| NoOne18 a întrebat:

Buna tuturor, daca vreau sa imi fac implant dentar, perioada de recuperare este intre 2 si 6 luni, dupa se pune bont si coroana, daca e sa intarzii mai mult de 6 luni sa imi pun bontul si coroana e vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De ce nu intrebi medicul dentist despre asta? El e in masura cea competenta sa iti raspunda, fiindca stie cel mai bine starea danturii tale. Aminteste-ti, te rog, ca acei oameni nu au studiat 6 ani de facultate, plus master si practica, pentru ca lumea sa intrebe pe TPU.

| mandrei2018 a răspuns:

Perioada de recuperare după inserarea unui implant dentar, cunoscută și sub numele de perioada de osteointegrare, este de obicei între 2 și 6 luni. În această perioadă, implantul se integrează cu osul maxilar, creând o bază solidă pentru bont și coroană.

Dacă întârziați mai mult de 6 luni înainte de a vă pune bontul și coroana, nu ar trebui să fie o problemă majoră în ceea ce privește sănătatea implantului, atâta timp cât implantul s-a integrat bine cu osul și nu există semne de infecție sau inflamație. Cu toate acestea, există câteva lucruri de luat în considerare:

Confortul și funcționalitatea: Fără bont și coroană, implantul nu va fi funcțional. Acest lucru poate fi inconfortabil și poate afecta capacitatea dvs. de a mesteca și de a vorbi corect.

Estetica: Fără coroană, implantul va fi vizibil atunci când zâmbești sau vorbești, ceea ce poate afecta aspectul dvs. estetic.

Sănătatea țesuturilor înconjurătoare: Fără coroană, țesuturile moi din jurul implantului pot începe să se retragă, ceea ce poate afecta aspectul estetic și poate face mai dificilă fixarea coroanei în viitor.

Risc de deteriorare a implantului: Fără coroană, partea superioară a implantului poate fi expusă la bacterii și la alte elemente din cavitatea bucală, ceea ce poate crește riscul de infecție sau de deteriorare a implantului.

În concluzie, este recomandat să discutați cu medicul dvs. stomatolog despre orice întârziere în punerea bontului și a coroanei. El sau ea vă poate oferi sfaturi personalizate în funcție de starea dvs. specifică.

https://prodentdrgruia.ro/servicii/implant-dentar