| Florentina9210 a întrebat:

Bună. Am și eu o întrebare și aș dori câteva sfaturi. De vreo doi ani am inceput sa lucrez cu un așa zis maestru sau guru in artele magiei și al ocultismului. Meditații simple de purificare a corpului și minții cu diferiți arhangheli. Chestia e că in urma cu un an am avut de susținut examenul auto. In care am picat de câteva ori. Atunci am luat legătura cu acest om și mi- a oferit să port un talisman desenat pe foaie și spre surprinderea mea totul a fost în favoarea mea. Dar ce nu înțeleg eu este că nu știu cât de bine sau rău este ceea ce am făcut. Deoarece la scurt timp m-am despărțit subit de băiatul cu care eram de trei ani împreună și în plus de asta și la partea cu studiile nu e chiar roz situația. Încep să intervină probleme și rămân în urmă cu învățatul nu reușesc să ies din asta. Nu am mai apelat la acel om suntem prieteni pe rețelele de socializare. Prețul era undeva la patru sute de lei pe ritual. Și îi transferam cont bancar că nu aveam adresa dumnealui și nici când posta pe internet nu se arată doar cărțile de tarot și mâinile. Probabil că nu voia să se afișeze îmi zicea că sunt foarte mulți care dau cu hate. In alt caz în care m-a ajutat a fost cu tusea. De la o răceală. In mod normal te tine câteva săptămâni. Mie mi-a trecut în câteva zile.
Ce părere aveți? Sa mai continui sau nu cu dânsul când am vreo problema?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, sa stii ca aceste lucruri sunt niste minciuni ei sunt escroci care profită de naivitatea oamenilor care apeleaza la ei in speranta ca ei sunt vindecatori sau aducatori de noroc, nimic nu este adevarat, ei daca ar fi cu adevarat vindecatori ar face o gratuit nu pe bani, Isus cinds a fost pe pamint a vindecat sute de bolnavi gratis nu a pretins bani, si el intr-adevar avea putere de la Dumnezeu sa vindece bolnavi si sa învieze mortii, ăstia asa zisi tamaduitori nu fac aceste miracole cu puterea lui Dumnezeu deoarece in prezent Dumnezeu nu ne a dat noua putere sa vindecam bolnavi, acesti escroci fac vrăji cu puterea celui rau si nu au nimic in comun cu adevaratele miracole pe care le facea Isus care este fiul lui Dumnezeu.Deci cel mai bine ar fi sa nu te mai duci la el sa rupi orice legatura cu acest om si sa cauti ajutor la Dumnezeu prin rugaciune si citind Biblia. Tu ce varsta ai?

| Florentina9210 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai nu mai continui cu el. O sa incerc sa țin post și eu și sper sa mă pot împărtăși și spovedi de Paște. Poate așa mă eliberez de asta. Am 30 ani

41 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

In primul rand e pe bani, ceea ce nu e semn bun, plus ca nu stii ce face ca sa te "ajute". in cel mai bun caz a fost o coincidenta si nu a facut nimic, si e doar un escroc, in cel mai rau a facut-o cu ajutorul demonilor si vei plati pentru norocul tau.
sfatul meu e ca din principiu sa nu folosesti prostituatele oculte sau vrajitoarele cae o fac pentru bani, si sa nu porti un sigiliu despre care nu stii al cui este si ce efecte are.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sunt doar niste aiureli chestiile astea. Tot ce ti s-a intamplat e pentru ca s-a intamplat. Totul este suma alegerilor tale si daca tu crezi foarte puternic in ceva, o sa se intample pentru ca incepi, fara sa iti dai seama, sa faci anumite lucruri in favoarea lucrurilor in care crezi. Nu exista magie si dumnezei. Omul acela doar a incercat sa te fraiereasca, lucru ce a mers foarte bine.

| Florentina9210 explică (pentru Aasdfghj):

Da.din păcate. Mi-am învățat lecția. De acum, voi fi mai selectivă In ceea ce doresc sa fac pe viitor.

| Florentina9210 explică (pentru Aasdfghj):

Dar nu înțeleg. Cum de a făcut de mi-a trecut tusea? Mi-a zis că în trei zile va trece, și așa a fost. Știți, că o răceală durează mult timp. Și cu permisul..aici sunt sigură că a fost și altceva, deoarece, am făcut niște greșeli, fara a mai fi puse la numerotat...

| Aasdfghj a răspuns (pentru Florentina9210):

Te-ai gandit ca sa iti treaca. Cauta si citeste despre efectul placebo.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cata minte ai, dar se pare ca nu prea multa, daca tu crezi ca magia si lucurile ocultiste sunt cu sfinti si te lasi escrocata de saralatani, platind gramezi de bani pe prostie.

Pune mana serios si invata ca totul se obtine prin munca proprie!
Auto-educa-te ca sa nu mai pierzi oameni si prieteni dragi si nu mai da bani la sarlatani ca sa profite de naivitatea ta, ca nu schimbi cu nimic viata asta.
Deschide ochii fetita, ca esti tare-tare naiva!

Inca ceva: o simpla raceala tine doar cateva zile, nu saptamani, in mod normal. Nu stiu cine te minte dar este evident ca nu prea gandesti.
Prostia se plateste si daca tu crezi ca merita sa dai cuiva bani pe gratis, atunci mai ia-ti un job si intretine-la pe sarlatanul ala, care oricum rade de prostia ta.

| Florentina9210 explică (pentru Violleta2022):

Da, știu că am greșit. Nu m-am gândit la consecințe, am fost într-o stare nu prea buna și mă gândeam că nu aveam nicio rezolvare. Nu mai lucrez cu omul acela și nici nu mai am de gând să o fac vreodată. Cum ați spus. totul se obține prin munca proprie. Dar eu, fii d singura la părinți, știți cum e... Mereu am preferat calea cea mai scurta și mai ușoară.
La capitolul cu răceala. ei bine. Puteți căuta și pe net. O tuse poate tine de la 2 săptămâni până la 6 săptămâni. Și în cazul meu, a fost una destul de agresiva. Nu puteam mânca, dormi etc. Cât despre școală, sunt la postliceală și îmi zicea acel om... Când dau examenul că să facă el ceva sa mă ajute sa îl iau mai ușor. Bineînțeles, că nu am mai dat curs acestui individ. Probabil că mai voia niste bănuți

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florentina9210):

O rcaela tine cateva zile, Nu saptamani!
O tuse tine de la cateva zile la maxim 2 saptamani. Daca tusea depaseste 2 saptamani, inseamna ca sunt afectate bronhiile sau plamanii, deci nu mai este vorba de raceala, ci de o boala serioasa ca bronsita ori foarte serioasa, ca penumonia.
Nu mai pleca urechea la toti smecherii care te pacalesc ca sa-ti ia banii!

Examenul ala se poate lua NUMAI daca pui mana serios sa inveti, ca prin magie nu se fac minuni.
Sicera sa fiu ma asteptam sa ai mai multa minte la varsta ta, dar sunt socata cat de limitata esti daca continui sa fi pacalita de sarlatani.

| sierra1 a răspuns:

"am inceput sa lucrez cu un așa zis maestru sau guru in artele magiei... Ce părere aveți?"

in poză pare a fi o persoană echilibrată, integră

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este greu de decis diun exteriorul relației pe care ai avut-o cu el. Majoritatea sau mulți dintre noi e putem baza temporar ghidarea în viață pe un guru. Dacă spui că interacțiunea cu el te-a ajutat de fiecare dată, poți continua.

| doctorandus a răspuns:

Vreau sa-ti vand un pod.

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere psihiatric, guru sunt psihotici sau schizoizi.

Price, John S; Stevens, Anthony (1998). „The Human Male Socialization Strategy Set". Evolution and Human Behavior. Elsevier BV. 19 (1): 57–70. doi:10. 1016/s1090-5138(97)00105-0. ISSN 1090-5138. "Many studies of cults and revitalization movements have noted that the leaders are susceptible both to auditory hallucinations and sudden changes in beliefs. The schizotype, we suggest, is someone who has the capacity to shed the commonly held and socially determined world view of his natal group, and to create a unique and arbitrary world view of his own, into which he may indoctrinate others and become a prophet, or fail to indoctrinate others and become a psychotic patient."

| Catrice a răspuns:

Te rezolv eu cu 500 lei.winking

| johnnny123 a răspuns:

"A fool and his money are soon parted"

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Din păcate și eu am o parte din cele prezentate în videoclip. Extrem de interesant. Parca mi-a deschis mintea. Mulțumesc!

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Si eu mai urmaream un asa zis guru indian de pe internet pana am aflat ca sotia lui a murit in niste circumstante extrem de suspecte si el a incinerat-o contrar vointei parintilor ei sub pretextul ca prin meditatie intensa sotia si-a parasit propriul trup de buna voie sau au mai fost si sunt destul de multe cazuri de culte, grupari, secte care manipulau oameni la inceput ca apoi sa le ceara bani sau au fost cazuri si mai extreme de au convins mai multi oameni sa comita suicid.
Sunt multe exemple de sarlatani, acum eu nu zic sa judecam sau sa aratam cu degetul, dar trebuie sa fim foarte atenti cu cine ne asociem. Atat.
Sa nu ne incredem in promisiuni goale.
Dumnezeu ne-a avertizat de profeti falsi si mincinosi. Cei care vor bani nu au nimic sfant in ei. Cei care sunt dispusi sa te asculte fara o garantie ca vor primi ceva in schimb, pe aceia sa-i tii aproape.
Lumina nu se afla in exterior, la oameni, nici la guru, experti sau alti indivizi care promit marea cu sarea.
Linistea si prosperitatea vin intotdeauna din interior, nu din surse exterioare.
Si iti mai spun ceva. La Dumnezeu toate sunt cu putinta daca ii ceri sincer si cu parere de rau. Sa nu crezi ca exista ceva pe lumea asta ce El nu poate dezlega. Numai bine!

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Adevărat. Eu nu am înțeles la el, de ce nu se arăta... Daca se baza pe el, ar fi putut să se evidențieze. I-am zis de asta și mi-a răspuns, că momentan, nu o va face că are prea multi hateri. Acum, pe de altă parte, nu știu cât de îngeri erau cei cu care lucra el. Cassiel, Bethor, Zoroel, Melchisedec, Samael etc. Și mai zicea ceva de niste protectori gen Djini...

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Or fi zei pagani sau ingeri cazuti, demoni sau mai stiu eu ce, nici nu am auzit de asa ceva. Am mai auzit de moloh, de i se aduceau jertfa prunci. De marduk, velial, lucifer, baphometh, mamona, satana. Sincer nici nu prea conteaza cum ii numesti. E vorba de demoni. Si ei au putere asupra ta fix cat le dai tu. Daca nu le acorzi atentie deloc nu au putere.
Oricum, din spusele tale e clar ca este vorba de energie negativa.
Poate omul l-o fi citit pe Aliester Crowley si vrea sa incerce pe pielea lui sau mai rau, pe pielea altora ocultisme, ritualuri satanice sau Dumnezeu stie ce. Sau poate are doar o imaginatie bogata(si putin bolnava) si vrea sa tepuiasca oameni cu minciuni. Poate a ajuns sa isi creada si el minciunile.
Stai departe de oamenii astia ca sunt in stare de orice.
Si cand zic orice ma gandesc la tot ce e rau si neplacut pe lumea asta.
Eu incerc cat pot de mult sa ma feresc de orice tine de lumea oculta. Muzica, filme, orice. E greu, ca sunt peste tot, in ziua de azi.
Nici in gluma nu iau lucrurile astea ca stiu ca pot fi reale si energia pe care o transmiti se intoarce la un moment dat.
De aia e bine sa fim buni si sa oferim dragoste neconditionata, sa avem un viitor frumos si o constiinta impacata. Sa nu traim in frica.
Oamenii aia de care zici tu se cam joaca cu focul.
De multe ori cand blestemi pe cineva se intoarce asupra ta, Dumnezeu nu asculta blestemele si urarile de rau. Ca daca le-ar asculta ar fi iadul pe pamant la cat blestemam si injuram zilnic.
Ai incredere in Dumnezeu si in darurile pe care ti le-a dat. Tuturor ne-a dat harisme si un scop in viata. Nu cauta calea usoara, Multumirea adevarata vine pe termen lung, cand depui efort si faci ceva cu pasiune si pui dragoste si ajungi sa vezi ca ai facut ceva cu manutzele tale sau ti-ai pus mintea la contributie si ai reusit sa depasesti un obstacol carea parea de nedepasit.

