| Hyourinmaru a întrebat:

Stiti vreun anime a carui actiune se petrece in Anglia din sec. XIX-XX in afara de Earl and fairy si Kuroshitsuji? Si daca stiti si cu actiune in Franta acelorasi secole ar fi minunat happy Multumesc anticipat si funda

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey!
* Anglia

- Emma: A Victorian Romance (2 sez)
- Dantalian no Shoka
- Ikoku Meiro no Croisée
- A Little Princess Sara (anime vechi 1985)

* Franta
- Gosick
- Rose of Versailles (anime vechi 1972) (sfarsitul sec 18, Revolutia Franceza 1789-1799)
- Le Chevalier D'Eon (jumatatea sec 18)

* China
- Night Raid 1931

* S.U.A
- Baccano
- My Daddy Long Legs (anime vechi 1990)

* Japonia (aici nu mai avem secole ci Era)
- Zipang (anime situat in 1942, Era Showa)
- seria Hakououki (Era Edo - Meiji) (ordinea de vizionare este) :
- sez 3 "Hakuouki Reimeiroku"
- sez 1 "Hakuouki"
- OVA "Hakuouki Sekkaroku", situat intre ep 8-9 din primul sezon
- sez 2 "Hakuouki Hekketsuroku"

Vizionare placuta!

4 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Pandora hearts e genial.

| TempestUV a răspuns:

Emma: A Victorian Romance
Asta cred ca are actiunea la Paris.Nu mai stiu sigur.Mie una nu mi-a placut cum erau desenate personajele asa ca am renuntat.Are 2 sezoane iar in rol principal din cate imi amintesc este o servitoare care se indragsteste de un nobil.

| Melly98 a răspuns:

Hakuouki, doar ca nu e in franta ci in japonia, e fain in primul sezon dar prin al 2a incep sa moara din personaje si devine trist, animeul vorbeste despre razoi" nu imi amintesc exact tot l-am vazut de mult" ambele parti cu ajutorul unui medicament isi transofrma abilitatile fizice si se regenereaza dar cu cat folosesc abilitatile alea li se scade din viata pana mor. http://anime-kage-ro.info/anime/hakuouki/ sunt 4 sezoane.

| pitik36 a răspuns:

Poti sa te uiti la Gosick si Ikoku Meiro No Croisee.Seamana cu cele de mai sus si eu una le-am vazut si sunt interesante. Sper sa iti placa.