| Solix a întrebat:

Cafeaua buna sau rea? Drog sau medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ok daca bei o cescuta mica, o singura data pe zi, si preferabil nu zilnic.

| RAY a răspuns:

Este buna, face bine la creier

| Freya1 a răspuns:

Este drog ce provoacă dependentă.
Acuma că să nu exagerăm nu mori dacă bei câte o cană dimineaţa, dar în timp dăunează.

| anonimg a răspuns:

Organismul acumulează/stochează vitamine in oase, atât pentru zilele in care nu le luăm din alimente, cât și pentru zilele bătrâneții când nu va mai putea sa facă asta. La bătrânețe corpul nu va mai putea asimila vitamine.
Cafeaua scoate calciul și magneziul din oase.
In afară de faptul că provoacă dependență, lipsa calciului și magneziului duce la osteoporoză. Aceasta este o boală a oaselor, slăbind-ule densitatea. Provoacă dureri de spate, mâini, picioare, și tot ce se numește os. Și scade și din înălțime. Și se transmite prin genă la urmași.

| LPCTSTR a răspuns:

"Totul vrea să te ucidă" spunra cineva!

| Holiday a răspuns:

O cana de cafea pe zi e impecabila.

| Donsavas a răspuns:

Nu este buna dacă nu esti vreun sportiv care lucrează după ce bea.

| Donsavas a răspuns:

Contraindicată in nevroza. Agravează boala. Creste tensiunea, provoacă ticurile. Produce insomnie si somnolență pe timpul zilei.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Buna in cantintati mici si bauta rar altfel poate deveni ca un drog.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Nici una nici alta. Cafeaua este o bautura facuta din boabe, care ne face sa credem ca ar trebui sa ne simtim mai odihniti dupa ce o bem. Putini sunt oamenii carora cafeaua chiar le da energie. Ea mai mult creaza o impresie cum ca ar trebui sa ne simtim revigorati dupa ce o consumam. Asta bineinteles, dupa stereotipurile create de societate, cum ca ne trezeste. Subconstientul nostru, crede ca daca bem cafea, ne trezim. Asta ne da de fapt starea asta de energie. Bineinteles, nu trebuie bauta in cantitati mari, altfel devine daunatoare pentru organism.

| miksajon a răspuns:

Cafeaua, medicament anticancerigen!

| BrainTwister a răspuns:

Necesitate! e rea evident in proportii mari. dar atata timp cat nu suferi de nimic ce sa iti interzica sa bei cafea, o ceasca dimineata nu a facut rau nimanui.