba pe ceilalti 4 ce faceau cand s-a stins lumina.
Primul spune ca masluia cartile de joc.
Al doilea spune ca si-a scos arma ca sa si protejeze castigurile din ziua respectiva.
Al treilea spune ca a luat o bucata de hartie si a pus-o sub un picior al mesei pentru ca aceasta se misca.
Cel de al patrulea spune ca s-a dezbracat de haina pentru ca i se facuse cald.
Unul din cei patru minte si acela este criminalul.
Cine minte si de ce credeti ca minte?
Al treilea deoarece o masa cu 3 picioare nnu se misca.
Un om sta la etajul 10 al unui bloc,ia in fiecare zi liftul coboara pana la parter, se duce la munca, isi face treaba, se intoarce acasa si ia liftu doar pana la 6.Omu e obosit, nu vrea sa se opreasca la nimeni, vrea sa ajunga cat mai repede.Liftul nu are probleme dar totusi nu poate urca pana la 10.De ce? OMUL ERA PITIC
-Un om vrea cirese si se urca intr-un cires, deodata vede un leu jos cum se da jos?
_simplu! Se duce si ia leul in buzunar!
-Cum se zice pana de vulpe pe palarie sau sub plarie?
-Pai vulpea n-are pene!
- Un cocos se aseaza intre un pod si pamant, jos e apa, unde cade oul?
- imi pare rau da cocosu nu face oua!
- Pe un gard sunt 10 pasari, un vanator impusca 4, cate mai raman?
-0, Fiindca daca trage cu pusca in patru se sperie toate!

Intrebare:Pe ce parte a urcat Stefan cel Mare in tren? pe partea cu gara sau pe cealalta parte?
pe vremea lu' nenea ala nu erau trenuri.
Pe o strada pustie ( nici un om, nici o masina ) este un caine flamand. Langa el se afla mancare si apa buna de baut. De ce moare cainele?
I se termina mancarea.
De unde le avea Vlad Tepes cizmele?
De la genunghi in jos,
Cate zile de nastere are un om la 20 de ani?
O zi, pentru numai odata te nasti.
Cum se zice: pene de vulpe in palarie sau pe palarie?
Vulpea n-are pene.
"Tatal cu fiul merg cu masina si fac accident, in urma acestuia tatal moare, iar fiul este dus de urgenta la spital, pe masa de operatie chirurgul spune: Nu pot sa il operez, deoarece este fiul meu. Cine este chirurgul?
Maicasa.

1. 2 tati si 2 fii merg la pescuit. ei prind 3 pesti. ii impart si merg acasa. cum este posibil?
2. un pitic sta la etajul 10.cand urca in lift apasa butonul 8 si restul urca pe scari.de ce?
3. unde gasesti un caine fara picioare?
4. ce intra de 3 ori in femeie?
5. un american care traieste in Florida poatefi inmormantat la New York?
6. Un om se plimba cu cainele sau pe o pajiste, cand a dat peste cinci bucati de carbune, un morcov si o caciula. Nimeni nu le-a pus acolo, dar este un raspuns perfect logic cum au ajuns sa fie acolo. Care este?
7. Ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani?
8. O pisica alba se urca in pom. Cum se da jos?

Raspunsuri:

1.1.la pescuit au fost:bunicul tatal si copilul
2.este pitic si nu ajunge la butonul 10
3. unde la-i lasat
4.litera E
5. spune ca traieste deci nu este mort.
6.om de zapada
7.litera M
8.alba
Cum o chema pe soacra lui Adam? El nu avea soacra, traia in paradis.
Cum sa bagi un elefant in frigider?
Deschizi frigiderul, bagi elefantul si inchizi usa!
Cum sa bagi o girafa in frigider?
Deschizi usa, scoti elefantul, bagi girafa, inchizi usa!
In padure se face o adunare de animale, ce animal nu a plecat?
Intr-un avion erau 30 de pietre, una a cazut cind avionul zbura, cite au ramas?

