| Alexandrionis a întrebat:

Salutare tuturor!
Vreau sa stiu de unde pot face rost de animeuri?
Fiindca vreau sa fac subtitrari!
Si desigur vreau sa fac un site cu animeuri si ma gandesc mereu sa nu am probleme cu copyrightul!
Cum fac sa nu i-au copyright, adica cand i-au animeurile sa nu ma trezesc ca dupa ce le pun pe site trebuie sa le sterg ca am incalcat o lege a copyrightului!
Si cum fac rost de un legal disclaimer?
Din ce imi amintesc era ceva de genu mesajul de la legal disclaimer:"Site-ul www.exemplunumesite.ro nu este responsabil pentru linkurile de download puse pe site, daca fisierele contin virusi, etc..."
Nu mai tin bine minte cum era mesajul...
Ceva de genu parca. :))
Oricum sper ca ma veti ajuta!
Multumesc mult + dau si funda pentru raspunsul care ma ajuta mult!

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

De anime-uri poti face rost de pe HorribleSubs
Cat despre copyrightului. Chiar crezi ca majoritatea fansub-urilor sunt legale?! Sa fim seriosi.
Acum depinde si pe ce site-uri de video-sharing, uploadezi respectivele episoade. Pot spune ca tine si de noroc.

Am o curiozitate, de ce nu aplici la unul din fansub-urile romanesti? Iti spun sigur, e un deficit de traducatori. Plus, te vor ajuta ei cu sursa anime-ului si ce programe sa folosesti.

In fine, tu decizi. Astept traducerile tale. big grin
Spor la treaba!winking

3 răspunsuri:
| Alexandrionis explică:

Multumesc mult pentru raspuns!
Ma voi mai gandi, daca voi aplica la unul din fan-suburile romanesti!winking

Si mai am cateva intrebari! laughing
Sper ca poti raspunde la ele! big grin
1.HorribleSubs este un fan-sub englez din cate vad!
Dar acesta este un fan-sub legal?
2.Trebuie sa vorbesc cu ei ca sa pot downloada animeurile de pe site sau pur si simplu le downloadez si gata?
3.Ca video-sharing voi folosi Trilulilu si VK!
Sunt bune? Din cate am vazut multe fan-suburi folosesc Trilulilu si in special VK!
4.Cred ca aceasta intrebare este stupida... dar cum pot fi un fan-sub legal sau mai hine zis "in regula", sa nu atrag suspiciuni, sa nu fac copyright, etc., etc.
5.Ce fan-suburi romanesti sunt legale?
Ca eu sincer iti spun nu-mi dau seama! sad laughing
P.s: In legatura cu intrebarea despre legal disclaimer, nu mai trebuie sa imi raspunzi la ea fiindca m-am mai indormat eu + voi pune o intrebare despre legal disclaimer altundeva! big grin

| ryuu a răspuns (pentru Alexandrionis):

1. nu cred
2. nu trebuie sa vorbesti cu nimeni. Inca ceva despre Horriblesubs. Episoadele respective au diferite formate (360, 480, 720, unele chiar 1080), iar subtitrarea poate fi schimbata. De aceea majoritatea fansub-urilor au ca sursa si respectivul site.
3. Majoritatea fansub-urilor folosesc sursele respective. Dar pe Vplay, Rutube, Dailymotion, sansele ca episoadele sa fie sterse sunt destul de ridicate.
4. sincer nu cunosc formalitatile pentru a putea distribui in mod legal. Presupun ca trebuie sa vorbesti cu producatorii acelui anime sau cu cei care au cumparat licenta acelui anime.
5 toate fansub-urile de anime din Romania nu au licenta pentru anim-urile respective. Cred ca site-ul serialepe.net este legal (are detoate si anime-uri) deoarece percep un abonament lunar pentru vizionarea lor.

Sper ca te-am putut lamuri. Si, da am vazut p.s.-ul, dar am vrut sa-ti raspund la intrebari. big grin

| Alexandrionis explică:

Daca s-ar putea sa-ti mai dau o funda as face-o fiindca m-ai ajutat mult! happy
Multumesc mult din nou pentru ca mi-ai raspuns si la celalalte intrebari! big grin happy