| teosbeos a întrebat:

imi puteti spune si mie citate chinezesti interesante?
cele mai interesante citate si cu cat mai multe intelesuri.
dau funda la schimb, la cele mai bune. si scuze categoria dar mi se pare cea mai potrivita.

Răspuns Câştigător
| Kidomaru a răspuns:

Vroiai sa spui proverbe, si mie imi plac happy

Ţiglele care feresc de ploaie au fost făcute pe vreme bună.

Limba rezistă fiindcă e moale, dinţii cad fiindcă sunt tari.

A-ţi stăpâni o clipă de mânie înseamnă a evita un secol de regrete.

Mă înfuriam pentru că nu aveam ce încălţa, dar am întâlnit un om care nu avea picioare.

Aud şi uit, văd şi ţin minte, fac şi înţeleg.

După o mare ură va rămâne întotdeauna o ură mică.

Uşa cea mai bine încuiată este cea pe care o putem lăsa descuiată.

A ierta duşmanul nu e fapta unei firi slabe!

Trei pahare de vin te fac să înţelegi o doctrină profundă.

Face mai mult zgomot un copac ce cade, decât toată pădurea care creşte în tăcere.

Nu-i nevoie să bei toată apa mării ca să-ţi dai seama că este sărată.

Nu poţi opri păsările tristeţii să-ţi zboare pe deasupra capului, dar le poţi opri să-ţi rămână-n păr.

Dacă vara te plimbi o zi, iarna flămânzeşti zece.

Rubinul nu poate fi şlefuit fără frecare, şi nici omul nu poate fi perfecţionat fără mai multe încercări.

Gloria nu este a celor neînvinşi, ci a celor care se ridică după fiecare lovitură.

Iubeşte-mă când o merit cel mai puţin; atunci am nevoie cel mai mult.

O călătorie de o mie de mile începe cu un pas.

Pentru a şti drumul care urmează, întreabă-i pe cei care vin înapoi.

Când norocul ne surâde, întâlnim prieteni; când este împotriva noastră, întâlnim o femeie frumoasă.

Nenorocirea nu intră decât pe uşa pe care i-am deschis-o.

| teosbeos explică (pentru Kidomaru):

Multumesc pentru raspuns. si da voiam sa spun proverbe mersi, n-am remarcat. si sunt frumoase, multumesc. daca mai sti imi mai poti scrie? practic eu cand pun o intrebare imi raspund in cel mai bun caz 2 persoane.

1 răspuns: