| Andisalexiss a întrebat:

Găsesc pe aici pe cineva cu numele Octavian?! As vrea sa întreb ceva legat de numele acesta.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Chiar dacă n-ai un omolog, poate ajuta asta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Octavian_(disambiguation)

| darrio2007 a răspuns:

„Cel care poarta numele de "Octavian" este practic, sistematic si minutios. Are aptitudini organizationale si de lider, subtilitate si abilitati analitice. Este atent cu posesiile sale materiale, isi tine totul intr-o stare foarte buna si isi contabilizeaza finantele cu foarte mare atentie. Din pricina influentei realiste, ii sunt limitate abilitatile de a fi flexibil si spontan. Este foarte responsabil si serios, de aceea trebuie sa recunoasca importanta simtului umorului si a perspectivei opimiste a vietii. Tinde sa trateze cu scepticism noile idei nefamiliare. Prietenii si asociatii ar putea detecta o lipsa de emotie si simpatie in relatia lor cu acesta."

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru darrio2007):

Aprob ce ai spus fiindcă așa mă cheamă și pe mine?

| Andisalexiss explică (pentru Doarunaltutilizator):

Bună! Vroiam sa discut cu un Octavian sau mai mulți :-) despre cum e sa porți numele acesta. Spre exemplu pe băiețelul meu l-am numit Octavian Alexandru, dar am constatat ca toată lumea are câte o varianta preferata a numelui Octavian. Unii vor să-i zică Tavi, Tavita, Octa, Octav, Octi. Cum e sa ai acest nume? E stresant să-ți zică lumea numele prescurtat, alintat? E stresant să-i corectezi să-ți zică cum vor?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Andisalexiss):

In general lumea mă strigă Octi sau Tavi ca asa mi se spunea în copilărie, e ok.