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Parca Dumnezeu mi te-a trimis să îmi deschizi mintea. Eu sunt genul de persoană care crede că toată lumea are sufletul că și al meu. Dar se pare că nu. Multi caută să profite, după neștiință și vulnerabilitate. Probabil că a văzut că i-am mers și ce o fi zis. Hai că am găsit "cloșcă cu puii de aur." Când îmi făcea cate ceva, zicea... Dai și tu 400 lei pentru. karmă bună...
Am încheiat orice legătură cu el și abia aștept, să mă duc acum de Paște sa mă spovedesc și să mă împărtășesc. Vad și eu că nu mai sunt persoana care am fost. Parca e o alta persoana in locul meu, care nu are chef de nimic.
Contul lui de You tube este Zen Taregod Tar lucrător în lumină.

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu exista asa ceva.
Tu iti construiesti propriul destin prin toate deciziile pe care le iei.
Nimeni si nimic altceva nu te poate influenta, decat in masura in care te lasi influentata.

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Oamenii de genul ar trebui trași la răspundere. Cine știe câte victime o sa mai faca. Mai zicea că a m-ai ajutat un cuplu sa se impace și se plângea la mine că nu i-au dat niciun ban, cuplul acela. Ba la o femeie i-a salvat copilul, care se afla la aparate și la fel mi i-am dat bani. astea mi s-au părut povesti inventate de el

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Problema este ca nu prea sunt legi care sa ii impiedice.
Pana la urma oamenii care platesc 'serviciile' respective isi dau consimtamantul.
Nu ne putem intoarce la vremea inchizitiei cand erau arsi pe rug vrajitorii si vrajitoarele. Nu suntem in masura sa-i judecam, dar e datoria noastra sa nu ne lasam pacaliti si daca putem sa-i avertizam si pe altii.
Daca ei se ocupa cu inselatul oamenilor, are grija Dumnezeu de ei, sa nu crezi ca le va merge bine.
Poti pacali si insela o lume intreaga, dar sufletul si constiinta, pe astea nu le poti minti sau pacali niciodata ca iti tai singur creanga de sub picior.

| StrongHeart a răspuns:

Ah si sa nu asculti de Violleta ca e o frustrata batrana care are prea mult timp liber laughing

| Florentina9210 explică (pentru StrongHeart):

Pai s-a luat de mine mai rău decât mama?

| StrongHeart a răspuns (pentru Florentina9210):

Da-i pace. Ea cu asta se ocupa laughing
Daca te uiti la raspunsurile ei, o sa vezi ca ii place numai sa critice si sa faca pe moralista. Aia e placerea ei, sa se creada importanta. Nu mai baga in seama toate nimicurile.
Ma refer in special la oamenii care iti promit luna si stelele, dar isi urmaresc interesele proprii. Dar ma refer si la prosti care nu au altceva de facut decat sa comenteze si sa critice, fara sa ajute cu nimic.

| mastadont a răspuns:

Dacă treci de la acest șarlatan la șarlatanii de la biserici e ca și cum ai sări din lac în puț, biserica face fix același lucru ca acel excroc, doar că, având o istorie de mii de ani de când o face, e considerată mai benefică, lucru care este complet fals. Sfatul meu e să citești cărți de psihologie, citește despre efectele placebo și nocebo, studiază problemele pe care le ai dintr-un punct de vedere științific nu aștepta să vină alții să îți rezolve problemele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vreau să intervin și nici să spun chestii împotriva a ceva.

Dar totuși o să las aici. Nu mă înjura dacă nu crezi. Iar dacă totuși crezi mergi unde o să-ți spun.

Tarotul și toate astea sunt ale Satanei. Pot fi și dăștia farsori. Deci dacă e un farsor e totul roz. Nimic nu a accesat omul ăla.

