| anonim_4396 a întrebat:

Cafeaua este un drog?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cafeina este o substanta psihoactiva, dar in mod normal nu este considerata drog care produce adictie.

| Floridori a răspuns:

Conform National Institution of Health (USA), cofeina este un drog psihostimulant.Sunt diverse institutii si organizatii de prestigiu care considera asta.
Unele institutii echivalente din diferite tari, printre care si Romania, nu considera cofeina un drog.
Din moment ce poate crea dependenta, cred ca diferenta o face un consum responsabil si sanatos sau unul abuziv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În general nu este considerată drog, dar poate deveni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești dependentă de ea, e ca un drog...
Renunți la ea, doar când te mai "fulgeră" câte o durere de inimă, de stomac sau de bilă.

| StrongHeart a răspuns:

Eu nu cred ca e.Eu pot sa beau cafea ocazional, nu pot spune acelasi lucru despre tigari sau alte substante.

| Jus7t a răspuns:

Uite cum poate fi când te lași de cafea, ce simptome poți avea :
https://www.caffeineinformer.com/caffeine-withdrawal-symptoms-top-ten

Și da, e un drog.
https://adf.org.au/drug-facts/caffeine/

| SilentRain a răspuns:

Da

| Mosotti a răspuns:

Normal ca da, este unu drog, ca da dependenta cafeina din cafea.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca unul usor, cel puțin cofeina din ea.
Eu spre exemplu am consumat cafea o perioadă de timp, nu foarte lungă cei drept dar incat sa ma obisnuiesc sa beau in fiecare dimineata. Dupa ce am avut probleme cu niste palpitatii am refuzat sa mai beau cafea până într-o zi când am zis ca o cescuta nu strica. Dupa ce am băut 2/3 guri dup atata timp de neconsumat am zis ca sunt pe alta planeta.Ma trăgea capul intr-o parte, aveam ameteli groaznice si o stare de levitatie ceia ce cumva imi confirma faptul că ceva ceva are in ea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poate crea dependenta, dar nu este drog. Asa putem sa spunem ca si medicamentele sunt droguri, ca depindem de ele.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu, insa are efecte asemanatoare. (cafeina poate produce o dependenta, insa in general nu e la fel de grava ca si dependenta de heroina de exemplu)

| Sofer a răspuns:

Pentru mine este.