| Hammurabi a întrebat:

Aveți două variante :
1. O viață până la 60 de ani în care să mâncați orice vreți, să beți cât vreți, să faceți ce excese vreți, etc.
2. O viață până la 85 de ani, dar cu condiția să respectați anumite diete alimentare, fără alcool, tutun, fără nici un fel de excese, etc.
Ce alegeți şi de ce?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Am să bănuiesc că prima variantă este una ipotetică în care mi se garantează că ajung la 60 de ani chiar dacă am respectivul stil de viață.
Bineînțeles că aș alege prima variantă, mai ales că pot decide eu de ce anume să fac exces, nu stabilește altcineva regulile.
Eu abia ce am trăit 20 de ani și mi se pare că am trăit totuși destul de mult, că-s 60 sau că-s 85, pentru mine tot aia e. Prefer o viață trăită cum vreau eu, chiar dacă mai scurtă, decât una trăită după reguli. Dacă o singură viață am la dispoziție, de ce să mă complic?

51 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant cum toți corelează excesele doar cu mâncarea, băutura sau fumatul, deși tu nu ai specificat nicăieri ca ar fi numai astea.

| Hammurabi explică (pentru AlMaDi):

Vai, departe de mine gândul să aștept tinere domnișoare, indiferent unde au capul.
Aș fi așteptat doar răspunsul, dar vorba ta, nu mai am destul timp la dispoziție. Planeta asta se învârte atât de rapid... laughing))

| EcceHomo a răspuns:

Am ales deja varianta 2 de foarte mult timp.
Dar nu e pâna la 85, ci de la 89 în sus.happy

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Exact.
Eu m-am ferit să scriu 89, să nu se prindă toată lumea unde e șmecheria. laughing

| Lioana a răspuns:

Ba da înseamnă. Nu as putea dori sa mananc ceva ce-mi face rau. Ratiunea e mai puternica decat gustul si ea decide ceea ce vreau.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Corect.
Dar nu astea erau premisele întrebării.
Era vorba că îți poți permite orice excese fără să-ți facă rău, dar îți limitează viața la 60 de ani. (o situație ipotetică)

| AlexDarius3 a răspuns:

2. Eu oricum nu beau, nu fumez şi nu fac excese mai niciodată.

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca iti permiti orice excese nu cred ca mai prinzi 60 ani, poate nici macar 50.

| SG1995 a răspuns:

O viață până la 60 cu o moarte nedoreroasă, preferabil eutansiere.

| aXy99 a răspuns:

Varianta a 2-a, desi ar trebui sa fi mai explicit cu "anumtie diete alimentare". Excesul nu e bun, dar e bine sa incerci lucruri noi, chiar si din punct de vedere culinar.

| Violleta2022 a răspuns:

Aleg varianta 2 - pana la 85 de ani.
Cum nu am fumat niciodata, nu consum alcool, sunt foarte atenta la ce mananc si nu fac excese, as putea atinge 85-ul, nu? happy Asta daca nu mi se intampla vreun accident de masina, avion sau vreun pui de cancer.

| Frank51 a răspuns:

Daca ar fi sa aleg dintre cele 2, nefiind alta varianta, as alege varianta 2, deoarece ma regasesc in proportie de 80%. De cand ma stiu am avut probleme cu greutatea deci am fost invatat ce sa mananc si cum sa mananc, acum nu mai este o problema. Am fumat ca toti oamenii, dar la mine nu a devenit un obicei sau dependenta, am baut ca toti oamenii dar pur si simplu nu vad de ce as exagera, practic prima varianta este pentru oamenii cu probleme. Cred ca am argumentat indeajuns.

| Sn4k3 a răspuns:

E destul pana la 60. Dupa si asa nu mai faci nimic, macar sa te distrezi pana atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de valoarea pensiei...

| raMLesS a răspuns:

Aleg 1 ca nu imi place 2 fiind ca eu nu dau inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

| PinkFlowers a răspuns:

Sunt de ajuns 60 de ani de viata laughing

| Hammurabi explică (pentru PinkFlowers):

Crezi că o să mai spui același lucru când o să împlinești 58? laughing))

| PinkFlowers a răspuns (pentru Hammurabi):

Clar laughing am apoi destula vreme sa traiesc fara excese dincolo laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O aleg pe aia pana la 60, si nu mai numar anii.