| IL0VEDINER0 a întrebat:

Buna. Am o problema cu unul dintre vecini la casa din Ro. Are un câine foarte, foarte mare, aparent si agresiv. Acesta sare gardul si ajunge in strada, urmând sa atace oamenii. Ieri, a atacat un om, l-a prins de picior si orice am facut nu a vrut sa il lase. Am oprit cu masina, am inceput sa claxonez, a iesit lumea in strada, nu a vrut nicidecum sa ii dea drumul. Dupa ce iubitul meu a luat o secure si a inceput sa il loveasca pentru a-l speria( nu am avut intentii rele) s-a indepartat dupa o masina, atunci am observat la el intentia de a vâna, a simtit omul ca fiind prada usoara si voia in continuare sa il atace. Dupa ce a venit ingrijitorul câinelui( stapanul este plecat in strainatate) l-a inchis inapoi in curte. Problema este ca exista posibilitatea de a sari gardul in orice secunda. Nu sunt adepta eutanasierii sau alte chestii, chiar si eu am 2 caini ciobănesc german insa ii tin sub supraveghere si nu au deranjat niciodata pe nimeni. Trebuie sa ne gândim si daca Doamne Fereste ataca un copil sau o bătrâna si nu este nimeni pe strada, chiar si un adult in toata firea nu ii poate face fata. Am inteles ca exista mai multe plângeri pentru stăpân, tot din cauza animalului insa politia nu face nimic. Ce as putea face pentru ca politia sa ia măsuri imediat in aceasta problema? Chiar nu exista timp avand in vedere faptul ca in orice secunda poate zburda liber pe strada si instinctele ii sunt destul de sālbatice. Precizez faptul ca am vorbit cu stăpânii si nu fac absolut nimic, nu aş vrea sa fiu un "monstru" si evit sa fac anumite lucruri insa, dacă persoanele pe care le iubesc vor păți ceva din cauza acestui animal, vor fi strânsi pe bucăti atât câinele cât si stăpânul

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergeti la politie si declarati cele intamplate, apoi sunati la 112 de fiecare data cand cainele este liber pe strada.
Nu conteaza cate plangeri sunt, mergeti si declarati amandoi ce ati vazut, faceti filmari cand mai umbla liber, puneti acele filmari atat la plangere (scrise pe CD, asa se cer la politie), cat si pe retelele de socializare.
Exista multe legi bune despre animale, trebuie doar sa se solicite aplicarea lor, prin plangeri/sesizari formulate cum trebuie, si probe (video/declaratii martori si victime).

| lpavel a răspuns:

Subscriu! Nu esti o persoana rea deloc daca gandesti asa, ba dinpotriva pretuiesti mai mult viata unui om decat al unui caine iar pentru asta ai tot respectul meu! Putini sunt care pun pe primul plan siguranta omului apoi al unui animal din pacate sad
Eu daca eram in locul celui muscat de caine ma intorceam seara si-l otraveam, cu mine nu i-ar fi mers si a 2-a oara! Daca ai caine ai grija de el daca nu atunci nu ai nevoie de el si daca e agresiv trebuiesc luate masuri indiferent de care! Am avut si eu o matusa care a fost ucisa de un caine... crying cei care nu au trecut prin astfel de situatii nu inteleg durerea celor care trec sau au trecut prin asta si iau mereu apararea animalului. Nu vreau sa intru acum in amununte dar vorbeste cu vecinii si luati voi masuri daca gazda e ipocrita!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Faci plangere la Primarie. Tu si toti cunoscutii tai.
Tu si ceilalti oameni platiti taxe pentru a circula in siguranta pe drumurile publice.
Primaria are in subordine Politia, serviciul pentru strangerea cainilor vagabonzi etc si vor trebui sa ia masuri.

Nu astepta sa se intample o tragedie!

| IL0VEDINER0 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am mers astazi la primarie, am vorbit cu viceprimarul, am mers si la politie si am depus plângere. Nu stiu insa cât de repede se vor lua măsuri. Am sunat stăpânul câinelui si a avut o reactie foarte "nesimtita" fata de situatie. A spus doar ca sa-l lasam in pace deoarece cainele are toate vaccinurile facute. A spus-o cu o foarte mare lejeritate, de parca animalul cum a muşcat de picior nu putea foarte bine să muşte de fața si etc. Eu l-am anuntat foarte frumos că daca mai văd asa ceva o să moară cu el de gât.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Fa plangere in scris la Primarie, cu nr de inregistrare, sa si-o puna in frunte daca nu fac nimic si se intampla vreo tragedie.
Verifica situl web, trebuie sa aiba o adresa de email si le trimiti email.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Ce-ai mai rezolvat cu Primaria?

| IL0VEDINER0 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am mers la primarie si am vorbit. A doua zi li s-a trimis instiintare că in termen de 3 zile câinele va fi ridicat de hingheri. Din cate am inteles, pentru a nu fi luat de hingheri l-au vândut. Bine că am scapat de el...

| albaersmuk a răspuns:

Stinghierii sunt solutia! Sunati la stinghieri sa ia cainele. Nu este normal asa ceva! Din moment ce pe stapan nu il intreseaza de caine si il lasa pe urmele altora, asta trebuie apelat la stinghieri!