| Florentina9210 a întrebat:

Bună. Am și eu o întrebare și aș dori câteva sfaturi. De vreo doi ani am inceput sa lucrez cu un așa zis maestru sau guru in artele magiei și al ocultismului. Meditații simple de purificare a corpului și minții cu diferiți arhangheli. Chestia e că in urma cu un an am avut de susținut examenul auto. In care am picat de câteva ori. Atunci am luat legătura cu acest om și mi- a oferit să port un talisman desenat pe foaie și spre surprinderea mea totul a fost în favoarea mea. Dar ce nu înțeleg eu este că nu știu cât de bine sau rău este ceea ce am făcut. Deoarece la scurt timp m-am despărțit subit de băiatul cu care eram de trei ani împreună și în plus de asta și la partea cu studiile nu e chiar roz situația. Încep să intervină probleme și rămân în urmă cu învățatul nu reușesc să ies din asta. Nu am mai apelat la acel om suntem prieteni pe rețelele de socializare. Prețul era undeva la patru sute de lei pe ritual. Și îi transferam cont bancar că nu aveam adresa dumnealui și nici când posta pe internet nu se arată doar cărțile de tarot și mâinile. Probabil că nu voia să se afișeze îmi zicea că sunt foarte mulți care dau cu hate. In alt caz în care m-a ajutat a fost cu tusea. De la o răceală. In mod normal te tine câteva săptămâni. Mie mi-a trecut în câteva zile.
Ce părere aveți? Sa mai continui sau nu cu dânsul când am vreo problema?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, sa stii ca aceste lucruri sunt niste minciuni ei sunt escroci care profită de naivitatea oamenilor care apeleaza la ei in speranta ca ei sunt vindecatori sau aducatori de noroc, nimic nu este adevarat, ei daca ar fi cu adevarat vindecatori ar face o gratuit nu pe bani, Isus cinds a fost pe pamint a vindecat sute de bolnavi gratis nu a pretins bani, si el intr-adevar avea putere de la Dumnezeu sa vindece bolnavi si sa învieze mortii, ăstia asa zisi tamaduitori nu fac aceste miracole cu puterea lui Dumnezeu deoarece in prezent Dumnezeu nu ne a dat noua putere sa vindecam bolnavi, acesti escroci fac vrăji cu puterea celui rau si nu au nimic in comun cu adevaratele miracole pe care le facea Isus care este fiul lui Dumnezeu.Deci cel mai bine ar fi sa nu te mai duci la el sa rupi orice legatura cu acest om si sa cauti ajutor la Dumnezeu prin rugaciune si citind Biblia. Tu ce varsta ai?

41 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu exista asa ceva.
Tu iti construiesti propriul destin prin toate deciziile pe care le iei.
Nimeni si nimic altceva nu te poate influenta, decat in masura in care te lasi influentata.

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Oamenii de genul ar trebui trași la răspundere. Cine știe câte victime o sa mai faca. Mai zicea că a m-ai ajutat un cuplu sa se impace și se plângea la mine că nu i-au dat niciun ban, cuplul acela. Ba la o femeie i-a salvat copilul, care se afla la aparate și la fel mi i-am dat bani. astea mi s-au părut povesti inventate de el

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DEVdani):

Tovarase, iti dai seama ca te contrazici singur? Toate elucubratiile pe care le-ai debitat tu tin de religie, nu de vreo forta universala care dirijeaza tot ce e in jur! Timpenia cu casatoria cine a debitat-o prima oara? Cine/ce a venit cu atrocitatea asta de "pacat" si alte mizerii similare? Cine MM a scris spanacul ala de biblie?

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Problema este ca nu prea sunt legi care sa ii impiedice.
Pana la urma oamenii care platesc 'serviciile' respective isi dau consimtamantul.
Nu ne putem intoarce la vremea inchizitiei cand erau arsi pe rug vrajitorii si vrajitoarele. Nu suntem in masura sa-i judecam, dar e datoria noastra sa nu ne lasam pacaliti si daca putem sa-i avertizam si pe altii.
Daca ei se ocupa cu inselatul oamenilor, are grija Dumnezeu de ei, sa nu crezi ca le va merge bine.
Poti pacali si insela o lume intreaga, dar sufletul si constiinta, pe astea nu le poti minti sau pacali niciodata ca iti tai singur creanga de sub picior.

| mastadont a răspuns:

Dacă treci de la acest șarlatan la șarlatanii de la biserici e ca și cum ai sări din lac în puț, biserica face fix același lucru ca acel excroc, doar că, având o istorie de mii de ani de când o face, e considerată mai benefică, lucru care este complet fals. Sfatul meu e să citești cărți de psihologie, citește despre efectele placebo și nocebo, studiază problemele pe care le ai dintr-un punct de vedere științific nu aștepta să vină alții să îți rezolve problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vreau să intervin și nici să spun chestii împotriva a ceva.

Dar totuși o să las aici. Nu mă înjura dacă nu crezi. Iar dacă totuși crezi mergi unde o să-ți spun.

Tarotul și toate astea sunt ale Satanei. Pot fi și dăștia farsori. Deci dacă e un farsor e totul roz. Nimic nu a accesat omul ăla.

Dar dacă nu e așa și omul e unul bun în asta, el te-a pus în contact cu Satana. Arhanghelii există și în ortodoxie și în orice altă religie, aproape, dar ăștia îi utilizează altfel, sub denumirea lor de fapt stau ascunși demoni. De fapt omul dacă este unul real, s-a rugat la demoni pentru tine. Tu deja poți fi în contact cu unul.

