| nikyreed a întrebat:

50 de grame este = cu 50 ml?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Laura a răspuns:

Nu. Depinde de greutatea specifică a lichidului.

| xByte a răspuns:

Conteaza si densitatea lichidului. Daca intrebi pentru apa (H2O) atunci da, 50g = 50ml.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca NU!
In primul rand ca gramul este subdiviziune a kilogramului, unitate de masura a greutatii, iar mililitrul este subdiviziune a litrului, unitate de masura a volumului. Deci nici o legatura intre ele.
Practic fiecare masoara altceva.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Holiday):

Deci eu daca am o sticla de apa de 2L, nu inseamna ca o sa car 2kg?

| Holiday a răspuns (pentru Mieeez666):

Densitatea apei este de aproximativ 1g/cm3, deci in cazul in care pui apa o ca cari cam 2kg plus greutatea sticlei. Dar daca pui ulei vei cara aprimativ 1, 6kg plus greutatea aceleiasi sticle, daca pui miere aproximativ 2, 9 kg, etc, etc.

| Sofer a răspuns:

Fix asa. Da.