Întrebare recomandată | dariutzza09 a întrebat:

Vreau sa imi spune-ti va rog, vreau sa ma apuc serios de desenat, mi-ar place foarte mult sa desenez personaje din anumite animeuri, sa desenez manga, dar foarte multa lume imi spune ca daca nu te nasti cu talentu de a desena nu voi reusi niciodata! Eu desenez foarte prost la ora actuala, am facut 2 desene, de fapt le-am copiat de pe o revista iar eu zic ca au iesit destul de bine! Ce parere aveti, daca voi exersa mult, sa copiez desene din reviste, carti etc, credeti ca voi deveni din ce in ce mai bun? Nu imi spune-ti si voi va rog ca daca nu m-am nascut cu talentu asta nu o sa fac nimic, mai bine nu imi mai raspundeti decat sa imi ziceti asta! Multumesc!

14 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Nu știu,nu am talent artistic da' nici nu știu să desenez un copac.
Poți invăța orice la orice vârstă,totuși trebuie să ai tenacitate să-ți insușești anumite calități și feluri de a desena. Există tutoriale,și anuminte programe ca PhotoShop sau MyPaint (in ăsta desenez eu) unde poți să incerci diferite chestii, apoi ar mai fi Paint Tool Sai pentru artă digitală.
Apoi după ce inveți anumite proporții și stiluri cred că poți să-i dai drumul la a desena diferite personaje sau expresii, frizuri, ținute etc.
Oricum, e de lucru până iți creezi un stil propriu de manga sau să poți reproduce o scenă dintr-un anime/manga.
https://www.youtube.com/watch?v=DFLgr6gyOOc

| Duucu a răspuns:

Adevărul e că dacă nu te naști cu un simț artistic de a desena, e foarte greu să înveți.
Arată niște fotografii să vedem și noi cum desenezi, poate e ceva talent în ele.

| ryuu a răspuns:

Hey! Cate o data nu trebuie sa asculti ce spun acele persoade si sa faci ceea ce crezi. Nu vei sti nicio data daca este bine sau rau, daca nu incerci.
Acest hobby poate fi de moment sau poate fi unul pe toata viata, chiar ducand la stadiul de cariera (nu sunt sigur daca acesta este termenul bun folosit pentru o arta).

Am cateva sfaturi.
- pentru inceput deseneaza (copiaza) personaje din anime-urile\ manga-urile tale preferate (exerseaza)
- apoi cauta tutoriale\videotutoriale (gratuite) pe internet
- dupa un anumit timp, daca observi ca tine acest hobby, treci la urmatoarea faza. Investitia in materiale de studiu.
In urma cu cativa ani (la libraria Diverta) am rasfoit o carte, se numea "Step by step Manga". Nu stiu daca o mai gasesti, dar caut-o la Diverta sau alte librarii (Carturesti, etc) sau online. De ce nu, si alte carti(manuale).
- de abia mai tarziu fa investitie si in materialele pentru desen (creioane de calitate, hartie, etc)
De ce ti-am propus etapele de mai sus? Pentru a nu arunca banii "pe fereastra" pentru un hobby de moment.

In plus, iti propun sa urmaresti un anime. (nu stiu daca l-ai vazut)
Se numeste "Bakuman", are 3 sez. Este vorba despre doi elevi de generala, Mashiro si Akito, ce vor sa ajunga mangaka (artist manga). Akito, fiind destept (mereu primul) este cel care vine cu povestile pentru manga. Iar lui Mashiro ii revine partea cu desenatul. Datorita faptului ca in copilarie era mai mereu cu unchiul (celebru mangaka) lui in studio ajutand-ul. Lui Mashiro ii place de o colega (Miho), ceea ce intr-o seara acestia ajung sa faca o promisiune. In care el va ajunge un faimos mangaka, iar ea o actrita de voce. Care ar fi motivul acelei promisiuni? Te las sa afli singur\a.

| neca a răspuns:

Nu am absolut nici un strop de talent la desen dar incerc sa desenez de ani intregi si cu timpul am ajuns la un nivel decent de skill in ale desenatului

| noname2021 a răspuns:

Pai de oamenii care te trag in jos si te descurajeaza nici sa nu asculti! Nu conteaza cine sunt acele persoane, nu asculta, nu trebuie neaparat sa te nasti cu un talent, exersand vei reusi! Dar trebuie sa exersezi, nu sa te plangi ca nu poti sau sa-i lasi pe altii sa te influenteze ca nu poti.Intotdeauna poti dar trebuie sa exersezi!

