| InteractiV a întrebat:

Buna ziua TPU, numele meu este Robert si astazi vreau sa va fac cunoscuta o poveste de-a dreptul patetica. Locuiesc intr-un mic sat din judetul Iasi (Stornesti) parintii mei s-au mutat aici inca de cand eu aveam varsta de 5 ani, acum am 19. Totul a inceput acum vreo 7-8 ani cand vecinul nostru a inceput sa se tot lege de familia noastra si sa ne batjocoreasca de fiecare data cand dadea ochii cu noi. Tin sa mentionez ca tipul este un barbat de vreo 45 de ani care cauta scandal de la orice om, mananca bataie cam de vreo 2 ori pe saptamana si injura pe toata lumea, de la copii de gradinita pana la batrani de 80 de ani. Acum vreo 3 ani, tipul a incasat o bataie mai crunta in urma careia a suferit o lovitura la cap si a luat-o mai razna decat era. In tot timpul acesta, eu impreuna cu parintii mei si fratele meu mai mare am avut de suportat toate bataile de joc ale acestui om, careia, politia nu ii face nimic. Prima lovitura a fost acum vreo 2 ani cand tipul s-a legat de mama mea, jignind-o ca pe o fiinta de ultima speta si probabil daca nu intervenea fratele meu mai mare, acesta sarea si la bataie. 3 ore mai tarziu de la incident, a venit acasa si a inceput sa bata cu toporul in gardul ce ne separa, strigand cu putere ca ne omoara pe toti si asa mai departe. Am sunat la politie, primul apel s-a lasat cu o dezamagire totala cucoana care a interceptat apelul spunandu-ne "Ne pare rau, nu avem ce sa ii facem, incercati sa sunati la judet." Sunam inca odata, povestea se repeta spunandu-ne sa il lasa in pace si sa nu ii acordam atentie. Mentionez faptul ca tipul batea cu toporul in gard si era gata gata sa intre peste noi. La ceva timp, a repetat aceeasi poveste dar cu vecinul de pe partea cealalta. Din nou, lumea a sunat la politie. Au venit 3 "oameni ai legii" l-au incatusat pe tip, fara a lua nici o declaratie pur si simplu, l-au bagat in masina si au plecat. 10 minute mai tarziu, tipul se intoarce acasa, liber ca pasarea cerului pe gura scuipand doar injuraturi adresate vecinilor care au sunat la politie. Astazi, o femeie si un barbat mergeau pe drum iar in intampinarea lor a iesit vecinul nebun cu un par in mana Amenintandu-i ca ii omoara si ca ii taie. Evident, oamenii s-au speriat si au intrat la mine in curte pana cand spiritele se mai calmeaza. Din nou, politia nici un rezultat. Am sunat, am facut plangeri, omul esti debil mintal si terorizeaza pe toata lumea din jurul sau insa nimeni nu face nimic in legatura cu asta. Va cer parerea voastra, ce ar trebui sa facem noi, vecini pentru a scapa de acest calvar? Politia nu ne ajuta cu nimic.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca politistii din localitate si judet nu-si fac treaba puteti depune plangere penala la Parchetul de pe langa judecatoria de care apartineti, cel putin pentru amenintare. Fiecare om pe care l-a amenintat ar trebui sa depuna plangere.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea penala trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei.
De asemenea puteti reclama si la MAI.

| InteractiV explică (pentru Ioandelasal):

O sa incercam toate posibilitatile, multumesc de raspuns.

| baru a răspuns:

T.P.U...este simplu....Destinul colectiv!

| MihaelaDart a răspuns:

Politia normal ca nu are ce sa-i faca din moment ce omul are probleme psihologice. Daca adunati mai multe semnaturi de la multime si impreuna cu medicul satului, puneti plangerea la o clinica de psihiatrie, acestia vor putea sa-l ridice cu ajutorul politie de acasa si sigura ca de acolo asa de usor nu va mai iesi de pe urma testelor la care va fi supus.

| minrest a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ba da, iese dupa trei saptamani. Datorita Miscarii Antipsihiatrice, din ai carei suporteri avem si noi aici pe site pe userul KiszMy, un pacient nu e tinut la psihiatrie mai mult de trei saptamani.

| InteractiV explică (pentru MihaelaDart):

Am facut asta deja, la fel, l-au luat, in 2 saptamani a venit o ruda a semnat un act pentru a-i da drumul si din nou, inevitabilul se intampla. Aceeasi poveste.

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu ai cum. Şi eu am un vecin din ăsta şi a venit poliţia de ănşpe mii de ori şi l-a luat seara iar dimineaţa îl aducea înapoi. Chestia-i că el stă şi cu soţia, nora şi nepotul lui şi îşi bate soţia şi pe nepot de fiecare dată când are ocazia, chiar era o perioadă când femeia fugea cu copilul de acasă şi dormea la vecini cu zilele.
Chiar şi eu aveam de gând să pun o astfel de întrebare dar văzând şi situaţia ta îmi dau seama că nu numai poliţiştii de la mine din localitate sunt incompetenţi şi stau şi mă întreb cum de este aşa ceva posibil.

| JoleneSth20 a răspuns:

Bună! Și eu sunt dintr-un sat din Iași, doar că aici e puţin mai diferit. Avem și noi astfel de personaje doar că autorităţile de la noi nu le-au considerat a fi periculoși public și chiar așa este. Sunt oameni bolnavi mintal, doar că nu sunt agresivi.
Ceea ce povestești tu este cu atât mai grav datorită afecţiunilor mintale ceea ce nu este deloc de neglijat. Și ăia ce așteaptă, să moară cineva, Doamne ferește, ca să facă și ei ceva? Da, îţi spun eu. Până nu te omoară cineva nu se intervine cu nimic pentru că asta e România și oricât am vrea să ne minţim noi că e o ţară frumoasă, nu! Nu e! Pe mine nu m-a crescut ţara asta, m-au crescut ai mei.
Ce poţi să faci? A mai rămas să vă duceţi să vorbiţi cu primarul că el ar fi trebuit să fie primul care să acţioneze, dacă totul este așa cum spui tu. Închisoare nu cred că ar putea face fiindcă se consideră că nu a fost cu bună știinţă dacă primește acest diagnostic. Însă dacă reprezintă un pericol public ar trebui dus într-un mediu specializat lui.

| InteractiV explică (pentru JoleneSth20):

Asa este, tara asta se duce de rapa, legile sunt total eronate. Pana nu se lasa cu sange, nu se rezolva nimic. Inca nu ne am trezit de la soarta Colectiv, inca vrem fapte ca sa facem ceva.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru InteractiV):

Nu se mai poate schimba nimic. Trebuie să acceptăm realitatea și să facem în așa fel încât nouă să ne fie bine.

| Bogdiy14 a răspuns:

Incearca cu un http://www.airsoftmegastore.com/Categories/208-value-airsoft-guns.aspx sau poate ceva mai mare http://www.airsoftmegastore.com/Categories/2-airsoft-sniper-rifles.aspx. Cu amandoua o sa ii lasi vanatai si iti zic eu ca il descurajezi, doar ai grija sa nu tragi la cap doar la corp. Sau poti sa te muti.