Dar dacă nu e așa și omul e unul bun în asta, el te-a pus în contact cu Satana. Arhanghelii există și în ortodoxie și în orice altă religie, aproape, dar ăștia îi utilizează altfel, sub denumirea lor de fapt stau ascunși demoni. De fapt omul dacă este unul real, s-a rugat la demoni pentru tine. Tu deja poți fi în contact cu unul.

Nu îndrăzneam sincer să răspund dacă nu auzeam că tu singură recunoști că deja te confrunți cu rele. Am mai încercat să dau cuiva niște sfaturi de genul și în final eu am ajuns să fiu înjurată, deși mă pot lăuda că despre religie și satanism cunosc cele mai multe chestii.

Ideea este că Satana îți oferă ceva, dar apoi îți ia triplu. Cum poate fi și în cazul tău. Da clar, relația s-a terminat că tipul nu te-a mai plăcut și la faculta nu mai reușeșți că ai obosit, dar și aici poate fi tot vina ritualului pe care l-ai făcut tu.
Dacă ce ai făcut tu e un ritual, te sfătuiesc să iei legătura cu un preot. Dacă poți chiar la unul ortodox cu atât mai bine. Mergi și spune-i tot ce ți a făcut nenea ăla și ce și cum exact.
Dacă nu mă crezi chiar deloc, îți mai las un sfat. Încearcă să iei o cruce lângă tine. Doar încearcă. Dacă nu se întâmplă nimic, e ok, și m-aș bucura să fie așa. Dacă ți se întâmplă orice, oricât de mic, cred că nici nu mai e nevoie să spun eu ceva. Du-te la biserică și la un preot. Să-ți facă nișre dezlegări, clar omul ăla te-a legat cumva de Satana.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Deci, răspunsul tău m-a speriat puțin. O parte din aceste cuvinte, știam și eu. adică, aveam o oarecare bănuială. Mi s-au părut și mie ciudat, așa dintr-o dată sa se destrame tot. Simt că nu mai pot sunt persoana care am fost, că nu mai funcționez că înainte. Vad și eu că m-am schimbat în ceva rău. Cât despre vorbitul cu un preot, am de gând să merg acum, in postul Paștelui sa mă spovedesc, țin și eu ultimele două săptămâni post și sper să mă pot și împărtăși, daca îmi dă dansul dezlegare.
Eu am mai mers la slujbe, la Sf Maslu etc. Chestia era că, atunci când eram la slujbă, aveam stări de slăbiciune și mă lua cu rău. Ieșeam afară și îmi reveneam. După stăteam până la capăt. Mă mai speriam că mai vedeam și oameni care țipau, urlau, se tăvăleau pe jos dar chestia era că vorbeau cu vocea lor, nu știu ce să mai cred... Și teama aceea se amplifica o dată cu starea de rău.
Cruce am in casa, icoana. Acum, sper sa pot face și o sfeștanie. La gat, port pandantiv din argint cu sigiliu Arh Mihail, care mă protejează mereu. Am cruce și în mașină. Doar că, tot ce vreau acum, este sa ies din starea asta de neproductivitate. Și am și pe pat, o cruce gen autocolant. Mai aveam niste momente, in timpul nopții, când mă trezeam așa dintr-o dată. O dată, mi s-a întâmplat să mă trezesc și să nu mă pot mișca și nici vorbi. Ceva parcă mă strângea dar făceam cu limba, semnul sfintei cruci și eram ok după. Când nu pot dormi așa, mai zic Tatăl Nostru plus psalmul 50 și rugăciunea Sf Ciprian. Și după mă ia somnul imediat. Mai stropesc cu agheasmă prin casa și tămâiez. Problema e la propria persoana. M-am schimbat în rău, mai mult. Aveam momente, când eram la "relații" cu acel om, îl urăm pe Dumnezeu. Mă întrebam..de ce nu mă ajută și pe mine sa fiu și eu mai realizată, sa cunosc și eu un băiat bun etc. Am avut parte doar de persoane neserioase și nepotrivite. Și salvarea mea o vedeam în ce făcea acel om. Ba că trec examen, ba că îmi voi găsi și un partener. Ziceam că totul se va rezolva repede și ușor.
Cât despre ritual. Nu am făcut cine știe ce. Doar meditam și îmi dădea sa desenez anumite sigilii pe fișe sa le port cu mine că sa îmi poarte noroc. Dar le-am aruncat la coș.
Pe el l-am blocat și nu mai intru in așa ceva, ever.
Va mulțumesc pentru sfaturile acestea, sunt de un real ajutor.