Continuarea: Regele leu, cheama la el toate animale. Vin toate animelele, cu exceptia unuia. Care este acel animal si de ce nu a venit?
Elefantul, pentru ca inca este in frigider

Cum traversezi un lac plin de crocodili?
Inoti, pentru ca toate animalele, mai putin elefantul au venti la chemarea leului.
Cand a murit Stefan Cel Mare?

Raspuns: In ultima sa batalie

"Unde s-a semnat Actul de independenta? (Nu mai stiu sigur cum era intrebare)

Raspuns: In josul paginii

"8 oameni au construit un zid in 8 ore... dupa ei au incercat 4 oameni sa construiasca zidul...cat timp le-a luat?"

Raspuns: Deloc... daca lau construit aia 8

o Ordonare:
o Cronologica
De ce nu pot citi scrisoarea a 3-a de Mihai Eminescu?
Raspuns:Ti-am zis ca nu poti citi scrisorile altcuiva!
In primul rand, Stefan cel Mare a murit acasa, de septicemie, nu intr-o batalie.
In al doilea rand: I:Cum scoti un negru din Marea Rosie? R: ud
Ce culoare are cutia neagra? Raspuns : portocalie
Cat a durat razboiul de 100 de ani? Raspuns : 106 ani
In ce zi suntem? Raspuns : raspunsul poate fi multiplu

O chestie tare :
Scrie orice mai jos :
Raspuns : orice

Stefan cel Mare cel mare ridica sabia de ce o ridica? de miner> Intr-o camera sint cinci emo dc unul nu plinge?>>>>>>>>de ce ciriie cioara in zbor? schimba vitezele >>>>>>>>>>cum se numesc rudele papei?> paparude >>>>>>>>un american care traieste in NEW YORC poate fi inmormintat in Florida /? nu fiinda traieste >>>>>care este asemanarea dintre un ozn si o blonda desteapta >? toti auzi de ele si niciodata nu le vezi >ce zice un elev cind vine de la tabla? am vazut moarte CU OCHII
Care sticle nu pot fi umplute cu lapte? R:Cele pline
Cum scoti o palarie dintr-o fantana? R:Uda
Cand sta omul intr-un picior? R:Cand il ridica pe celalalt.
Ce face un iepure cand implineste 1 an? R:Trece in al doilea.
Cati pasi face vrabia pe an? R:Niciunul.Ea sare sau zboara.
Pe care copac se asaza o vrabie cand ploua? R:Unul ud.
Care sticle pot fi umplute cu apa? R:Cele goale.
In care casa nu poti intra? R:In a melcului.
Ce fel de pietre nu poti gasi in mare? R:Uscate.
Care roata nu se invarteste cand merge masina? R:Cea de rezerva.
Care an dureaza o singura zi? R:Anul Nou.
Unde n-au locuitori orasele? R e harta.
Ce sta in apa si nu se uda? R:Umbra.
Opt ori opt fac saizeci si patru. Si cu unu si cu altul si cu doi legat de patru cat fac? R:Nouazeci.
Ce pui mai intai intr-un acvariu? Apa!
7 pasari stau pe o creanga vine vanatorul si anpusca 1 cate pasari sunt. Nici una ca s-au speriat cand a tras
N-are nimeni asa soarta, n-a fost vie dar e moarta
R: Marea Moarta

Ce pasare canta numele unei flori?
R: Rata (mac- mac)

E un lucru mic la inceput,
Se atinge cu mana
Se lungeste cand tragi de ea
Se trece usoar peste piept
Pana ajunge la destinatie, intr-o gaura mai mica
R: Centura de SIGURANTA

| crosmaker a răspuns:

Tata bou si copilul bou mananca iarba pe pajiste cine lipseste?(toata lumea spune mama bou dae e mama vaca). Sunt 7 pesti intr-un acvariu 2 se ineaca cati raman?(pestii nu se inneaca)