| milkie a răspuns:

Asa mi s-a zis si mie, dar m-am dus la cursuri si am inceput sa desenez mai bine happy Toata lumea are talent, doar ca unii il au neslefuit.Nu trebuie sa fii nu stiu ce Leonardo DaVinci ca sa desenezi bine.Trebuie sa iti placa ceea ce faci pentru ca ceea ce iti place sa faci o faci si bine.Mult succes big grin

| 2P a răspuns:

In primul rand. vorbesti cu un grafician, nu stiu cu restul lumii cum sta treaba asta cu desenatul dar eu desenez de cand ma stiu..cred k pe undeva pe la 5 ani. si de la eroi din desene animate strambi si casutze din 6 liniutze poti ajunge sa lasi guri cascate in cativa ani. depinde de daruirea ta. daca nu ai in sange treaba asta si nu mai desenezi cateva luni ai sa vezi k zici ca ai mana legata cand o sa incerci sa desenezi din nouhappy dar nici sa nu exagerezi k la fel no sati mai iasa! rabdarea de a desena cateva ore bune / zi o capeti in timp. Odata ajuns la un anumit nivel ai sa ajungi sa vezi viata din jurul tau altfel si ai sa ajungi sa faci din desen un mod de exprimare al ideilor, sentimentelor etc. dar asta cand vei capata imaginatia necesara sa poti desena ORICE. succes pe drumul acesta deoarece ai f.mult de castigat, de la respectul celor din jur pana la bani

| SteinZer0 a răspuns:

Poti invata orice. Eu am desenat prima data personaje anime acum 3 ani si uitandu-ma peste schitele de atunci nu-mi vine sa cred ca le-am facut eu la cat de rau arata, cu linii tremurate si proportii facute aiurea. Dar mi-a placut ce faceam si de asta am ajuns sa fiu mai bun. Daca desenezi in fiecare zi vei vedea rezultate intr-un timp destul de scurt.

| MihaelaCaty a răspuns:

Pai de oamenii care te trag in jos si te descurajeaza nici sa nu asculti!

| Skinnar a răspuns:

Orice lucru faci pe lumea asta si te straduiesti e imposibil sa nu iasa mai bine.
Ne-ai putea arata desenele facute cu talentul care pretinzi ca nu-l ai?

| DanteDMC a răspuns:

Eu cred că, dacă simţi talentul de a desena în tine, mai întâi încearcă să te iei după un desen uşor pur şi simplu ie uţi cum a fost trasată acea linie şi apoi faci şi tu la fel. După câteva eforturi serioase poţi încerca să desenezi după acest tutorial în engleză https://www.youtube.com/watch?v=_13KZiN11kk. Te îndrumă pas cu pas fiecare linie de creon dacă poţi să o trasezi cât de cât bine, atunci îţi va ieşi desenul din tutorial.

| IngaPîrău a răspuns:

Salut! Eu zic să nu-ti pierzi vreodata speranta, in primul rind ar trebui sa incepi cu niste desene simple pe care consideri tu co sa le poti desena fara a le copia, si asa daca ai sa exersezi in fiecare zi deja o sati se deie si mîna, si de pe ce va trece tu incet incet vei trece la desene mai complicate, si uite asa te vei invata sa desenezi foarte bine. Nui neaparat sa te fi nascut talentata, daca iti doresti ceva cu adevarat tu vei deveni talentata. dar trebuie sa-ti faci o temelie, si temelia consta in faptul de a incepe de la zero, cu lucruri simple dar bine desenate. Cred ca iti vei lua de aici vreo idei, folositoare. Succes!

| DudutzaDu19 a răspuns:

Eu zic ca nu trebiue sa te descurajezi! Daca ceilalti iti spun ca nu ai talent, nu-i baga in seama! Cu totii avem talent la ceva, uneori mai mult sau mai putin. Daca nu iti iese asa cum iti doresti, exerseaza! Peste niste ani o sa te uiti la desene si o sa spui: '' Ma descurajau, dar eu am reusit!''. Este foarte bine cum ai inceput, iar dupa ce o sa te obisnuiesti, o sa incepi sa-ti creezi propriile personaje! Succes in continuare!

| Sempai_Maria_2001 a răspuns:

De fapt nu, eu nu mam 'nascut cu accest talent, dar cu 2 luni de exersat poti reusi... adica 'ncercarea moarte n'are. Asa ca straduieste-te pana reusesti. Eu la ora actuala scriu o Manga. (mai intai fac Story-ul si dupa ma apuc de desenat)