| Frank51 a întrebat:

Care vi se pare mai greu Java sau C++ si de ce?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca exista limbaj de programare mai ușor sau mai greu

| Mosotti a răspuns:

Depinde de om, ce ii place mai mult, ca principiile sunt aceleasi, in general doar instructiunile se numesc altfel. Tot programare e, tot functii sunt, tot aia e in mare.

| Frank51 explică (pentru Mosotti):

Mie mi se pare mai usor de invatat C++, parca e mai friendly. Pe de alta parte in Java e mai simplu de codat. Pacat ca am niste profesori de rahat si nu ne ajuta cu nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

C++ este mai greu decat Java, parerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce este mai greu, explica putin daca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam orice ai face in Java ar fi mai usor decat in C++.
Majoritatea aplicatiilor industriale/bancare (de productie/business) utilizeaza Java tocmai pentru ca e mai facil acestui scop. Ar mai fi si aplicatiile de smartphone (Android).
Asa cum si PHP inca e si va mai fi pe Web dev.
Cand ma gandesc la C++ ma gandesc numai la pointeri spre un iad al programarii, nu la OOP, ceea ce Java e default ca platforma. C++ e mult mai generalistic si pana si Bjarne Stroustrup insusi zice ca e un limbaj mai greu. Prin asta normal ca nu ne limitam la algoritmi si probleme de informatica din liceu/facultate tongue
In general, nu e nimeni indragostit de C++. big grin Dar e necesar in aplicatii importante, in general in software-ul de sistem cand e cazul de optimizare a performantei (eficienta utilizarii resurselor), ori in sisteme de operare, drivere, jocuri, etc (se mai foloseste pana si C simplu).

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca au aparut smart pointers, care stiu sa elibereze singuri memoria. Ia citeste putin despre ei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar tot nu imi prea (mai) foloseste mie C++ in general.
Am cochetat mai mult cu C#.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si C# cu.net sunt foarte cautate. Have fun.