| thehope a întrebat:

Cati dintre voi stiti ce semnificatie are numele vostru? Credeti ca vi se potriveste? happy
Mie oarecum da...nu o sa va zic numele, ci doar ce inseamnawinking "protector al barbatilor/oamenilor"

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe mine ma cheama Cristiana si cred ca numele mi se potriveste, fiindca cred in Dumnezeu si, mai mult decat atat, am un comportament crestin.

| xibalba a răspuns:

Ma numesc Georgiana si are o semnificatie in sensul de muncitor al pamantului sau taran. Nu pot sa spun ca mi se potriveste, dar muncitoare sunt.

| lololololol a răspuns:

Numele meu e Irina, zeita pacii. Cred ca mi se potriveste pentru ca sunt ft linistita happy

| elseva5lei a răspuns:

Pe mine ma cheama Diana Alinahappy
Diana =Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.big grin
Alina =originea numelui este "Adal" ("nobil" in germana veche).hee hee

| elseva5lei a răspuns:

Si da cred ca mi se potrivesc:pbig grin

| Barajag a răspuns:

Ma numesc Cla. udi(ciocanitoarea udilaughing...)a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, cunosc semnificația numelui, sunt o fire luptătoare așa ca cel care poartă numele.
Părinții nici că puteau alege un alt nume și le mulțumesc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da..."binecuvantata"

| www a răspuns:

Da, stiu semnificatia numelui meu.

Protector al oamenilor, hmm thinking alexandra/alexandru?

| devilish a răspuns:

Elena-inseamna raza de soare si cred ca mi se potriveste oarecum

| Pepper9 a răspuns:

Pe mine ma cheama Sonia si semnificatia numelui:Varianta a numelui Sofia.Stiu ca Sofia parca inseamna intelepciune...Nu mai stiu sigur.big grin

| Orannginna a răspuns:

Ah.hee hee
Pe mine ma cheama Paula si inseamna "mic/mica" big grin
Cand am aflat semnificatia pur si simplu am pufnit in ras...eu? mica? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandrahappy

| manke a răspuns (pentru anonim_4396):

Alexandra ( protector al oamenilor ) http://prenumelepotrivit.ro/alexandra/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu mai este cu numele meu pe Facebook (in afara de o persoana care mai are Gref), decat daca imi fac eu unul iar.
Primul meu nume inseamna inocenta, puritate. originea numelui este celtica si e vechi de sute de ani, dar e derivat de la Agnes, latin care e mai vechi. Si e nume de baiat in Scotia.
Al doilea inseamna mesagerul lui dumnezeu. archangel, unul din cei sapte de-ai lui. are multe semnificatii biblice.
numele de familie il poarta si una din marile manastiri ale bucurestiului, un sat, o firma de seminte, un restaurant din Brasov si probabil mai sunt cateva. fiindca e nume sfant.

| manke a răspuns:

Sara (Printesa) mie mi se potriveste. http://www.prenumelepotrivit.ro/sara/