| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Îmi poate spune și mie cineva de ce trebuie să expunem realizările noastre sau orice alt obiect pe care-l avem în fața lumii? Am intrat pe Facebook și văd o colegă că postează că a luat permisul, nu este doar ea, sunt mii de oameni care fac asta. De ce facem asta? Trebuie neapărat să arătăm lumii ce am realizat noi, ce putem face? Trebuie să ne hrănim ego-ul, nu? Nu zic doar de ea, pot să spun că și eu fac asta, doar că sunt diferite situațile. Trebuie mereu să vrem să primim aplauze pentru orice ce putem face?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exact de asta o facem pentru a ne hrani egoul, de a arata altora ca suntem in stare de ceva sau ca suntem mai buni ca ei, a se vedea si cei care-si etaleaza masina, casa, placerile culinare, achizitiile de orice fel.
Ca si tine si eu o fac, cred ca e un efect in masa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa traieste omul din aprobarea societatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai afirmat și tu: este vorba despre ego, fală, cerere de laude, aprecieri și încurajări.
Like-urile sunt hrană pentru ego.

https://youtu.be/F3up1GkthAI

| Smmo a răspuns:

Sunt oameni care nu au Facebook si totusi supravietuiesc. Dar nevoia de aprobare exista la toata lumea, si la cei care intreaba, si la cei care raspund, si la cei care posteaza. Poate nu au primit suficienta atentie pozitiva cand erau mici si au avut nevoie de asta, iar acum incearca sa compenseze. Sau poate in momentul asta nu se simt suficient de bine interior si tot asa, au nevoie de validare. Cand esti echilibrat interior nu mai simti nevoia sa faci asta.