| Hammurabi a întrebat:

Aveți două variante :
1. O viață până la 60 de ani în care să mâncați orice vreți, să beți cât vreți, să faceți ce excese vreți, etc.
2. O viață până la 85 de ani, dar cu condiția să respectați anumite diete alimentare, fără alcool, tutun, fără nici un fel de excese, etc.
Ce alegeți şi de ce?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Am să bănuiesc că prima variantă este una ipotetică în care mi se garantează că ajung la 60 de ani chiar dacă am respectivul stil de viață.
Bineînțeles că aș alege prima variantă, mai ales că pot decide eu de ce anume să fac exces, nu stabilește altcineva regulile.
Eu abia ce am trăit 20 de ani și mi se pare că am trăit totuși destul de mult, că-s 60 sau că-s 85, pentru mine tot aia e. Prefer o viață trăită cum vreau eu, chiar dacă mai scurtă, decât una trăită după reguli. Dacă o singură viață am la dispoziție, de ce să mă complic?

51 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

85. De ce?
Nu beau, nu fumez, deja mananc destul de ok asa ca nu vad la ce mi-ar folosi prima varianta. laughing

| RAY a răspuns:

Aleg varianta 2, dar sunt constient ca nu e adevarat ceea ce afirmat acolo,alcoolul este bun,creste colesterolu bun,reduce hiertensiunea,fumatul nu e bun, nici excesul de calorii desigur, poti sa duci o viata sanatoasa si sa ai cancer sau meningita, ba chiar multe din asa zis alimente sanatoase sau dovedit a fi nesanatoase, cand ti sa mori, mori indiferent de ce viata ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg varianta a2-a dar nu neaparat ca traiesc mai mult, ci pentru ca e de mai calitate mã simt mai bine in pielea mea in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.
Nu e evident?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Prima varianta, de ce?, pentru că nu vreau să trăiesc 80 de ani și să sufăr singur, nu s-ar merita să renunț la plăcerile vieții doar ca să trăiesc atât, daca ajung la 70 de ani e ok.

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Se putea să nu despici tu firul în paişpe' chiar şi pe premizele întrebării? laughing))

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Evident.
Nu m-aş fi îndoit de tine. laughing))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca te am facut sa bei o bere eu ma bucur man, pana la varsta asta am trait toata viata in variata 1

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Traiesti viata la maxim

| ForeverAlone97 a răspuns:

Prima varianta. Prefer sa imi traiesc viata facandu-mi toate placerile si sa mor cand va fi vremea, decat sa ajung la peste 80 plin de regrete

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Te-ai imbatat de multe ori?

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu cred ca am fost vreodata beat, doar ametit

| SilentRain a răspuns:

Varianta 1, pentru mine și 30 de ani sunt prea mulți

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Slabut

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu imi place alcoolul

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Nici berea?

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Aia neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu ce ai alege?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici pe departe

| Drimmero a răspuns:

Deja traiesc in varianta 1 si sunt mai sanatos decat oricine.
Doar ca nu fumez iar cu alcoolul nu fac excese, in rest n-am treaba cu altceva.

As alege varianta a 2-a... de ce? pentru ca sunt constient ca intr-o rascruce din viata asta, tot se va declansa o boala care e letala.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Ce să mai aleg că sunt deja într-o combinație din cele două.
Sunt vegetarian de mic copil, de fumat nu fumez, iar în rest... cât cuprinde. laughing))))

| Lioana a răspuns:

Eu aleg varianta cu 100 ani.
Varianta 1 nu poate exista. Adica mananc oricum ce vreau, dar eu vreau sa mananc sanatos pentru ca asa ma simt cel mai bine si pentru ca imi pasa de corpul meu si nu vreau sa-mi bat joc de el. Iar excese vreau sa fac doar in cat mai multe calatorii si vizionare de filme bune.
Varianta 2 e prea limitativa. Adica de ce numai 85 ani? Hai sa adaugam putin sport pentru tonifiere si sa vedem ce iese.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

laughing Faptul că mănânci sănătos pentru că așa te simți cel mai bine, nu înseamnă că mănânci ce vrei.
Înseamnă că mănânci restrictiv pentru a obține un rezultat.

| Endoryus a răspuns:

Aleg viata pana la 70 dar o viata sanatoasa. Mancat sanatos, nu fumat/baut.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

2, pentru ca am facut si excese si nu m-am simtit bine, fizic, deci de ce sa fac asa ceva? laughing))

| PumpkinDoll a răspuns:

Ar fi un lux daca ai apuca varsta aia in conditiile respective rolling on the floor

| AlMaDi a răspuns:

Tu mai pus sa aleg, dintre cele doua vriante, asa ca eu aleg sa stau cu un picior intr-o viata si cu celalat in cealalta viata, le voi experimenta pe amandua si dupa o sa ma decid.
Doar nu imi pot da cu parerea despre ceva ce nu am gustat niciodata, nu am facut excese in viata dar nici intr-un echilibru nu am stat.

| Hammurabi explică (pentru AlMaDi):

Ok.
O să aștept să-mi spui concluziile.winking

| AlMaDi a răspuns (pentru Hammurabi):

Este o greseala sa astepti tinere domnisoare cu capul in nori, azi promit ceva cuiva, maine altcuiva...mai ales ca sunteti batran.

O intrebare: Vreti sa alegi un alt stil de viata?

| AC4S4 a răspuns:

Varianta 2.
Eu oricum nu mananc mult, nu fumez si nu consum alcool.
As alege varianta asta pentru ca scopul omului pe pamant este sa-L laude pe Dumnezeu chiar prin insasi viata sa. Printr-o tigara fumata, printr-o iesire la baut demonstrezi ca viata ta nu este dedicata lui Dumnezeu.