Nu îndrăzneam sincer să răspund dacă nu auzeam că tu singură recunoști că deja te confrunți cu rele. Am mai încercat să dau cuiva niște sfaturi de genul și în final eu am ajuns să fiu înjurată, deși mă pot lăuda că despre religie și satanism cunosc cele mai multe chestii.

Ideea este că Satana îți oferă ceva, dar apoi îți ia triplu. Cum poate fi și în cazul tău. Da clar, relația s-a terminat că tipul nu te-a mai plăcut și la faculta nu mai reușeșți că ai obosit, dar și aici poate fi tot vina ritualului pe care l-ai făcut tu.
Dacă ce ai făcut tu e un ritual, te sfătuiesc să iei legătura cu un preot. Dacă poți chiar la unul ortodox cu atât mai bine. Mergi și spune-i tot ce ți a făcut nenea ăla și ce și cum exact.
Dacă nu mă crezi chiar deloc, îți mai las un sfat. Încearcă să iei o cruce lângă tine. Doar încearcă. Dacă nu se întâmplă nimic, e ok, și m-aș bucura să fie așa. Dacă ți se întâmplă orice, oricât de mic, cred că nici nu mai e nevoie să spun eu ceva. Du-te la biserică și la un preot. Să-ți facă nișre dezlegări, clar omul ăla te-a legat cumva de Satana.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Deci, răspunsul tău m-a speriat puțin. O parte din aceste cuvinte, știam și eu. adică, aveam o oarecare bănuială. Mi s-au părut și mie ciudat, așa dintr-o dată sa se destrame tot. Simt că nu mai pot sunt persoana care am fost, că nu mai funcționez că înainte. Vad și eu că m-am schimbat în ceva rău. Cât despre vorbitul cu un preot, am de gând să merg acum, in postul Paștelui sa mă spovedesc, țin și eu ultimele două săptămâni post și sper să mă pot și împărtăși, daca îmi dă dansul dezlegare.
Eu am mai mers la slujbe, la Sf Maslu etc. Chestia era că, atunci când eram la slujbă, aveam stări de slăbiciune și mă lua cu rău. Ieșeam afară și îmi reveneam. După stăteam până la capăt. Mă mai speriam că mai vedeam și oameni care țipau, urlau, se tăvăleau pe jos dar chestia era că vorbeau cu vocea lor, nu știu ce să mai cred... Și teama aceea se amplifica o dată cu starea de rău.
Cruce am in casa, icoana. Acum, sper sa pot face și o sfeștanie. La gat, port pandantiv din argint cu sigiliu Arh Mihail, care mă protejează mereu. Am cruce și în mașină. Doar că, tot ce vreau acum, este sa ies din starea asta de neproductivitate. Și am și pe pat, o cruce gen autocolant. Mai aveam niste momente, in timpul nopții, când mă trezeam așa dintr-o dată. O dată, mi s-a întâmplat să mă trezesc și să nu mă pot mișca și nici vorbi. Ceva parcă mă strângea dar făceam cu limba, semnul sfintei cruci și eram ok după. Când nu pot dormi așa, mai zic Tatăl Nostru plus psalmul 50 și rugăciunea Sf Ciprian. Și după mă ia somnul imediat. Mai stropesc cu agheasmă prin casa și tămâiez. Problema e la propria persoana. M-am schimbat în rău, mai mult. Aveam momente, când eram la "relații" cu acel om, îl urăm pe Dumnezeu. Mă întrebam..de ce nu mă ajută și pe mine sa fiu și eu mai realizată, sa cunosc și eu un băiat bun etc. Am avut parte doar de persoane neserioase și nepotrivite. Și salvarea mea o vedeam în ce făcea acel om. Ba că trec examen, ba că îmi voi găsi și un partener. Ziceam că totul se va rezolva repede și ușor.
Cât despre ritual. Nu am făcut cine știe ce. Doar meditam și îmi dădea sa desenez anumite sigilii pe fișe sa le port cu mine că sa îmi poarte noroc. Dar le-am aruncat la coș.
Pe el l-am blocat și nu mai intru in așa ceva, ever.
Va mulțumesc pentru sfaturile acestea, sunt de un real ajutor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, o zi frumoasa

| Florentina9210 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu plăcere!

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere psihiatric, guru sunt psihotici sau schizoizi.

Price, John S; Stevens, Anthony (1998). „The Human Male Socialization Strategy Set". Evolution and Human Behavior. Elsevier BV. 19 (1): 57–70. doi:10. 1016/s1090-5138(97)00105-0. ISSN 1090-5138. "Many studies of cults and revitalization movements have noted that the leaders are susceptible both to auditory hallucinations and sudden changes in beliefs. The schizotype, we suggest, is someone who has the capacity to shed the commonly held and socially determined world view of his natal group, and to create a unique and arbitrary world view of his own, into which he may indoctrinate others and become a prophet, or fail to indoctrinate others and become a psychotic patient."

| thealchemist a răspuns:

In primul rand e pe bani, ceea ce nu e semn bun, plus ca nu stii ce face ca sa te "ajute". in cel mai bun caz a fost o coincidenta si nu a facut nimic, si e doar un escroc, in cel mai rau a facut-o cu ajutorul demonilor si vei plati pentru norocul tau.
sfatul meu e ca din principiu sa nu folosesti prostituatele oculte sau vrajitoarele cae o fac pentru bani, si sa nu porti un sigiliu despre care nu stii al cui este si ce efecte are.