| AdioTPU a răspuns:

Din ce spui, ai picat in plasa unui escroc veritabil. Abunda internetul de indivizi ca ăsta care prin minciuni și puterea sugestiei reușesc să înșele și să toace de bani oameni naivi.
Dumnezeu nu aproba și nu a aprobat niciodată vrăjitoria, sub nici o forma a ei. Dumnezeu e singurul la care trebuie sa apelăm, nu la șarlatani de genul care își umplu buzunarele cu bani de la oameni creduli.
Citind întrebarea ta, mi-am adus aminte de acest caz https://youtu.be/vWASuN_wjeA așa lucrează acești șarlatani. Îți recomand să-l vizionezi.

| Florentina9210 explică (pentru AdioTPU):

Da. Extrem de interesant și educativ. Daca ar fi toți că el ...ma simt foarte prost acum

| nukeyly a răspuns:

Un sir de coicidente, la 400 sedinta si un desen pe o foaie, poti crede multe odata picata in plasa.
In viata se intampla multe ciudatenii atribuite zeului fornetti love omega3, ne trezim?, vremea magiei inferioare a apus demult.
Un guru cu cont? era mai credibil cu porumbel calator.
---
@StrongHeart bine zice in clip \/ parintele Pimen Vlad \/

| Florentina9210 explică (pentru nukeyly):

Pai da. Acel desen m ar fi ajutat la examen. Și lucra cu arhangheli gen. Cassiel, Bethor, Metatron etc.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Acestia sunt oameni care actioneaza asupra ta cu mainile necuratului si cu puterea lui, tu fiind naiva nu ai de unde sa stii, "magia alba" nu exista si are acelasi grad de pacatuinta cu magia neagra, sigiliile si asa zisele rune sunt lucrarea necuratului, te ajuta dar la schimb va trebui sa renunti la ceva. Vorbeste cu un preot, explica-i tot ce ai facut si el te va indruma.

| Florentina9210 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Ai perfecta dreptate. Așa este ..am fost prea credula... Asta e. a fost greșeală mea...

| DEVdani a răspuns:

ATENTIE, sa nu confunzi Cuvantul Lui Dumnezeu cu RELIGIA si TRADITIILE inventate de oameni!

Nu vreau sa te supar, iti spun ADEVARUL, nu de la oameni, ci exact de la SURSA, adica din partea Lui Dumnezeu!

Incearca sa te casatoresti si dupa sa faci SEX!
Sex-ul in afara legamantului de casatorie, este PACAT!

Acum ai raspuns la intrebarea ta:

Când Dumnezeu a scos pe copiii lui Israel din Egipt, înainte ca să treacă Iordanul și să intre în stăpânirea țării promise, le-a dat următoarea poruncă cu privire la practicile oculte:

Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descîntător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. Căci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău. Căci neamurile acelea pe cari le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi îngăduie lucrul acesta. Domnul, Dumnezeul tău, îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un prooroc ca mine:să ascultaţi de el! (Deuteronom 18:10-15)

Dar Dumnezeu va pedepsi nu numai pe cei ce se ocupă cu ocultismul, dar și pe cei care apelează la serviciile lor:

Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morţi şi la ghicitori, ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce Faţa împotriva omului aceluia, şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui. (Levitic 20:6)

Să nu vă duceţi la cei ce cheamă duhurile morţilor, nici la vrăjitori: să nu-i întrebaţi, ca să nu vă spurcaţi cu ei. Eu sînt Domnul, Dumnezeul vostru. (Levitic 19:31)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DEVdani):

Tovarase, iti dai seama ca te contrazici singur? Toate elucubratiile pe care le-ai debitat tu tin de religie, nu de vreo forta universala care dirijeaza tot ce e in jur! Timpenia cu casatoria cine a debitat-o prima oara? Cine/ce a venit cu atrocitatea asta de "pacat" si alte mizerii similare? Cine MM a scris spanacul ala de biblie?