| Meme10Meme a întrebat:

Am vazut motivul invocat de Mosotti care zice ca noi ne-am dat cu nemtii si ca de aceea ne-au furat Basarabia. Motivul invocat de el este urmatorul: In martie '39 Romania s-o inteles cu Germania in a ii da petrol. Ei bine, Stalin n-avea nimic cu Hitler pana in '41. Deci ne-o pedepsit degeaba. Din cauza asta ne-am dat cu nemtii.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Rusii se chinuiau sa rusifice regiunea de prin 1800 si ceva. Au vrut, au luat, si stiau prea bine ca nu avem ce face.

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Si tot romanii [ma rog, moldovenii] sunt majoritarilaughing